آفرود,اتومبیل آفرو,عکس اتومبیل آفرود,تصاویر اتومبیل آفرود,اتومبیلرانی و آفرود,تورهای آفرود,کویرهای اطراف کرمان ,اتومبیل رانی در کویر,کویر کرمان

ایران مطلب :اتومبیلرانی و آفرود از جمله تفریحاتی است که در کویرهای اطراف کرمان انجام می شود که طرفداران داخلی و خارجی بسیاری دارد. گردشگران بسیاری از نقاط مختلف ایران و جهان برای شرکت در این تورها به استان کرمان می روند.

تورهای آفرود معمولاً در دو منطقه کرمان برگزار می شود. یکی کیلومتر 15 اتوبان توریستی و گردشگری هفت باغ علوی کرمان- تپه ها و شنزارهای حاشیه اتوبان. محل دوم کیلومتر 145 کرمان، در نزدیکی کلوت های کرمان. مسیر این تور از کرمانآغاز می شود و پس از پشت سر گذاشتن سیرچ، دوراهی شهداد، کمپ کویری و در نهایت کلوت های کرمان به اتمام می رسد. این تورها شامل حرکت خودرو های دو دیفرانسیل بر روی تپه های شنی، فرود و صعود از تپه های با شیبب بسیار زیاد، انجام حرکات نمایشی و دریفت در سطوح ناهموار شنزارها است.

شروع برنامه‌های آفرود در ایران با آغاز کارهای تحقیقاتی در زمینه جنگل بانی و با ورود اولین خودروهای شاسی بلند که در اصطلاح به آن‌ها خوردوهای suv (sport utility vehicle) یا دو دیفرانسیلی می‌گویند که برای جنگلبانی و تحقیقات تهیه شده بود در این حوزه کلید خورد. شکار انگیزه بعدی ورود این نوع ماشین‌ها شد، این ماشین‌ها با قابلیت‌هایی که دارند این امکان را به آفرود سوار می‌دهند که هر جایی ناممکنی را برای خود ممکن کند.

البته آفرود آسیب هایی هم به محیط زیست و حیات جانوران کویری وارد می کند. در مناطق کویری حتی روشن کردن یک چراغ ماشین و افروختن آتش حس امنیت را از حیات وحش می‌گیرد و باعث اختلال در زندگی عادیشان می‌شود. هر چند فقر پوشش گیاهی در کویر می‌تواند آسیب پذیری آن را نسبت به آفرود کاهش دهد اما مشکلات دیگری به وجود می‌آورد که کم اهمیت نیست. از جمله آن می‌توان بطور مثال ازحساسیت گربه سانان بزرگ چون یوز نام برد که شرایط لازم برای جفت گیری آن‌ها آنقدر حساس و تاثیر گذاراست که کمتر پیش می‌آید که در اسارت جفت گیری کنند.

همچنین عبور بیش از ظرفیت اتومبیل‌ها در این گونه مناطق پیوستگی شن‌های روان از طریق ریشه گیاهان و همچنین چسبندگی طبیعی آن‌ها را از بین برده و به تشد طوفان‌های شن و یا ریزگرد‌ها کمک می‌کند.

آفرود,اتومبیل آفرو,عکس اتومبیل آفرود
منبع : tebyan.net
کلمات کلیدی :
نظرات بییندگان :

بهترین مشاغل و خدمات شهر خود را ، در سایت نشونه پیدا کنید.

مشاهده سایت نشونه