ایران جذاب‌ترین کشور روی زمین است

برای جان سیمپسون که اخیرا از ایران دیدار کرده، آثار تاریخی باورنکردنی ؛ چشم اندازهای خیره کننده و مردم مهمان نواز ایران این کشور را به مقصدی غیر قابل مقایسه در جهان مبدل کرده است.


جان سیمپسون در گزارشی که برای تلگراف نوشته آورده است:«درست است من به گونه‌ای افراطی اهل سفر و گردش هستم اما لطفا دیگر از شب‌های دبی و یا مالدیو برایم افسانه سرایی نکنید. این افغانستان و گینه نو است که مورد علاقه من است.»


لطفا به سادگی کشوری را که اکنون قصد دارم به شما برای گذران یک تعطیلات فوق العاده با ارزش پیشنهاد کنم رد نکنید: ایران! بله شاید اولین چیزی که به ذهن شما می‌رسد جمعیت مردان عصبانی و زنان سپاه پوش است. اما این چیزها به هیچ وجه یک هنجار و رفتار عمومی در ایران نیست واین چهره‌ای است که افرادی همانند من تنها در گزارش‌های خبریشان از ایران معرفی می‌کنند.


بنابراین بهتر است دوباره با ذهنی نو آغاز کنیم و به کشوری فکر کنیم که با وجود آب وهوای خشک بسیار دلپذیر ، مردم بسیار دوست داشتنی و جذاب و پیچیده، آثار باستانی بسیار عالی و کوه‌ها ، بیابان‌ها و دریایی به نام دریای خزر ، تاحد زیادی با دنیای خارج درقطع رابطه بوده است .


هرچند که در تاریخ معاصر کشوری متفاوت به نظر می‌رسد اما می‌توان گفت ایران تاحدی همانند هند البته بدون خیل گدایان و هرج و مرج آن است. ایران دریک عبارت کاملا ساده : جذاب‌ترین کشوری است که من می‌شناسم. تاهمین اواخر ایران یک راز کامل بود اما تقریبا از سال گذشته به این سواندکی درهایش را گشوده است. و از همین زمان من هم شروع به خواندن برخی نوشته‌ها و یادداشت‌های سفر کردم که درآن اشاره اندکی هم به ایران شده است.


آنچه که در ایران و دراولین وهله، جلب نظر می‌کند، عادی بودن زندگی مردم دراین کشور است. اگر شما در خیابان دکتر فاطمی تهران گشتی بزنید جایی که هتل‌های قدیمی و بزرگ مانند هتل لاله قرار دارند، درمی‌یابید که این کشور میان دو دنیای شرق و غرب، میان دو دنیای مدرن و قدیمی ،یعنی سرزمین پارس کهن، درتعلیق مانده است.


ایران عربستان سعودی نیست زنان به راحتی رانندگی می‌کنند و مدیریت کسب و کار وشرکت‌های تجاری را برعهده دارند. اما آنچه که بیش از هرچیز جلب نظر می‌کند نوعی ابراز محبت شدید مردم است .صرف غذا دریکی از رستوران‌های تهران می‌تواند گاه آزمونی دراین زمینه باشد زیرا شما اغلب با مردمی مواجه می‌شوید که می‌خواهند به شما خوش آمد بگویند و حتی می‌خواهند هزینه غذای شما را در رستوران بپردازند.


ایران سال‌های متمادی با غرب در قطع رابطه بوده و درنتیجه نوعی اشتیاق به مردم غرب در این کشور رشد کرده است. اگر یک شب در اصفهان گشتی بزنید در شهر زیبای و باورنکردنی شاه عباس در کناره زاینده رود، با کوهپایه‌های دوردست زاگرس که در نور کمرنگ غروب به بنفش می‌گراید، شاید تنها مشکلی که دراین جا با آن مواجه شوید، نه گفتن و رد کردن تعارف مردم مهربانی است که بساط پیک نیک خود را در پارک‌ها و باغ‌ها پهن کرده واز شما خواهش می کنند که به آن‌ها بپیوندید."اصفهان نصف جهان " عبارتی است که ایرانیان زیاد می‌گویند. فکر می‌کنم هنگامی که یک استکان چای در محوطه هتل عباسی می‌نوشید، درستی این عبارت راقبول کنید.


ایران از سوی تیم سفر تلگراف به عنوان یکی از 20 مقصد برتر 2014 جهان معرفی شده است. تعداد متقاضیان سفر به ایران در بریتانیا نیز تا 300 برابر افزایش داشته است .

کلمات کلیدی :
نظرات بییندگان :

بهترین مشاغل و خدمات شهر خود را ، در سایت نشونه پیدا کنید.

مشاهده سایت نشونه