اصولگرایان مصمم، اصلاح‌طلبان امیدوار

– گروه شهری – اصلاح‌طلبان شورای شهر تهران برای انتخابات ریاست شورا سرمایه‌گذاری زیادی کرده‌اند. آنها بعد از ناکام‌ماندن در انتخاب شهردار می‌خواهند آخرین سنگرشان در شورا را حفظ کنند. اما روی میز اصولگرایان شورا گزینه‌های زیادی قرار داشت. برخی اصولگرایان پیش از شروع رقابت جدی اعتقاد داشتند بهتر از معرفی نامزد خودداری کنند تا علاوه بر «نمایش همدلی» در شورای شهر از «باخت احتمالی» هم پرهیز کنند. البته قرار نبود این لطف اصولگرایان چندان هم بی‌منت باشد و انتظار آنها از اصلاح‌طلبان واگذاری چند معاونت مهم به اصولگرایان بود.

اصولگرایان شورا تا روزهای آخر برای معرفی نامزد خود صبر کردند. مهدی چمران، مرتضی طلایی و این اواخر احمد دنیامالی به عنوان نامزدهای احتمالی این فراکسیون مطرح شدند. وجود چندین نامزد برای تصدی پست ریاست از طرف اصولگرایان به نظر برخی ناظران نشان از چنددستگی بین این گروه سیاسی بود. هرچند درنهایت چمران به عنوان نامزد نهایی آنها معرفی شد اما این تاخیر اصولگرایان می‌تواند نشانی از «تردید» آنها باشد.

اعضای اصولگرای شورا معتقدند لابی‌ها و رایزنی‌های لازم برای نشاندن چمران بر کرسی ریاست شورا انجام شده است و تا امروز بیش از 17 رای دارند. فراکسیون اصولگرایان شورا از 15 عضو تشکیل شده و احتمالا چشم‌ امید آنها به رای اعضای مستقل و یا جداشدگان از اردوگاه اصلاح‌طلبان است.

اما اتفاق‌های یک سال گذشته می‌تواند حساب‌ و کتاب اصولگرایان را به هم بریزد. از 15 عضو فراکسیون اصولگرا، هستند کسانی که دیگر چندان با آنها همراهی نمی‌کنند. از جمله آنها رحمت‌الله حافظی است که در یک سال گذشته شدیدترین و سخت‌ترین انتقادها را به محمدباقر قالیباف، شهردار منتخب اصولگرایان داشته است. حتی برخی اعضای اصولگرا در گفتگوهای خصوصی معتقدند اگر به یک سال گذشته بازگردیم قطعا حافظی در رای خود به قالیباف تجدیدنظر می‌کند. بر همین اساس بعید نیست حافظی این‌بار به نامزد اصلاح‌طلبان رای دهد و تمام معادلات اصولگرایان را به هم بریزد.

اعضای مستقل شورا این‌بار هم رای سرنوشت‌سازی خواهند داشت. عباس جدیدی و حسین رضازاده اعضای مستقل شورای شهر تهران را تشکیل می‌دهند. جدیدی بعد از انتخاب احمد مسجدجامعی به عنوان رئیس شورا به سرعت حکم معاونت نظارت شورا را دریافت کرد، معاونتی که اصولگرایان امیدوارند با تغییر رئیس شورا بتوانند آن را هم به دست بیاورند. معاونت نظارت شورا وظیفه نظارت بر شهرداری را عهده‌دار است و اصولگرایان مایل‌اند یک عضو از این فراکسیون مسئولیت این معاونت را عهده‌دار باشد تا نظارت بر شهردار منتخب‌اشان را به رقیب واگذار نکنند.

رای جدیدی به چمران می‌تواند جایگاه او در معاونت نظارت را متزلزل کند. هنوز مشخص نیست آیا اصولگرایان به ماندن جدیدی در این معاونت رضایت داده‌اند یا نه، با این حال رای او به مسجدجامعی می‌تواند تضمین‌کننده جایگاه‌اش باشد. بر همین اساس شاید جدیدی این‌بار هم تصمیم بگیرد گزینه اصلاح‌طلبان را به رقیب‌اشان ترجیح بدهد. موضع حسین رضازاده چندان مشخص نیست. او با اینکه در انتخاب رئیس شورا در دور قبل به مسجدجامعی رای داد اما گویا برای انتخاب شهردار تردیدهای جدی داشت و در نهایت مشخص نشد دقیقا به چه کسی رای داد.

الله راستگو دیگر عضوی است که می‌تواند معادله انتخاب رئیس شورا را دگرگون کند. راستگو که با تابلوی اصلاح‌طلبان وارد شورای شهر شد در انتخاب شهردار به صورت تشکیلاتی رای نداد و قالیباف را به محسن هاشمی ترجیح داد. این تصمیم او باعث شد تا مدت‌ها از طرف رسانه‌ها و فعالان اصلاح‌طلب مورد فشار قرار گیرد. راستگو البته در انتخاب رئیس شورا به مسجدجامعی رای داده بود. برخی این رای او را یک حرکت تاکتیکی برای گمراه��کردن اصلاح‌طلبان می‌دانند. راستگو در این مدت جهت‌گیری سیاسی مشخصی نکرده و مشخص نیست آیا کاملا به سمت اصولگرایان چرخیده و یا رای‌اش به قالیباف «دلایل شخصی» داشته است. بر همین اساس شاید برای ترد نشدن از اردوگاه اصلاح‌طلبان این بار هم گزینه آنان را روی برگه رای خود بنویسد.

اصلاح‌طلبان و اصولگرایان فردا وارد یک‌ وزن‌کشی سیاسی می‌شوند. کنار رفتن اصلاح‌طلبان از ریاست شورا می‌تواند تبعات سنگینی برای شهرداری داشته باشد. این گروه سیاسی با وجود ریاست مسجدجامعی در شورا سعی کرده‌اند در یک سال گذشته کمتر وارد مناقشه با شهرداری شوند اما در شورا و شهرداریی که کاملا به رنگ اصولگرایی درآید شاید دیگر تمایلی به در پرده نشستن نداشته باشند.

اصولگرایان هم با وارد کردن چمران به رقابت نشان دادند به کمتر از به دست‌گرفتن امور شورا رضایت نمی‌دهند و حتی آماده‌اند هزینه سیاسی شکست احتمالی را بپردازند. چشم امید آنها به بازگشت چمران به ریاست شورا و پیش‌گرفتن روش مصلحت‌اندیشانه‌اش در برخورد با شهرداری است. در این میان آنکه بیش از همه به نتیجه این رقابت چشم دوخته، محمدباقر قالیباف شهردار تهران است که در یک سال گذشته احتمالا سخت‌ترین سال‌های کار در شهرداری را سپری کرد. او و مجموعه زیر نظرش بیش از 100 مورد تذکر در یک سال دریافت کردند و «آزادی» گذشته‌اشان را از دست دادند. قسمتی از احوال سال آینده شهرداری به انتخابات فردا بستگی دارد و شهردار تهران امیدوار است اوضاع از این سخت‌تر نشود.

حمیدرضا ابراهیم‌زاده

کلمات کلیدی :
نظرات بییندگان :

بهترین مشاغل و خدمات شهر خود را ، در سایت نشونه پیدا کنید.

مشاهده سایت نشونه