از اتهام به سینما تا خاموشی خورشیدفر نوازنده ارکستر سمفونیک تهران

- گروه فرهنگ و هنر- موسیقی و سینمای ایران در فضای نیمه روشن گام های رو به جلوی خود را برمی دارد. چراغ ارکسترها در ایران خاموش است و نوازندگان با تجربه روزگار دشواری دارند. تربت حسین علیزاده منتشر شده و رهبری او را از دریافت نشان فرهنگ و هنر فرانسه منع کرده، در این بین سینما نیز به سیاه نمایی متهم می شود.

به گزارش CHN، هفته ای پرحاشیه بر هنر سایه افکند. از اظهارنظرهای مسوولان سینمایی و جلسه ای مشترک با نماینده کمیسیون فرهنگی ، متهم شدن سینمای اجتماعی به سیاه نمایی تا خاموشی ارکسترهای کشور و خاموشی یکی از پیشکسوتان ارکستر، مرحوم مجید خورشیدفر! حسین علیزاده آهنگساز و نوازنده چیره دست سازهای ایرانی نیز این هفته آلبوم تربت خود را وارد بازار موسیقی کرد و کارشناسان موسیقی در مورد آیین های سوگ و مشخصا موسیقی آن اظهار نظر کردند. این اظهارنظر در پی کپی برداری از آثار یکی از خوانندگان زن قدیمی در مراسم نوحه های ایران انجام شد.

علیرضا رضاداد دبیر سی و سومین جشنواره بین المللی فیلم فجر و مشاور رییس سازمان سینمایی در اظهارنظری تازه که با حضور نصرالله پژمان فر عضو کمیسیون فرهنگی مجلس شورای اسلامی و منوچهر محمدی تهیه کننده سینمایی در خصوص وضیعت این روزهای سینما مطرح شده، گفته است:« ما قبول داریم که سینما متعهد باید آیینه‌ای باشد که مسائل اجتماعی را بازنمایی کند و این انتظار را از هنر متعهد داریم. ضمن آنکه من معتقدم نگاه هنرمند متعهد، نگاه حکیمانه و طبیبانه است و به همین دلیل ما نمی‌توانیم برای او تعیین تکلیف کنیم و بگوییم این‌طور فکر کن و آن‌طور حرف بزن.»

دبیر سی و سومین جشنواره بین المللی فیلم فجر همچنین در ادامه صحبت های خود به موضوع سیاه نمایی و طرح آن پرداخته و گفته است:«متهم کردن سینما نه درست است و نه کاری از پیش می برد. اینکه بگوییم سینمای ایران خیلی خوب بوده اما از صدر تا ذیل آن را متهم کنیم، نه مبتنی بر پژوهش و تحقیق است و نه درست. اگر می‌خواهیم وارد چنین بحثی شویم ابتدا باید فاکتورهای سیاه‌نمایی را استخراج کنیم و سپس به این پرسش پاسخ دهیم که آیا گزارش سیاهی، همان سیاه‌نمایی است؟ معتقدم این سوالات نکات بسیار ظریفی دارند که نمی‌توان با یک گزاره عام درباره آن صحبت کرد.»

سی و سومین جشنواره بین المللی فیلم فجر نیز کار خود را آغاز کرده است. هیات انتخاب این دوره از جشنواره در بخش سینمای ایران متشکل از احمد امینی، رسول صدرعاملی، حسین کرمی، محمدعلی باشه آهنگر، محمد احسانی، مجید رضابالا و بهنام بهزادی فیلم های رسیده به این دوره از جشنواره را بازبینی می کنند.

علیرضا رضاداد دبیر سی و سومین دوره از جشنواره فیلم فجر و ناصر باکیده مدیر دبیرخانه این دوره از جشنواره در جلسه ای که به همین منظور با حضور بازبین های فیلم ایرانی جشنواره انجام شد، بر اعتماد جامعه سینمایی به انتخاب هیات انتخاب این دوره از جشنواره صحه گذاشتند.

حسین علیزاده آهنگساز و نوازنده برجسته کشور این هفته آلبوم تربت خود را منتشر و روانه بازار کرد. اگرچه قرار است به زودی از سوی سفارت فرانسه نشان فرهنگ و هنر به این آهنگساز اهدا شود اما شنیده ها حاکی است برخی از موسیقیدانان نظیر علی رهبری در طی نامه ای از وی خواستار، رد این نشان شده اند.

اما خبر ناگوار این روزها، درگذشت نوازنده پیشکسوت ارکستر سمفونیک تهران مجید خورشیدفر است. وی که در زمان حیات خود، عمری طولانی را در ارکستر سمفونیک تهران و ارکستر ملی گذراند و در دانشگاه های هنر، صدا و سیما و علمی کاربردی تحصیل تدریس کرد، روز 5 آذرماه بر اثر سکته قلبی از دنیا رفت. درگذشت او بسیاری از نوازندگان و هنرمندان را غمگین کرد. گفته می شود یکی از دغدغه ها و نگرانی این هنرمند که در فیلم هایی همچون از کرخه تا راین به آهنگسازی مجید انتظامی و سفر به چزابه به آهنگسازی پیروز ارجمند همکاری کرده است تعطیلی و بلاتکلیفی ارکسترها و نوازندگان آن بود.

موسیقی سوگ نیز در این هفته در شبکه های مجازی با انتشار خبر قطعه ای که در آن یکی از مداحان معروف آثار یکی از خوانندگان زن قدیمی را به همان سبک و سیاق اجرا می کرد خبرساز شد. در مورد موسیقی سوگ و فرهنگی که در سراسر کشور وجود دارد تعداد بی شماری از کارشناسان اظهارنظر کرده اند اما هنوز هم موسیقی سوگ در خیابان ها و در ایام خاص به شیوه ای نامناسب به اجرا درمی آیند. سیدحسام الدین سراج کپی برداری از آثار خوانندگان زن قدیمی را رفتاری ناشایست خوانده است و هوشنگ جاوید معتقد است که فرهنگ غنی ایران در نقاط مختلف نادیده گرفته شد و به جای آن در ایام سوگ، برخی از مداحان معروف به کپی برداری از آثار قدیمی دست می زنند، آثاری که به مناسبت سوگ نیست و به قول سیدحسام الدین سراج با این روش، حق صاحب سوگ ادا نمی شود.

نظرات بییندگان :

بهترین مشاغل و خدمات شهر خود را ، در سایت نشونه پیدا کنید.

مشاهده سایت نشونه