اطلاع‌رسانی، راهکار شورا برای مقابله با فساد

– گروه شهری – ولی‌الله شجاع‌پوریان در نطق خارج از دستورش «نحوه واگذاری برخی پروژه‌های عمرانی و زیرمجموعه‌های درآمدزا از جمله سالن‌ها و زمین‌های ورزشی به شخصیت‌های حقیقی و حقوقی بدون رعایت تشریفات قانونی و با قیمت‌های بسیار نازل و نبود شفافیت درآمدها و هزینه‌ها» را از جمله مواردی دانسته بود که عملکرد مالی شهرداری تهران را در افکار عمومی با پرسش‌های جدی مواجه کرده است.

او حتی دامنه این موضوع را تا جایی پیش برد که مدعی شد «برخی روابط اعضای شورا با مجموعه مدیریت شهری نیازمند نظارت و ارزیابی» است و از همکاران‌اش خواست به صورت داوطلبانه «فهرست اموال و دارایی خویش را قبل و بعد از دوره نمایندگی» ارائه کنند.

محمدمهدی تندگویان از دیگر اعضای اصلاح‌طلب شورای شهر تهران است. او در گفتگو با CHN راهکار عملیاتی مقابله با فساد از طرف شورای شهر را «تذکر و مکاتبه و توبیخ» می‌داند و معتقد است در برخی موارد تذکرهای شورای شهر تاثیرگذار است.

شورای شهر تهران از سال‌ها پیش از نبود ساز و کاری عملیاتی برای نظارت بر شهرداری گلایه داشته اما هرگز این ساز و کار ایجاد نشده است. تندگویان معتقد است شورای شهر یک دستگاه برخوردکنند با فساد مانند قوه‌قضاییه نیست و تنها راهکاری که دارد «اطلاع‌رسانی فساد» است تا دیگر دستگاه‌ها که وظیفه‌اشان برخورد با فساد است وارد عمل شوند.

این عضو شورای شهر تهران مثالی از کمیسیون ماده 7 که مربوط به باغ‌های شهر است می‌زند. به گفته او در این کمیسیون در همه رای‌هایی که احساس می‌شود شهرداری یا پرسنل‌اش تخلف کرده‌اند این افراد به قوه‌قضاییه برای اعلام حکم معرفی می‌شوند اما اما در برخی موارد قوه‌قضاییه وارد ماجرا نمی‌شود و مشکل اینجا است.

او معتقد است قوه‌قضاییه باید جدی‌تر وارد این ماجرا شود و در مواردی که پرونده قضایی برای افراد متخلف تشکیل می‌شود با این افراد به صورت جدی بخورد شود.

کلمات کلیدی :
نظرات بییندگان :

بهترین مشاغل و خدمات شهر خود را ، در سایت نشونه پیدا کنید.

مشاهده سایت نشونه