ایران فرهنگی در مقابل ایران نفتی

– گردشگری - چندیست که توسعه گردشگری مد نظر مسئولان قرار گرفته‌است. در این میان جذب گردشگر فرهنگی یکی از اولویت‌ها در این حوزه به شمار می‌رود.

به گزارش CHN، گردشگری فرهنگی اعم از بازدید از موزه‌ها و بناهای تاریخی را شامل می‌شود و به بازدید از مجموعه‌های فرهنگی همچون کتابخانه‌ها و مراکز اسناد و در راس آن سازمان اسناد و کتابخانه ملی می‌رسد.

«سید رضا صالحی امیری» رئیس سازمان اسناد و کتابخانه ملی در نشستی که صبح امروز به منظور چگونگی استفاده از ظرفیت‌های فرهنگی برای توسعه گردشگری برگزار شد با تاکید برآنکه ایران فرهنگی بیش از سایر بخش‌ها همچون ایران اقتصادی یا ایران سیاسی می‌تواند در تغییر چهره ایران نزد جهانیان و جذب گردشگر تاثیر داشته باشد گفت:‌«ما راهی جز این نداریم که اراده ملی را به سوی صنعت فرهنگ و در راس آن میراث فرهنگی معطوف کنیم.»

او با تاکید برآنکه اتکای به نفت نتوانست توسعه را برای ایران به همراه داشته باشد یادآور شد: «گاهی مفهوم توسعه را به توسعه اقتصادی محدود می‌کنیم. اما باید یادآور شد که زیرساخت توسعه در حوزه فرهنگی قرار می‌گیرد. با اقتصاد و اتکای به نفت به توسعه نخواهیم رسید و آنچه می‌تواند در این حوزه مفید باشد توسعه فرهنگی است.»

به گزارش CHN، معاون رییس جمهور همچنین درخصوص رابطه گردشگری و توسعه گفت: «میراث فرهنگی هرچه بیشتر دیده شود گرانبهاتر می‌شود این درحالی است که نفت هرچه بیشتر مصرف شود می‌سوزد و دود می‌شود. این است تفاوت توسعه‌ای که بر پایه فرهنگ است با توسعه‌ای که بر پایه نفت بنا می‌شود.»

صالحی امیری با اشاره به آنچه طی سالهای گذشته در حوزه حافظه جهانی و میراث معنوی اتفاق افتاده‌است تصریح کرد: «سرآمد صنعت فرهنگ، میراث فرهنگی است و سرآمد میراث فرهنگی نیز میراث معنوی است. طی این سالها توانسته‌ایم 42 اثر را درسطح ملی ثبت کنیم. همچنین 4 اثر در منطقه و 7 اثر را در حوزه جهانی به ثبت رسانده‌ایم. از آنجمله می‌توان به نقشه‌های خلیج فارس، شاهنامه بایسنقری و وقف‌نامه ربع رشیدی اشاره کرد.»

به اعتقاد معاون رییس جمهور، قبل از میراث فرهنگی باید به لایه‌های تمدنی ایران پرداخت. تمدنی که همانند آن در دنیا وجود ندارد. تمدنی که پادشاهی در آن وجود داشت که 72 ملت را به نوعی زیر یک چتر قرار داد که با عدالت خود هیچ تحمیلی برای یکپارچه کردن آنها به خرج نداد.

رئیس سازمان اسناد و کتابخانه ملی همچنین به گشایش شعبه‌ای از موزه لوور در امارات اشاره کرد و گفت: «قرار است بسیاری از آثار دوره اسلامی، ایران و خاورمیانه در این موزه به نمایش درآید تا راه دسترسی علاقه‌مندانی که در خاورمیانه زندگی می‌کنند به لوور راحت‌تر شود. در واقع امارات با داشته‌هایی که از آن ایران بوده‌است به جذب گردشگر خواهد پرداخت. ایرانی‌ها به امارات خواهند رفت تا از لوور بازدید کنند این درحالی است که برای دیدن آثار داخلی کشور سفر نمی‌کنند.»

صالحی امیری با تاکید برآنکه بسترسازی و ایجاد ساختار از جمله مهمترین عواملی است که می‌توان توسعه گردشگری را شاهد بود ادامه داد: «در ایرانی که هتل و مجموعه توریستی نداشته باشد توسعه گردشگری اتفاق نمی‌افتد. آمارهای گردشگری دنیا به ما گوشزد می‌کند که ما در کشورمان با چالش‌هایی در این حوزه روبه رو هستیم. در واقع باید تصویر ایران را نزد جهانیان تغییر دهیم. در عین حال باید زیرساخت‌ها را برای پذیرش گردشگر فراهم سازیم.»

او داشتن برنامه در حوزه گردشگری را یکی دیگر عوامل توسعه این حوزه بعد از اراده عنوان کرد و گفت: «باید از اکنون آمادگی حضور گردشگران را داشته باشیم نه آنکه گردشگر بیاید بعد به فکر بیافتیم.»

به گفته رئیس سازمان اسناد و کتابخانه ملی، تعداد ایرانی‌هایی که از کتابخانه ملی اسپانیا بازدید کرده‌اند بیشتر از بازدیدکنندگان داخلی است که کتابخانه ملی ایران بازدید کرده‌اند. شاید این ضعف ما باشد که نتوانسته‌ایم خودمان را درست معرفی کنیم اما نمی‌توان از فرهنگی که دیگران را برتر نشان می‌دهد چشم پوشی کرد.

صالحی امیری همچنین از گشایش مجموعه‌ای جدید در قالب موزه‌ای نفیس در کتابخانه ملی خبر داد که به زودی فعالیت خودرا آغاز و در جذب گردشگران فرهنگی موثرتر عمل خواهد کرد.

او از وجود منابعی در کتابخانه ملی خبر داد که می‌تواند برای گردشگران جذاب باشد و درعین معرفی فرهنگ ایرانی، سبب تغییر چهره ایران نزد مردم دنیا شود و از بخش خصوصی درخواست کرد تا بهره‌برداری کامل را از این امکانات داشته باشد.

کلمات کلیدی :
نظرات بییندگان :

بهترین مشاغل و خدمات شهر خود را ، در سایت نشونه پیدا کنید.

مشاهده سایت نشونه