ایجادکتابخانه ویژه قصه درایستگاه‌های اتوبوس استانبول

شهرداری استانبول در منطقه "باگکیلار" دراین شهر که از پرجمعیت‌ترین محلات استانبول است، دراقدامی ابتکاری دست به ایجاد کتابخانه‌هایی زده است که به مسافران منتظر اتوبوس‌های شهری کتاب‌های قصه و داستان عرضه می‌کند.


به گزارش دیلی صباح، این طرح از سپتامبر گذشته و ابتدا در یازده ایستگاه اتوبوس به اجرا درآمده اما شهرداری قصد دارد این تعداد را به زودی افزایش دهد. تاکنون مجموع 20 هزار کتاب قصه و داستان در این کتابخانه‌های کوچک قرار داده شده که هرهفته نیز عنوان‌های جدیدی به کتاب‌های موجود افزوده شده و کتاب‌ها تغییر می‌کند.


مسافران می‌توانند کتاب مورد علاقه خود را بر صندلی اتوبوس مطالعه کنند و حتی آن را باخود به جایی دیگر به امانت ببرند و سپس آن را به کتابخانه یا قفسه کتاب دیگری در ایستگاه اتوبوسی دیگر تحویل دهند.


این کتابخانه های کوچک در ایستگاه اتوبوس طیف متنوعی از کتاب اما صرفا داستانی را به مسافران خود عرضه می کند با این هدف که مدت زمان انتظار در ایستگاه را برای آنان به زمان فراغت مفیدی مبدل کند.


معاون شهردار مهمت شیرین درگفتگو با رسانه ترکی"هابر" یادآور شد که مردم اغلب بهانه‌های مختلفی برای نخواندن کتاب می‌آورند و اولین بهانه این است که آنان وقت آزاد کافی برای این کار ندارند. این کتابخانه‌ها درواقع بهترین پاسخ به این افراد است که امیدواریم با واکنش مثبت شهروندان مواجه شود.


او تاکید کرد که قفسه‌های این کتابخانه‌های کوچک با انواع کتاب قصه با سلیقه‌های مختلف و برای سنین مختلف پرشده است و هرگز خالی نخواهد ماند و هربار با کتاب‌های تازه پر می‌شوند. این اقدام درمقابله با مشکل ترافیک صورت گرفته که بشدت وقت مفید شهروندان را تلف می‌کند و مردم می‌توانند با استفاده از این کتابخانه‌ها این اوقات هدر رفته را به زمانی مفید و مولد مبدل کنند.


به گفته وی در مراحل بعدی از مردم و علاقمندان جهت اهدای کتاب‌های ناخواسته نیز دعوت به همکاری خواهد شد.

کلمات کلیدی :
نظرات بییندگان :

بهترین مشاغل و خدمات شهر خود را ، در سایت نشونه پیدا کنید.

مشاهده سایت نشونه