آسیا به دنبال چشم‌انداز 2020؛ ایران درجا می‌زند

گردشگری درمانی آسیا با اتکا به تلاش‌های 5 کشور برتر این حوزه ازگردشگری، در چشم انداز2020 با گام های شتابناک ومتغیر رو به رشد است، ایران همچنان با مشکلاتی چون نبود آمارهای شفاف ونبود نظام جامع و هماهنگ توریسم درمانی کشور دست وپنجه نرم می‌کند.

در سال 82 برای اولین بار توریسم درمانی در گردشگری ایران از سوی وزارت بهداشت مورد توجه قرار گرفت؛ دولت ایران بر اساس برنامه ریزی‌های خود باید تا پایان برنامه چهارم توسعه 30درصد از نیازهای درمانی و بهداشتی کشور را از طریق صدور کالا، خدمات پزشکی و توریسم درمانی فراهم کند.

وزارت بهداشت نیز در زیرمجموعه معاونت درمانی خود، مدیریت توریسم درمانی تشکیل داده است که در حال حاضر مشغول برنامه‌ریزی و هماهنگی در معاونت درمانی این وزارتخانه و دیگر دستگاههای مسئول است.

درهمین حال این سبک ازگردشگری که گفته می‌شود دومین صنعت سودآور درگردشگری است، با گام‌های شتابناک و تحولاتی سریع درآسیا پیشتاز است. آسیا همچنان جایگاه برتر خود را به عنوان مقصد گردشگری وسفرهای درمانی حفظ کرده است.

iGATE RESEARCH طبق گزارشی که با همین عنوان یعنی چشم انداز گردشگری آسیا تا 2020 ارائه کرده، تاحدی وضعیت بازار این سبک از گردشگری را برای کشورهایی چون ایران که گام‌های آغازین را دراین زمینه برداشته اند، می‌تواند روشن کند.

طبق همین گزارش مقصدهای گردشگری آسیا همچنان به ارائه خدمات وروش‌های بهتر و بیشتر پزشکی به ویژه در افزایش توان و کیفیت مراقبت‌های درمانی دردوران اقامت این نوع گردشگران نسبت به دیگر مقصدهای گردشگری درمانی تمرکز دارد.

تعدادی از بیمارستان‌ها در منطقه آسیا به عنوان مراکز ارائه این نوع خدمات چنان شهرتی یافته‌اند که گردشگری درمانی اکنون به یک ماشین مولد ثروت بزرگ مبدل شده‌است. درکشورهایی چون سنگاپور و تایلند دولت و موسسات دولتی برای کمک به رونق بازار متخصصان وپزشکان خود درسطح جهانی کمک های ویژه‌ای را آغازکرده‌اند.

به عنوان مثال دولت هند بسیاری از محدودیت‌های ویزا را برای این گروه از گردشگران حذف کرده وبه جای آن دست به اجرای طرح‌هایی چون صدور روادید پس ازورود به گردشگران درمانی ازکشورهای خاصی زده است. طبق این طرح اتباع برخی ازکشورهای اعلام شده عمدتا کشورهای غربی و همسایه این امکان را دارند تا به دلایل درمان‌های پزشکی به مدت 30 روز درهند بماند. این مجوز حتی تا به مدت یک سال بسته به نیاز گردشگر به درمان قابل تمدید است.

شکل گیری موسسات و آژانس‌های ویژه سفرهای پزشکی نیز امروزه در سراسر جهان با سرعت رو به افزایش است و برترین بیمارستان‌های آسیا هم اکنون دارای دفترهای نمایندگی بین‌الملل برای ارائه خدمات وکمک به بیماران خارج از کشور ایجاد شده‌است. این نمایندگی‌ها درهمه زمینه هااز قرار ملاقات با پزشک تا هتل محل اقامت ورزو پرواز همه را برای بیماران انجام می‌دهند.

پیش بینی شده است که بازار گردشگری درمانی آسیا با رشد سالانه دورقمی طی دوره 5 ساله از 2015 تا 2020 به فعالیت‌های خود ادامه دهد. تایلند هم اکنون بیشترین سهم را دربازارگردشگری درمانی آسیا دارد.

سپس هند و سنگاپور درردیف‌های بعدی و سپس کره جنوبی که از سال 2014 به این سو درمقام چهارم این جدول جای گرفته واحتمالا تا سال 2020 سهم خود را ازاین بازار پرسود افزایش خواهد داد. این درحالی است که مالزی با کمترین سهم درآخرین ردیف این جدول ایستاده است.

گزارش iGATE RESEARCH که تحت همین عنوان یعنی پیش بینی بازار گردشگری درمانی آسیا تا 2020 تهیه شده، ارزیابی جامعی است از چشم اند��ز رشد سریع وبشدت متغیر این سبک از گردشگری در آسیا ست . این گزارش 558صفحه ای با 9 جدول ونمودار تقصیلی تجزیه و تحلیل کاملی از وضعیت این صنعت ومخارج و هزینه های گردشگری درمانی در 5 مقصد برتر گردشگری درمانی آسیا را ارائه می‌کند.

طبق این بررسی‌ها سنگاپور مجموعا 16 کشور را تحت پوشش خدمات درمانی خود دارد. تایلند 15 کشور و کره جنوبی 14، مالزی 20 و هند 64 کشور را به عنوان بازار تامین کننده صنعت گردشگری درمانی خود تحت پوشش قرار داده‌اند. این گزارش ضمن بررسی تعداد گردشگران درمانی از 2004 تا 2020 میزان پول خرج شده درهر کشور را توسط گردشگران درمدت زمان یاد شده مورد تمرکز قرار داده است.

منابع دسترسی به داده‌ها و نیز متدولوژی‌هایی که دراین زمینه به کار گرفته شده دراین گزارش شرح داده شده است. اقدامات وزارت بهداشت در این راستا، شناسایی و تجهیز مراکز درمانی دولتی و خصوصی که شاخصهای لازمه پذیرش گردشگر خارجی بیمار را داشته باشند و بتوانند مجموعه‌ای از سرویس‌های مناسب استاندارد درمانی را ارائه دهند. پس از اجرای این طرح، مجموعه‌ای از بیمارستان‌ها و مراکز درمانی که دارای شرایط پذیرش بیمار خارجی باشند، به بیماران خارجی به طرق مختلف مثلا از طریق سفارتخانه ها ، وب سایت ها و رسانه هامعرفی می‌شوند.

یکی دیگر از برنامه‌های در دست اقدام در وزارت بهداشت، صدور ویزای درمانی بوده است که در صورت موافقت وزارت امورخارجه با صدور آن، امتیازاتی برای افراد دریافت‌کننده این ویزا در نظر گرفته می‌شود. صدور سریعتر ویزا، و طی تشریفات قانونی فرودگاه در زمان کمتر ازجمله امتیازات این ویزاست.از دیگر برنامه های قابل انجام وزارت بهداشت، امکان صدور بیمه های درمانی برای گردشگران خارجی توسط سازمان های بیمه گر دولتی و بخش خصوصی است.

طبق نظر کارشناسان در زمینه توریست درمانی و جذب گردشگران سلامت همواره باید به چهار آیتم اساسی دراین زمینه توجه داشت. توانمندی های شاغلان حرفه پزشکی، تکنولوژی های روز و استانداردهای جهانی، اقتصاد درمان و هزینه های درمانی ،و مقررات داخلی کشور ها از عوامل مهم گردشگر سلامت هستند.

با این حال یکی از مشکلات کنونی درزمینه گردشگری درمانی درایران به گفته اردشیراروجی، مدیر کل سابق دفتر اطلاعات و آمار سازمان میراث فرهنگی، یکی از مهمترین مشکلات کنونی در جذب گردشگر درمانی را نبود آمارهای صحیح است. به گفته وی به دلیل نبود نظام جامع و هماهنگ توریسم درمانی کشور، و باتوجه به اینکه این بیمارستان‌ها درحال‌حاضر موظف نیستند تعداد بیماران خارجی خود را به وزارت بهداشت گزارش کنند، آمار دقیقی از بیماران خارجی که در ایران درمان می شوند در دست نیست و از طرفی وجود دلالان درمانی مستقر در مرزها و آنسوی کشور که هدایت کننده انتفاعی و غیر شفاف بیماران خارجی به داخل کشور است باعث سردرگمی آمار توریست درمانی شده است. با این حال ارزانی و کیفیت بالای خدمات پزشکی از جاذبه‌های درمانی ایران برای خارجی‌ها و به ویژه از کشورهای منطقه می تواند باشد.

به گفته او در حال حاضر کشور اردن توانسته با ارائه خدمات درمانی سالانه به 120 هزار گردشگر سلامت، 620 میلیون دلار در آمد کسب کند و به عنوان موفق ترین کشور در منطقه تبدیل شود.درآمد کشور ما با وجود پتانسیل های موجود از گردشگری سلامت تنها 80 تا 90 میلیون دلار در سال است و هرچند به گفته مسئولان آمار دقیقی از بیماران خارجی که در ایران درمان می شوند وجود ندارد اما به نظر می رسد سالانه 30 هزار گردشگر از اتباع کشور های حوزه خلیج فارس و عراق به قصد درمان به ایران سفر می کنند .

کلمات کلیدی :
نظرات بییندگان :

بهترین مشاغل و خدمات شهر خود را ، در سایت نشونه پیدا کنید.

مشاهده سایت نشونه