ارائه پایان کار منوط به کاشت درخت در برج – باغ‌ها

– گروه شهری - در ماده واحده این طرح آمده است در راستای حفظ و گسترش فضای سبز در املاکی که مطابق ضوابط استفاده از زمین‌ها و ساخت و ساز در باغ‌ها که مشمول ضابطه حداکثر سطح اشغال مجاز معادل 30 درصد است، حداقل در 70 درصد مساحت عرصه توسط مالک درخت کاشته شود و شهرداری پس از آن پایان کار صادر کند.

مهدی چمران، رئیس شورای شهر تهران در جریان بررسی این طرح گفت: شهرداری برای سطح اشغال طبقات منفی یک تا 45 درصد هم مجوز می‌داد، اما همه این موارد را منتفی کردیم و شهرداری را ملزم کردیم که در طبقه منفی یک نیز تنها تا 30 درصد مجوز سطح اشغال بدهد. در حال حاضر هر کسی که مجوز برج باغ دریافت می‌کند، ساختمان را با سطح اشغال 30 درصد می‌سازد و 70 درصد باقی مانده را صرف ساخت استخر، پارکینگ، آلاچیق و ... می کند.

به گفته چمران و بر اساس این طرح مالکان ملزم می‌شوند در 70 درصد باقی مانده زمین اگر درخت وجود دارد آن را حفظ کرده و اگر درخت نیست با در نظر گرفتن نقشه مصوب درخت بکارند. علاوه بر این شورای شهر پیش از این درباره باغ‌های پشت‌بامی مصوبه‌ای تشویقی داشته که شورا قصد دارد آن را الزامی کند.

محمد سالاری رئیس کمیسیون شهرسازی و معماری درباره دوفوریت این طرح گفت: مصوبه قبلی شورای شهر درباره ساخت و ساز در باغ‌ها این بود که باغ‌ها 30 درصد سطح اشغال داشته و در 70 درصد باقی‌مانده فضای سبز باقی بماند. اما در عمل به دلیل جامع نبودن مصوبه و بی‌دقتی شهرداری‌ها در اجرای آن به طبقات زیرزمین تا 80 درصد هم مجوز سطح اشغال داده می‌شد.

به گفته سالاری بر اثر اجرای ناصحیح مصوبه شورای شهر، درختان به دلیل گودبرداری و در زمان ایجاد رمپ و لوپ‌ها برای رسیدن به طبقات زیرزمین قطع می‌شدند. در فضای حیاط نیز اقدام به ایجاد استخر و آلاچیق می‌کردند و درختان به هر شکل نابود می‌شدند.

احمد دنیامالی، رئیس کمیسیون عمران شورای شهر تهران هم معتقد استامکان ندارد به برج باغ ها 30 درصد سطح اشغال داد و انتظار داشت 70 درصد باقیمانده درخت باقی بماند. شورا می‌تواند باغ‌های پشت‌بامی را الزامی کند و به ازای هر یک درختی که قطع می‌شود، پنج درخت کاشته شود.

احمد مسجدجامعی اما با طرح الزام ساخت باغ‌های پشت‌بامی مخالف است چرا که به گفته او با توجه به مشکلات کمبود آب، گرمای هوا و ... تحمیل این باغ‌ها به مالکان درست به نظر نمی‌رسد و این طرح اجرایی و عملیاتی نیست. غلامرضا انصاری دیگر عضو شورای شهر هم هشدار داد این مصوبه از مصوبات بحران‌ساز شورای شهر برای حفظ باغ‌ها است.

در نهایت با تصویب این طرح با رای اعضای شورای شهر، شهرداری ملزم شد تنها بعد از کاشت درخت در حداقل مساحت 70 درصد عرصه باغات، پایان کار صادر کند.

کلمات کلیدی :
نظرات بییندگان :

بهترین مشاغل و خدمات شهر خود را ، در سایت نشونه پیدا کنید.

مشاهده سایت نشونه