آنقدر در مورد ارکسترها وعده دادند که تاریخ را گم کردیم

- گروه فرهنگ و هنر- حال و روز این روزهای موسیقی خوب نیست. اگرچه شاید بهتر باشد که از داشته های فعلی به جای داشته های قبلی سخن گفت اما به نظر می رسد ارکستر سمفونیک تهران با قدمتی بیش از 80 سال و تعطیلی نزدیک به 4 سال ،این روزها مورد انتقاد به خصوص مدیران ارشد جوان قرار دارد. با تقسیم وظایف بین موسسات گوناگون، وظیفه اصلی که حیات ارکسترها بوده، حال و در این شرایط گم شده است.گفته می شود در مورد ارکسترهای پایتخت؛ ارکستر سمفونیک تهران و ارکستر ملی آنقدر وعده ها داده و بی نتیجه رها شده که تاریخ در آنها گم شده است.


به گزارش CHN، چندین وقت است که راه اندازی ارکسترهای ملی و ارکستر سمفونیک تهران که دستور مستقیم آن را حسن روحانی ریاست دولت یازدهم داده، در رسانه ها هر از چندگاهی صدا می کند و مثل جرقه ای کوچک که کورسویی از امید از آن به چشم می آید بعد از مدتی کوتاه در تاریکی ها ناپدید می شود. انگار قرار نیست اتفاقی بیفتد و همه چیز طبق روال گذشته و به همان بی برنامگی پیش می رود. ارکستری که زمانی به رهبری علی رهبری سمفونی 9 بتهوون را می نواخت برای مدتی تنها به نواختن سرود و برنامه های مناسبتی در دولت دهم کشانده شد و البته سهم دولت دهم در بی سرو سامانی به ارکسترهای پایتخت بیش از دولت یازدهم است. سنگ بنای تشکیل موسسات گوناگون و پاسخگو نبودن و پاس کاری وظایف در زمین های هرکدام از آنها میراثی است که از دولت قبل رسید و ماندگار شد. به نظر می رسد این روند بیمار به سینما نیز رخنه کرده است و وظایف از بنیادهای مختلف گرفته می شود و بین سایر موسسات می چرخد و شاید در نهایت هیچکدام از آنها نیز پاسخگو نباشند.

وضعیت ارکسترهای پایتخت نیز بیمارگونه است و اما علی مرادخانی معاون هنری وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی چندی پیش اعلام کرده است که قرار نیست ارکسترها را به هر قیمتی با روند قبلی به کار وادارد و تا زمانیکه کارهای اجرایی و مسایل مالی آن از طریق مجلس پیگیری نشود ارکسترها کار خود را از سر نمی گیرند.

احمد پژمان آهنگساز و موسیقیدان ایرانی نیز در تازه ترین اظهارنظر خود در مورد ارکسترها اما گفته است:« در ایران، ارکستر در دست رهبر آن است، مثلا یک رهبر جوان را می‌آورند که تازه می‌خواهد تجربه کسب کند. رهبر درجه‌ی یک هم ارکستر سمفونیک تهران را رهبری نمی‌کند. خیلی از آدم‌های بی‌تجربه آمدند و با ارکستر سمفونیک رهبری یاد گرفتند، چون ارکستر ضعیف بود. »

به اعتقاد این آهنگساز ایرانی؛ این موضوع دو دلیل دارد که مورد اول، خودخواهی رهبران است، آن‌ها می‌خواهند خودشان را مطرح کنند و بعد در کشور دیگری روی صحنه بروند. اگر هم ارکستر سمفونیک داشته باشیم، همه می‌خواهند کارهای کشورهایی را اجرا کنند که می‌خواهند چند سال بعد، ارکستر آن کشور را رهبری کنند. البته ارکستر ملی، تمرین‌های خوبی با «بردیا کیارس» داشت و خیلی خوب پیشرفت کرده بود.

آنقدر وعده دادند که....
فرشید حفظی فرد یکی از نوازندگان قدیمی ارکستر سمفونیک تهران اما در گفتگو با CHN می گوید:« آنقدر در مورد بهبود وضعیت ارکسترهای پایتخت؛ ارکستر ملی و ارکستر سمفونیک تهران وعده ها داده شده که تاریخ در آنها گم است و در این بین آهنگسازان باتجربه نیز گاهی نوازندگان را مورد تقدیر قرار می دهند و زمانی نیز از آنها به بدی یاد می کنند.»
حفظی فرد ادامه می دهد:« ارکستر سمفونیک تهران ارکستری است که زمانی نه چندان دور در اجرایی در آلمان، مجله معتبر اشپیگل در مورد اجرای آن این تیتر را زد که اجرای باشکوه نوازندگان ارکستر سمفونیک تهران در آلمان و حالا همه زبان به انتقاد گشوده اند.»

هرکس می خواهد بنای خود را برپا کند
این نوازنده باسابقه ارکستر سمفونیک تهران می افزاید:« این همان ارکستری است که زمانی سمفونی 9 بتهوون را به رهبری علی رهبری در سطح جهانی اجرا کرد و آن زمان اما نوازندگی نوازندگان اشکال نداشت و همه از آن به خوبی یاد می کردند. حتی زمانیکه آقای صهبایی با ارکستر فعالیت می کرد همواره از این مساله سخن می گفت که این ارکستر چیزی کم ندارد و و و. حالا اما همه چیز تغییر کرده است، نقدهای تند و تیز و صبحت از بی کفایتی نوازندگان می شود، واقعا باعث تاسف است!»

به گفته این نوازنده، همان زمان و در اجرای خارج از کشور، ایرانیان خارج از کشور به دید مثبت مردم آن کشورها اشاره داشتند و اینکه این اجراها تا چه اندازه می تواند دید آنها را در مورد ایران تغییر دهد. وی می گوید:« در ایران اما همه چیز به گونه ای دیگر بوده و هنوز هم ادامه دارد. با تغییر مدیران همه چیز تغییر می کند انگار سیستم نیست که تصمیم می گیرد بلکه مدیران با سلیقه های مختلف تصمیم می گیرند که چه کنند و به ندرت هم در ادامه عملکرد مدیران قبلی. همه می خواهند بنای خود را برپا کنند.»


سال هاست ارکستری وجود ندارد
وی می گوید:« سال هاست ارکستری وجود ندارد که در مورد آن اظهارنظر کنند. چند اجرای مناسبتی و دعوت از آهنگسازان بین المللی برای اجرای مشترک با نوازندگان ارکستر آن هم بدون تمرینات لازم و منسجم که نمی تواند عملکرد ارکسترها را نشان دهد. جالب است که اظهارنظرها در طول دوران مختلف همیشه در مورد نوازندگان ارکسترهای ملی و سمفونیک تهران متفاوت بوده است. در زمان اوج آنها و حضور رهبر مقتدر و حمایت های دولتی و داشتن تمرینات مستمر نقدها همه مثبت اند و همین که حمایت ها از آن برداشته می شود ناگهان نقدها تغییر جهت می دهند و در هر دو صورت نیز البته این هنرمندان و نوازندگان هستند که در تیررس نقدها قرار دارند.»

ارکستر خوب و بد وجود ندارد
حفظی فرد ضمن یادآوری صبحتی از علی رهبری در مورد ارکستر بد یا خوب می گوید:« با صحبت آقای رهبری موافق ام که ارکستر بد وجود ندارد بلکه این رهبر ارکستر است که با درایت و یا بی درایتی خود می تواند ارکسترها را به جایگاه مورد انتظار و یا سراشیبی سوق دهد.»


وی می افزاید:« شرکت ارکسترها در سی امین جشنواره موسیقی فجر با نداشتن تمرین قبل از اجرا چندان به نفع ارکستر نخواهد بود و شاید مانند همیشه نوازندگان در تیررس نقدها و تحلیل های نادرست واقع شوند. اگر نوازندگان متوسطی در ارکسترها وجود دارند مسوولان می توانند هزینه کنند و نوازندگان باتجربه تر و مسلط تر را به این مجموعه اضافه کنند.»


حفظی فرد می گوید:« طبق گفته های آقای مرادخانی در صورتیکه بخواهند این مشکل را به صورت اصولی حل کنند یعنی تشکیل سازمان برنامه و بودجه، ارایه و تصویب بندی برای کمک به ارکسترها در مجلس و ... انجام شود می توان به تداوم ارکسترهای ملی و سمفونیک تهران امید بست. در غیراینصورت ادامه این روند بیمار حتی برای نوازندگان باتجربه خوب نیست و شاید آنها در درازمدت با این روند حاضر به همکاری نباشند.»


بالاخره ارکستر سمفونیک یا ارکستر ملی؟!سرود یا بتهوون؟!
نوازنده آبوا ارکستر سمفونیک تهران در پایان می گوید:« اگر قرار است ارکسترهای ملی و ارکستر سمفونیک تهران با همان روند قبلی کار خود را ادامه دهند من ترجیح می دهم که کارهای شخصی خود را دنبال کنم. وقتی ندانیم که بالاخره چه چیزی را باید بنوازیم؟ ارکستر سمفونیک هستیم یا ارکستر ملی، باید سرود بنوازیم یا مثلا بتهوون ؟ خوب شاید بهتر باشد که عطایش را به لقایش ببخشیم. امیدوارم صحبت های آقای مرادخانی در مورد ارکستر سمفونیک تهران جنبه تحقق به خود بگیرد.»

کلمات کلیدی :
نظرات بییندگان :

بهترین مشاغل و خدمات شهر خود را ، در سایت نشونه پیدا کنید.

مشاهده سایت نشونه