اگر به بافت تاریخی دست نزنیم، تخریب می‌شود

ـ گروه میراث فرهنگی ـ صبح امروز 25 مرداد ماه استاندار یزد در مراسم بهره‌برداری از باغ نمیر تخت در جمع کارشناسان و مسئولان استانی و رئیس سازمان میراث فرهنگی اعلام کرد: « حفظ بافت تاریخی به معنای آن نیست که بافت تعطیل شود.حفظ، احیاء، مرمت و بازسازی جزو ملزومات نگهداری از بافت تاریخی محسوب شده و اگر به بافت تاریخی دست نزنیم تخریب می‌شود.

به گزارش CHN،‌ «سید محمد میر محمدی» استاندار یزد نقش صنایع دستی، گردشگری و میراث فرهنگی را مکمل هم دانست و گفت: «حفظ بافت تاریخی به معنای تعطیلی بافت نیست چنانچه اگر با بافت تاریخی کاری نداشته باشیم تخریب می‌شود. بنابراین حفظ، احیاء، مرمت و بازسازی باید در الویت قرار گیرد و میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری در بافت تاریخی باید در تعامل با هم باشند.»

سرمایه‌گذار از پله‌های بلند صندوق حفظ و احیا بالا نمی‌رود

«اصغر نبیل»، مدیر عامل شرکت مشیر و مدیر جامعه هتلداران که هم‌اکنون مدیریت باغ دولت‌آباد یزد را بر عهده دارد در مراسم بهره‌برداری از باغ نمیر تخت گفت: «بنای باغ نمیر تخت 300 سال پیش در دوره زندیه به دستور صدر العلماء ساخته شد این بنا در طول دوره‌های متعدد تاریخی دستخوش تخریب‌های بسیاری شد تا این‌که بازسازی و احیای این بنا با هدف احیای باغ‌های ایرانی توسط بخش خصوصی انجام گرفت.»

به گفته او،‌ پس از سالها بنا به همت شرکت مشیر یزد که هتل باغ مشیرالممالک یزد را نیز در کارنامه خود دارد احیا و مرمت شده است. وجه تشابه این دو باغ این است که متعلق به افراد خیری بوده که مردم از آنها به نیکی یاد می‌کنند.

او در این مراسم به 700 هکتار بافت تاریخی یزد اشاره کرد که در این بافت بیشتر خانه‌ها، باغ‌ها و کاروانسراها تبدیل به هتل شدند.

نبیل معتقد است: «کمکی که دولت به بخش خصوصی در رابطه با احیای بناها انجام داده جای تقدیر دارد چرا که در غیر این صورت بسیاری از آنها تبدیل به خاک می‌شدند.»

او گفت: «شهر یزد از بافت خشت گلی زیبایی برخوردار است اما صنعتی چون فولاد کاشی منجر به آلوده شدن هوا و محیط زیست شده است در حالی که با توسعه صنعت گردشگری و ورود گردشگر به این شهر تاریخی بدون این‌که آسیبی به محیط زیست وارد شود کویر خشک آباد شده و شهرها رونق می‌گیرند.»

او معتقد است: «اگر اعطای تسهیلات کاربری بناهای تاریخی با رونق روبرو شود بسیاری از کارهایی که قابل انجام نیست انجام می‌شود و ارزش بافت تاریخی چند برابر خواهد شد .»

نبیل از معاون عمرانی استانداری یزد خواست تا توجه ویژه ای به این بنا داشته باشد و گفت: اگر جلوخان زیبای باغ که اکنون از کاربری خارج شده احیا شود با سردر فاخری که دارد بر منزلت و عظمت این باغ می افزاید همچنین آسیاب آبی باغ می تواند با سرمایه گذاری و فکر و ایده به کار اصلی خود برگردد به شرط این که اول مشکل مالکیت آنها حل شود.

به گفته او، سیاست‌های غلط، بروکراسی‌ها، پله‌های بلند صندوق حفظ و احیا تنها باعث می‌شود که بناهای میراث فرهنگی مورد توجه بهره‌بردار قرار نگیرد. که از آن جمله می‌توان به باغ پهلوان پور مهریز و صدها بنای تاریخی رها شده که به رغم اعلام عمومی سرمایه گذاری برای احیای آنها پیدا نمی‌شود اشاره کرد.

او ایجاد تشکل بخش خصوصی را یکی از راهکارهایی دانست که باعث می شود انتظارات و خواسته های بهره‌برداران مورد بررسی قرار گیرد و از مشکلات این حوزه چون مالیات و وام بانکی بکاهد.

در ادامه این مراسم «احسان ایروانی»، مدیرعامل صندوق حفظ و احیای بناهای تاریخی نیز گفت: «امروز بیشتر از آن که به نظریه پرداز و مهندس احتیاج داشته باشیم باید از بخش خصوصی، استادکاران و تولید کنندگان مصالح بومی حمایت کنیم.»

وی افزود: باغ نمیر تفت هشتمین بنای احیا شده است که به بهره برداری می‌رسدامیدواریم با حمایت دولت و مسئولان از مالکان بناهای تاریخی تعداد این بناهای احیا شده افزایش پیدا کند و امیدواریم بسته های حمایتی باعث شود به ارزش افزوده اقتصادی در بناهای تاریخی دست پیدا کنیم.

کلمات کلیدی :
نظرات بییندگان :

بهترین مشاغل و خدمات شهر خود را ، در سایت نشونه پیدا کنید.

مشاهده سایت نشونه