بررسی تلفن/دوربین گلکسی کی زوم سامسونگ (Galaxy K Zoom)

دنیای تکنولوژی, خصوصا در حیطه‌های پررونقی همچون تلفن‌های هوشمند، به شکل عجیبی در حال تغییر و تحول است! البته گاهی این رشد آهسته می‌شود، گاهی با ایده‌های عجیب همراه می‌شود و گاهی به کل انقلابی در این حوزه شکل می‌گیرد. یکی از همین ایده‌های تازه، تلفن-دوربین گلکسی، محصولی از سامسونگ است که در واقع ترکیب تلفن هوشمند با دوربین عکاسی است! اما این ایده تا چه میزان کاربردی و موفق است؟ با زومیت در این مقاله همراه شوید تا جنبه‌های متفاوت آن را بررسی کنیم.

دنیای تکنولوژی پر است از انسان‌های خلاق که روز به روز ایده‌های تازه‌ای به ذهنشان خطور می‌کند و در آرزوی آرمانی ایجاد یک تحول در بازار، دست به تولید محصولات جدید می‌زنند. البته در این وسط گاهی هم ایده‌های عجیب به چشم می‌خورد که هر چند به ذات خود بد نیستند، ولی در اجرا و تولید نهایی نقایص بسیاری دارند که آن‌ها را از رسیدن به یک محصول متمایز و کاربردی جدا می‌سازد. اما سوال اینجاست که گلکسی K زوم سامسونگ که یک نسل از عمر آن می‌گذرد و در واقع دومین تلاش سامسونگ برای ایجاد بازار تلفن-دوربین است، چگونه عمل می‌کند؟

هنر سوم؛ عکاسی با تلفن‌های هوشمند

قبل از شروع بررسی بیایید اندکی از هنر سوم صحبت کنیم! از روزی که برای اولین بار تلفن‌های هوشمند میزبان دوربین توانا شدند تا به کمک آن‌ها هر کسی، با هر سطح آگاهی نسبت به عکاسی، بتواند لحظه‌های خاص یا تکرار نشدنی زندگی‌اش را بر روی پیکسل‌ها ذخیره کند، سال‌ها می‌گذرد. طی این چند سال، این تلفن‌های هوشمند بودند که گوی رقابت را از دوربین‌های عکاسی ربودند و با کمک تکنیک‌های نرم‌افزاری و پیشرفت روز افزون سیستم‌عامل‌ها و اپلیکیشن‌ها، خود را به دوربین‌های حرفه‌ای نزدیک و نزدیک‌تر ساخته و حتی برای آن‌هایی که چندان با عکاسی میانه‌ای ندارند، تصاویری خلق کنند که چشمان هر هنرمندی را به خود جلب کند.

grey بررسی تلفن/دوربین گلکسی کی زوم سامسونگ (Galaxy K Zoom)

عکاسان حرفه‌ای از دوربین‌های DSLR یا SLR استفاده می‌کنند و همه چیز را با دلخواه خودشان تنظیم می‌کنند و کاربران عادی نیز عموما از دوربین تلفن‌های هوشمند برای ثبت لحظاتشان بهره‌ می‌برند. در این بین، همیشه یک مشکل وجود داشته است. با این همه ابهت و پیشرفت چشم‌گیری که دوربین‌های تلفن‌های هوشمند، بدان دست پیدا کرده‌اند، باز هم بسیاری از کاربران این گجت‌ها، به وجود یک خلاء غیر قابل جبران بین کیفیت عکاسی با دوربین‌های کامپکت و دوربین‌های موبایل آگاه شده‌اند. اینجاست که دوربین‌های Point And Shoot با کیفیت و کارآیی قابل قبول و راهکارهای عکاسی آسان به میدان آمده‌اند تا با کیفیت بالاتر خود، فضای خالی بین دوربین تلفن‌های هوشمند و دوربین‌های حرفه‌ای گران قیمت را پر کنند.

و اینجاست که دوربین-تلفن‌ها به میدان می‌آیند

اما به نظر می‌رسد این بازار هنوز جای ابتکارات و وجود محصولات بیشتری را داشته باشد! به هر صورت سامسونگ، به عنوان یکی از شرکت‌هایی که تلاش می‌کند تا بازارهای جدید�� را شکل دهد که بسیاری از کاربران در پی آن هستند، قدم در راه تازه‌ای نهاده و دومین محصول خود از شاخه‌ی تلفن‌-دوربین‌ها که در واقع ترکیب یک تلفن هوشمند با دوربین عکاسی کامپکت از نوع Point And Shoot است را به بازار فرستاده است.

گلکسی کی‌زوم توسط دفتر سامسونگ در ایران در اختیار زومیت قرار گرفت تا مورد نقد و بررسی قرار گیرد.

طراحی

ایده مجهز کردن یک تلفن هوشمند به یک دوربین عکاسی نیمه‌حرفه‌ای، دوست‌داشتنی و جذاب است! اما هر چقدر هم که ایده‌‌ای خوب باشد، طراحی و نحوه‌ای اجرای آن در موفقیت‌اش بیشترین تاثیر را دارد. در واقع همان میزان که ایده و کاربرد آن حائز اهمیت است، به همان میزان اجرا و تولید و به ثمر نشاندن آن‌ها نیز مهم است! گلکسی کی زوم که در واقع جانشین گلکسی اس ۴ زوم است، ترکیبی است از یک تلفن هوشمند با یک دوربین کامپکت. این محصول دقیقا شبیه آن است که یک تلفن و دوربین هوشمند را به یکدیگر بچسبانید و از قابلیت‌های هر دو آنها در یک محصول بهره‌مند شوید.

grey بررسی تلفن/دوربین گلکسی کی زوم سامسونگ (Galaxy K Zoom) grey بررسی تلفن/دوربین گلکسی کی زوم سامسونگ (Galaxy K Zoom) grey بررسی تلفن/دوربین گلکسی کی زوم سامسونگ (Galaxy K Zoom) grey بررسی تلفن/دوربین گلکسی کی زوم سامسونگ (Galaxy K Zoom) grey بررسی تلفن/دوربین گلکسی کی زوم سامسونگ (Galaxy K Zoom) grey بررسی تلفن/دوربین گلکسی کی زوم سامسونگ (Galaxy K Zoom) grey بررسی تلفن/دوربین گلکسی کی زوم سامسونگ (Galaxy K Zoom) grey بررسی تلفن/دوربین گلکسی کی زوم سامسونگ (Galaxy K Zoom) grey بررسی تلفن/دوربین گلکسی کی زوم سامسونگ (Galaxy K Zoom) grey بررسی تلفن/دوربین گلکسی کی زوم سامسونگ (Galaxy K Zoom) grey بررسی تلفن/دوربین گلکسی کی زوم سامسونگ (Galaxy K Zoom) grey بررسی تلفن/دوربین گلکسی کی زوم سامسونگ (Galaxy K Zoom) grey بررسی تلفن/دوربین گلکسی کی زوم سامسونگ (Galaxy K Zoom) grey بررسی تلفن/دوربین گلکسی کی زوم سامسونگ (Galaxy K Zoom) grey بررسی تلفن/دوربین گلکسی کی زوم سامسونگ (Galaxy K Zoom) grey بررسی تلفن/دوربین گلکسی کی زوم سامسونگ (Galaxy K Zoom) grey بررسی تلفن/دوربین گلکسی کی زوم سامسونگ (Galaxy K Zoom) grey بررسی تلفن/دوربین گلکسی کی زوم سامسونگ (Galaxy K Zoom)

از نظر طراحی قسمت جلوی تلفن کاملا شبیه به تلفن‌های میان‌رده‌ی سامسونگ است. دکمه فیزیکی با دو دکمه لمسی کنار آن در قسمت پایین صفحه نمایش قرار دارند و در بدنه‌ی دستگاه نیز از همان طراحی نقطه‌نقطه‌ای که اولین بار در گلکسی اس ۵ شاهد آن بودیم، استفاده شده است. در واقع قسمت جلوی تلفن چیزی شبیه به گلکسی اس ۵ مینی است. صفحه نمایش ۴.۸ اینچی از نوع AMOLED با پوشش گوریلا گس در بدنه‌ی تماما پلاستیکی قرار گرفته است. لبه‌ها نیز همچنان از همان طراحی شبیه به فلز اما از جنس پلاستیک بهره می‌برند.

اما پشت دستگاه با تمام تلفن‌های هوشمند سامسونگ متفاوت است. در پشت دستگاه هر آنچه در یک دوربین عکاسی کامپکت وجود دارد قابل مشاهده است. سنسور ۲۰.۷ مگاپیکسلی با قابلیت فوکوس خودکار و لنز با قابلیت بزرگنمایی اپتیکال ۱۰ برابر که با یک فلاش ترکیبی LED / زنون کامل می‌شود. اما وجود یک لنز با بزرگنمایی اپتیکال ۱۰X بهایی به گرانی، ضخیم و سنگین شدن دستگاه را به همراه دارد. کی‌زوم اکنون ۱۶٫۶ میلی‌متر ضخامت دارد! این موضوع در کنار وزن سنگین ۲۰۰ گرمی آن سبب می‌شود، تا استفاده از دستگاه، حداقل به عنوان یک تلفن هوشمند، چندان لذت‌بخش نباشد.

با این حال کی‌زوم نسبت به نسل قبل نه تنها باریک‌تر شده بلکه لبه‌های آن انحنای بیشتری به خود گرفته‌اند، تا در دست گرفتن این تلفن/دوربین بهتر از قبل شود. ولی با وجود همه‌ی این‌ها همچنان وزن دستگاه به مراتب بیشتر از تلفن‌های هوشمند ۴.۸ اینچی است. تا زمانی که به گلکسی کی‌زوم به عنوان یک دوربین همراه نگاه می‌کنیم و قصد عکاسی با آن را داشته باشیم، همه چیز مرتب است، ولی به محض آنکه می‌خواهید با کی‌زوم بازی کنید، پیغامی تایپ کنید یا آن را در مقابل گوش خود بگیرید و چند دقیقه‌ای با آن مکالمه کنید، وزن سنگین، ابعاد ضخیم آن کمی آزاردهنده می‌شود.

مقایسه Galaxy K با پرچمداران تلفن‌های هوشمند

اگر می‌خواهید به صورت روشن‌تری این موضوع را درک کنید،‌ بیایید ضخامت و مشخصات این تلفن-دوربین را با تلفن‌های هوشمندی همچون Galaxy S5، Xperia Z2 و Nokia Lumia 1020 که در زمینه کیفیت دوربین نیز یک سر و گردن از رقبا بالاتر هستند، مقایسه کنیم:

مشخصات Samsung Galaxy K Zoom Samsung Galaxy S5 Sony Xperia Z2 Nokia Lumia 1020
ابعاد ۱۳۷٫۵ x 70.8 x 16.6 mm 142 x 72.5 x 8.1 mm 146.8 x 73.3 x 8.2 mm 130.4 x 71.4 x 10.4 mm
وزن ۲۰۰ g 145 g 163 g 158 g
پردازنده Quad-core 1.3 GHz Cortex A7 & dual-core 1.7 GHz Cortex A15 Qualcomm MSM8974AC Snapdragon 801Quad-core 2.5 GHz Krait 400 Qualcomm MSM8974AB Snapdragon 801 CPUQuad-core 2.3 GHz Krait 400 Qualcomm MSM8960 SnapdragonCPU Dual-core 1.5 GHz Krait
پردازشگر گرافیکی Mali-T624 Adreno 330 Adreno 330 Adreno 225
دوربین ۲۰٫۷ مگاپیکسل ۱۶ مگاپیکسل ۲۰٫۷ مگاپیکسل ۴۱ مگاپیکسل
ویژگی‌های مهم فلاش LED و زنون
زوم اپتیکال ۱۰ برابری
فوکوس اتوماتیک و دستی
لرزش‌گیر دست اپتیکال
فوکوس اتوماتیک
زوم دیجیتال
لرزش‌گیر دست اپتیکال فلاش ال‌ای‌دی
فوکوس اتوماتیک
زوم دیجیتال
لرزش‌گیر دست اپتیکال
فلاش ال‌ای‌دی
تکنولوژی PureView
لنز کارل زایس اپتیکال
فوکوس اتوماتیک و دستی
زوم اپتیکال ۳ برابری
فلاش ال‌ای‌دی و زنون
لرزش‌گیر دست اپتیکال
اندازه سنسور ۱/۲٫۳ اینچ ۱/۲٫۶ اینچ ۱/۲٫۳ اینچ ۱/۱٫۵ اینچ
دوربین جلو ۲ مگاپیکسل ۲ مگاپیکسل ۲٫۲ مگاپیکسل ۱٫۲ مگاپیکسل

همانطور که در جدول نیز مشاهده نموده‌اید، نکته‌ی عجیب در باره گلکسی کی‌زوم ابعاد سنسور آن است که هم‌اندازه سنسور بکار رفته در اکسپریا Z2 سونی بوده و حتی کوچک‌تر از لومیا ۱۰۲۰ نوکیا است. یک قانون کلی در دنیای دوربین‌ها وجود دارد و آن اینکه هر چه ابعاد سنسور بزرگ‌تر باشد عموما نتیجه نهایی نیز کیفیت‌بهتری خواهد داشت. سنسور بزرگ‌تر، نور بیشتری را جذب می‌کند و بازده دوربین مخصوصا در محیط‌های کم‌نور افزایش می‌یابد.

grey بررسی تلفن/دوربین گلکسی کی زوم سامسونگ (Galaxy K Zoom)

گلکسی کی زوم برای چه کسانی ساخته شده است؟ سامسونگ با این تلفن احتمالا کاربرانی را مخاطب قرار داده است که قصد دارند یک تلفن هوشمند و یک دوربین کامپکت تهیه کنند. سامسونگ قصد دارد تا این کاربران را تشویق به خرید کی‌زوم کند؛ چرا که کی‌زوم کار هر دو محصول را در قالب یک محصول واحد انجام می‌دهد. اما واقعا کیفیت‌ تصویر برداری کی‌زوم بهتر از تلفن‌های هوشمند است؟ این اختلاف آنقدر ارزش دارد که ضخامت و وزن زیاد کی‌زوم را قبول کنیم؟ در ادامه تلاش می‌کنیم تا به پاسخ این پرسش برسیم.

دوربین

مهمترین بخش گلکسی کی‌زوم را می‌‎توان در دوربین آن جستجو کرد. از این بابت ما نیز در زومیت تمرکز اصلی بررسی خود را بر روی این بخش و امکانات گوناگون اپلیکیشن دوربین قرار دادیم. از جمله مزیت‌های دوربین گلکسی کی‌زوم، اپلیکیشن قدرتمند آن است. این اپلیکیشن ضمن سادگی، دارای افکت‌ها و حالت‌های گوناگونی است که به بیش از ۲۷ نوع می‌رسند و باعث می‌شوند تا دوربین گلکسی کی‌زوم در حد و اندازه‌ی دوربین‌های Point And Shoot بازار قرار گیرد.

زوم اپتیکال ۱۰X

 

grey بررسی تلفن/دوربین گلکسی کی زوم سامسونگ (Galaxy K Zoom)

هر دو تصویر از یک فاصله گرفته شده‌اند، یکی بدون زوم و دیگر با زوم ۲۰x (شامل: ۱۰ زوم اپتیکال و ۱۰ زوم دیجیتال)

اگر تفاوت بین زوم اپتیکال به کار رفته در گلکسی کی‌زوم ( که از قضا یکی از دلایل اصلی ضخامت نا به هنجار و سنگینی بیش از حد آن است) را با زوم دیجیتالی که به صورت مرسوم در تلفن‌های هوشمند به کار می‌رود، مقایسه کنیم، از آنجایی که در زوم اپتیکال، بزرگنمایی تصویر توسط لنز و عدسی صورت می‌پذیرد. بنابراین، افت کیفیت در تصویر در زوم اپتیکال به حداقل می‌رسد و جزئیات بهتر ثبت می‌شوند. اما در زوم دیجیتال، بزرگنمایی به صورت دیجیتالی و به کمک نرم‌افزار صورت گرفته و در نتیجه تصاویر کیفیت خود را از دست می‌دهند و جزئیات و شارپ بودن تصاویر در این حالت کاهش می‌یابد.

به همین خاطر یکی از مزیت‌های شاخص دوربین در گلکسی کی‌زوم،‌ وجود زوم ۱۰ برابری (۱۰x) اپتیکال است که به شما کمک می‌کند، بتوانید تصاویرتان را تا ۱۰ برابر بدون کوچک‌ترین افت در کیفیت بزرگ کرده و به اصطلاح بر روی سوژه خود زوم کنید. البته درجه نهایی زوم تا ۲۰ برابر می‌رسد، ولی از ۱۰ به بعد، زوم دیگر اپتیکال نیست و به صورت دیجیتالی صورت می‌پذیرد. به همین خاطر از زوم ۱۰ به بعد کیفیت تصاویر تا حدی کاهش پیدا کرده و جزییات کم می‌شوند. در کل وجود این قابلیت و زوم اپتیکال در دوربین گلکسی کی‌زوم، آن را به طور کلی در این زمینه یک سر و گردن بالاتر از دوربین تلفن‌های هوشمند با زوم دیجیتالی قرار می‌دهد، ولی سوال اینجاست که آیا کاربران به زوم اپتیکال ۱۰ برابری نیاز دارند؟‌ آیا این نیاز به قدری جدی است که تغییر وزن و ضخامت غیر قابل انکار آن را تحمل کنند؟ اگر پاسخ شما به این سوال منفی باشد و نیازی به زوم اپتیکال نداشته باشید، نباید به سراغ کی‌زوم بروید، چراکه مهم‌ترین برتری این دوربین به دوربین تلفن‌های هوشمندی همچون گلکسی اس ۵ یا اکسپریا Z2 در همین قدرت بزرگنمایی است. از نظر کیفیت تصویر حتی در برخی شرایط می‌توان دوربین گلکسی اس ۵ را بهتر از کی‌زوم دانست! اما وقتی نوبت به بزرگنمایی و استفاده از توان لنز برای ضبط سوژه‌های راه‌دور برسد آن‌وقت کی‌زوم قدرت واقعی خود را نشان می‌دهد. آنچه پیش‌تر در باره ابعاد سنسور بکار رفته در کی‌زوم اشاره شد در دنیای واقعی نیز تاثیر خود را گذاشت است و کیفیت تصاویر این تلفن/دوربین هوشمند با گلکسی اس ۵، پرچمدار خود سامسونگ تفاوت چندانی نمی‌کند.

حالت‌های عکاسی

یکی از مزیت‌های این افکت‌ها، تاثیرات مثبت آن‌ها در کیفیت تصاویر نهایی است. در واقع وقتی شما حالت Night Mode را برای عکاسی در شب انتخاب می‌کنید یا حالت HDR را در منظره مناسب بر می‌گزینید، به طور کاملا محسوسی می‌توانید نتایج مثبت استفاده از این حالت‌های عکاسی را در تصاویر گرفته شده حس کنید و این موضوع شما را تشویق می‌کند که اندکی از حالت اتوماتیک فاصله گرفته و با حالت‌های دیگر این دوربین همراه شوید. برای دیدن تاثیر این موضوع تنها کافی‌است از یک منظره ثابت در شب، یک بار بدون استفاده از Night Mode و یکبار با استفاده از Night Mode عکسبرداری کنید تا تفاوت استفاده از حالت‌های از پیش‌تعریف شده‌ی عکاسی بر شما واضح گردد.

حالا برای اینکه دید بهتری نسبت به کیفیت عکاسی با گلکسی کی‌زوم داشته باشید، با ما برای تماشای تصاویر نمونه همراه شوید:

عکس‌برداری در فضای بیرون در روز (نور زیاد):

 

grey بررسی تلفن/دوربین گلکسی کی زوم سامسونگ (Galaxy K Zoom) grey بررسی تلفن/دوربین گلکسی کی زوم سامسونگ (Galaxy K Zoom) grey بررسی تلفن/دوربین گلکسی کی زوم سامسونگ (Galaxy K Zoom) grey بررسی تلفن/دوربین گلکسی کی زوم سامسونگ (Galaxy K Zoom) grey بررسی تلفن/دوربین گلکسی کی زوم سامسونگ (Galaxy K Zoom) grey بررسی تلفن/دوربین گلکسی کی زوم سامسونگ (Galaxy K Zoom) grey بررسی تلفن/دوربین گلکسی کی زوم سامسونگ (Galaxy K Zoom) grey بررسی تلفن/دوربین گلکسی کی زوم سامسونگ (Galaxy K Zoom)

کیفیت تصاویر در نور کافی همانطور که از یک دوربین پوینت‌اندشوت انتظار می‌رود قابل قبول است. سنسور ۲.۰۷ مگاپیکسلی جزییات را با دقت مناسبی ذخیره می‌کند و با توجه به ابعاد ۱/۲٫۳ اینچی و اندازه ۲۰ مگاپیکسلی تصاویر، امکان بزرگنمایی تصویر حتی بعد از ثبت آن بدون افت کیفیت و از دست دادن جزئیات امکان پذیر است. البته به نظر می‌رسد که دوربین گلکسی کی‌زوم در این حالت در بازسازی رنگ‌ها اغراق می‌کند و آن‌ها را پررنگ‌تر از حالت واقعی آن‌ها نشان می‌دهد. هر چند بخشی از این اغراق و پررنگ‌شدن‌ رنگ‌ها به صفحه نمایش AMOLED باز می‌گردد، اما حتی وقتی تصاویر را به کامپیوتر منتقل می‌کنید باز هم متوجه غیر طبیعی بودن رنگ‌ها می‌شوید.

عکس‌برداری در فضای بیرون در شب:

 

grey بررسی تلفن/دوربین گلکسی کی زوم سامسونگ (Galaxy K Zoom) grey بررسی تلفن/دوربین گلکسی کی زوم سامسونگ (Galaxy K Zoom) grey بررسی تلفن/دوربین گلکسی کی زوم سامسونگ (Galaxy K Zoom) grey بررسی تلفن/دوربین گلکسی کی زوم سامسونگ (Galaxy K Zoom) grey بررسی تلفن/دوربین گلکسی کی زوم سامسونگ (Galaxy K Zoom)

یکی دیگر از مودهای مهم دوربین گلکسی کی،‌ حالت عکاسی در شب است. تصویر برداری با این حالت در نور کم، کیفیت غیرقابل مقایسه‌ای با حالت معمولی و عکاسی با فلاش دارد. در واقع، با استفاده از حالت Night Mode‌، دوربین گلکسی کی‌زوم بدون استفاده از فلاش، سه تصویر از محل مورد نظر می‌اندازد و با ترکیب تصاویر، کنتراست‌ها و غلظت بخشیدن به رنگ‌ها، نتیجه‌ی نهایی را به شکل بسیار خوبی، ارائه می‌کند. در کل، هر چند تصاویر ثبت شده از نظر رنگ بندی با واقعیت فاصله دارند، ولی با توجه به کیفیت پایین عکاسی اکثر دوربین‌های غیرحرفه‌ای در نور شب و کیفیت متوسط تصاویر ثبت شده با فلاش (که سفید�� و اشتباه در تشخیص‌ رنگ‌ها را به همراه دارد)، استفاده از حالت Night Mode این مشکل را به خوبی حل می‌کند.

عکسبرداری در حالت Panaroma و Sorround Shot و Virtual Tour:

 

grey بررسی تلفن/دوربین گلکسی کی زوم سامسونگ (Galaxy K Zoom)

Panaroma: این حالت که با آمدن به اپلیکیشن‌های عکسبرداری و دوربین‌های معمولی حالا یکی از محبوبترین و معروف‌ترین حالت‌های عکسبرداری در بین کاربران به شمار می‌رود، در دوربین گلکسی کی‌زوم نیز حضور دارد. برای عکسبرداری از سوژه‌ها و مناظری که وسعت زیادی دارند، بهترین حالت استفاده از پاناروماست که در صورت استفاده صحیح از آن، باعث خلق تصاویر محسور کننده‌ای می‌شود.

 

grey بررسی تلفن/دوربین گلکسی کی زوم سامسونگ (Galaxy K Zoom)

خوشبختانه حالت پاناروما در گلکسی کی‌زوم نیز به مانند باقی بخش‌های دوربین عملکرد ساده‌ای دارد و نرم‌افزار به خوبی شما را برای عکس‌برداری از اطراف‌تان و چسباندن آن‌ها به یکدیگر کمک می‌کند. سرعت ثبت و کیفیت تصاویر نهایی ثبت شده در کل قابل قبول است و توقعات شما از یک دوربین خوب را به خوبی برآورده می‌کند.

Sorround Shot: تصاویر ثبت شده با کمک این حالت را احتمالا در بعضی عکس‌های ۳۶۰ درجه که از مناظر دیدنی، مکان‌های تاریخی یا .. ثبت می‌شود، مشاهده کرده‌اید. در واقع در صورت گستردگی فضای مورد نظر شما، می‌توانید آن‌ها را به صورت برجسته‌تر و جذاب‌تری نمایش دهید و به بیینده این اجازه را بدهید که در قلب مکان به صورت مجازی حاضر شده و به گشت و گذار بپردازد.

در ساخت این تصاویر، ده‌ها عکس از گوشه گوشه و دور تا دور محل مورد نظر گرفته می‌شود، سپس این تصاویر در نرم‌افرار ترکیب شده و حاصل نهایی آن یک فضای سه بعدی از محیط است که کاربر می‌تواند دور تا دور آن را مشاهده کند. این مود در دوربین گلکسی کی‌زوم جزو جذاب‌ترین حالت‌ها است و معمولا اگر در فضای خیلی تنگ و شلوغ قرار نداشته باشید، تصاویر جذاب و بدون اشکالی ثبت می‌شوند. البته گاهی اوقات ایرادات جزئی در نتایج دیده می‌شود ولی در کل قابل چشم پوشی است. نحوه استفاده از این حالت نیز، مناسب کاربرانی است که چندان با عکاسی آشنا نیستند. بدین ترتیب که تنها کافیست لنز دوربین را به سمت نقاط موجود بر روی تصویر برده و با رفتن بر روی هر نقطه و نگاه داشتن دستگاه برای چند لحظه، یک تصویر از آن نقطه ثبت می‌شود. سپس تصاویر با نقطه‌های آبی در کره‌‌ی کوچکی که در گوشه تصویر نمایش داده می‌شود، تکمیل می‌‌گردد و با تمام شدن کل نقاط آبی، می‌توانید نتیجه نهایی را مشاهده کنید. البته هیچ اجباری وجود ندارد که تمامی نقاط کره آبی پر شود و به اصطلاح تصویر شما ۳۶۰ درجه کامل باشد. بلکه می‌توانید مقادیر دلخواه را عکس گرفته و آن را قطع کنید ولی نتیجه نهایی به میزان تصاویر ثبت شده به نمایش در خواهد آمد و بخش‌هایی که تصویر تهیه نکرده‌اید، با رنگ مشکی مشخص خواهند شد.

پردازش این تصاویر، تقریبا یکی دو دقیقه به طول می‌انجامد و در هنگام پردازش، استفاده از دستگاه، دیگر امکان پذیر نیست که با توجه به پیچیدگی پردازش این حالت، موضوع طبیعی به نظر می‌رسد. همچنین همانطور که پیش از این اشاره کردیم، استفاده از این حالت، برای فضاهای باز و مناظری که اطراف شما خیلی شلوغ نباشد طراحی شده است. در صورتی که بخواهید از فواصل نزدیک و محیط‌هایی که اجسام بسیاری در فاصله کم به شما قرار دارند تصاویر ۳۶۰ درجه تهیه کنید، ممکن است نتیجه نهایی با کمی اشکال در اجسام نزدیک همراه باشد.

به علاوه عکاسی با این حالت سبب مصرف شدید باتری می‌شود که با توجه به بار پردازشی و تصاویر گرفته شده طبیعی است. تنها ایرادی که به این حالت وارد است، عدم امکان انتقال تصاویر ثبت شده به کامپیوتر یا تلفن هوشمند دیگر است. هر چند این موضوع نیز به این دلیل است که هر دستگاهی توانایی پخش چنین فرمتی را ندارد. به همین خاطر تنها راه برای به اشتراک گذاری این تصاویر، اشتراک گذاشتن آن‌ها در گوگل پلاس یا برخی شبکه‌های اجتماعی دیگر و پخش آن‌ها در مرورگرهایی که دارای این قابلیت هستند (همانند کروم گوگل) است.

Virtual Tour: حالت دیگری که جزو موارد خلاقانه و جذاب اپلیکیشن دوربین سامسونگ محسوب می‌شود، حالت تور مجازی یا همانه Virtual Tour است. در این حالت شما می‌توانید از محیط اطراف خود یک تور مجازی با گرفتن عکس‌های متعدد تهیه کنید. خوشبختانه نتیجه این حالت به صورت فیلم با فرمت MP4 و کدک H.264 و با کیفیت قابل قبول و حجم متوسط ذخیره شده و می‌توانید به راحتی آن‌ها را به اشتراک بگذارید.

تورهای مجازی به راحتی و با رفتن به جلو و عقب یا چرخاندن دوربین به چپ و راست امکان پذیر است و نتیجه‌ی دلچسب و جالبی حاصل می‌شود. نتیجه‌‌ای که به نظر می‌رسد شما با کمک یک دوربین حرفه‌ای و ریل مخصوص فیلمبرداری چنین تصاویری را تهیه کرده‌اید. همچنین با کمک اپلیکیشن استدیو که به صورت پیش فرض در گلکسی کی‌زوم قرار دارد، می‌توانید تغییرات بیشتری را همچون قرار دادن موسیقی بر روی تورهای مجازی خود ایجاد نمایید.

عکسبرداری در حالت Macro:

 

grey بررسی تلفن/دوربین گلکسی کی زوم سامسونگ (Galaxy K Zoom) grey بررسی تلفن/دوربین گلکسی کی زوم سامسونگ (Galaxy K Zoom) grey بررسی تلفن/دوربین گلکسی کی زوم سامسونگ (Galaxy K Zoom) grey بررسی تلفن/دوربین گلکسی کی زوم سامسونگ (Galaxy K Zoom) grey بررسی تلفن/دوربین گلکسی کی زوم سامسونگ (Galaxy K Zoom)

Macro: در صورتی که بخواهید از فاصله بسیار نزدیک از سوژه مورد نظر خود تصویر برداری کنید، استفاده از حالت ماکرو توصیه می‌شود. در حالت ماکرو دوربین‌ها با فوکوس دقیق بر روی سوژه‌های کوچک شما که در فاصله کمی از دوربین قرار دارند، جزئیات بسیاری از آن‌ها را ثبت می‌کنند. عملکرد دوربین گلکسی کی‌زوم به لطف لنز با f/3.1-6.3 خوب است اما دوربین تلفن‌های هوشمند دارای F به مراتب پایین‌تری هستند که قدرت آن‌ها در عکاسی ماکرو را در سطح بهتری نسبت به K Zoom قرار می‌دهد.

عکسبرداری در حالت HDR:

این حالت نیز که در بین حرفه‌ای‌های عکاسی شهرت بسیاری دارد، چند سالی است که راه خود را به اپلیکیشن‌های عکاسی موبایل نیز باز کرده است. البته تکنیک HDR تکنیک زمان بر و پیچیده‌ای است که نیازمند استفاده حرفه‌ای از دوربین‌های DSLR است. با این وجود، تلفن‌های هوشمند برای آن‌هایی که چندان با عکاسی میانه ندارند راه ساده‌تری را باز کرده است. گلکسی کی‌زوم با ثبت سه تصویر مجزا با تنظیمات متفاوت دریچه دیافراگم، ایزو و …. تصاویری را با کنتراست‌های مختلف ثبت کرده و آن‌ها را در زمان کوتاهی ترکیب می‌کند. معمولا تصاویر گرفته شده در حالت HDR در صورتی که نور محیط خیلی زیاد یا کم باشد، یا بخش‌های تاریک و روشن در تصویر وجود داشته باشد، کیفیت بهتر و جزئیات بهتری را ثبت می‌کنند. ولی در حالت معمول، تصاویر اینچنینی تفاوت چندانی با حالت اتوماتیک ندارند.

عکسبرداری حرفه‌ای‌تر با حالت Manual (دستی) :

در این حالت تمامی قابلیت‌های لازم از جمله دریچه نور، ایزو و سرعت شاتر را می‌توانید تغییر دهید. البته میزان Evolution‌ توسط دستگاه و به صورت خودکار بسته به شرایط دیگر مشخصات تنظیم می‌شود.

سرعت شاتر مابین ۱/۲۰۰۰ ثانیه تا ۱۶ ثانیه قابل تنظیم است و از این بابت می‌توانید میزان نور دریافتی را با تغییر مدت زمانی که دریچه دوربین باز می‌شود تغییر دهید. همچنین با توجه به تغییر میزان باز شدن دریچه نور از F3.1 تا F9 و یا حساسیت (ISO)‌ از ۱۰۰ تا ۳۲۰۰ می‌توانی تصاویر بهتری را دریافت کنید. البته گستره تغییر تنظیمات در مقایسه با دوربین‌های امروزی چندان گسترده نیست ولی در کل برای عکسبرداری با موبایل کاملا مناسب و حتی بیشتر از حد نیاز کاربران عادی است.

حالت‌های دیگر

Pro Suggest: این حالت،‌ در واقع کار اپلیکیشن‌های ادیتور پس از گرفتن عکس را انجام می‌دهد. به کمک افکت‌ها و حالت‌هایی که به صورت اتوماتیک و بسته به شرایط تغییر می‌کنند، می‌توانید از تصاویر جالب‌تر و متفاوت‌تری بهره‌مند شوید. افکت‌های این حالت بسته به محیطی که در آن قرار دارید تغییر می‌کند. در زیر می‌توانید تصاویری که با کمک این حالت در نور مستقیم گرفته شده است را مشاهده کنید:

grey بررسی تلفن/دوربین گلکسی کی زوم سامسونگ (Galaxy K Zoom)

Shots And More: یکی از جذابترین و شاید به جرات خلاقانه‌ترین بخش‌های اپلیکیشن دوربین گلکسی کی همان بخش Shots And more است. با فعال کردن این بخش در واقع چندین و چند عکس (حدود ۲۰ عکس) از سوژه مورد نظر با سرعت زیاد و در طی چند ثانیه گرفته می‌شود. سپس بعد از اتمام ثبت این تصاویر افکت‌های متفاوتی را می‌توانید برای آن‌ها اعمال نمایید. برای مثال، در صورتی که عکس شما مربوط به افراد یا مناظر کم‌تحرک باشد یا مثلا تصاویری که در مهمانی می‌اندازید، می‌توانید از حالت Best Photo استفاده کنید که در آن، بهترین‌ عکس‌ها از بین عکس‌های موجود بر اساس فاکتورهای از پیش تعیین شده همچون لبخند افراد درون عکس انتخاب و به شما پیشنهاد داده می‌شود. اما زمانی کاربرد این حالت بیشتر معلوم می‌شود که شما قصد عکس‌برداری از یک جسم متحرک داشته باشید. در هنگام استفاده از این نوع افکت، مثلا پرش از ارتفاع، تصاویر با افکت بسیار جذابی در کنار یکدیگر چیده شده و تصاویر خلاقانه‌ای را از سوژه‌های شما ذخیره می‌کنند.

رابط کاربری و اپلیکیشن دوربین

در زمینه امکانات نرم‌افزاری، سامسونگ همچون پرچمداران قبلی خود از آخرین نسخه‌ی رابط کاربری تاچ ویز بر روی اندروید کیت‌کت بهره برده است. بدین ترتیب شما می‌توانید از قابلیت‌های جدیدی همچون My Magazine و … که پیش‌تر سیامک احدی در بررسی گلکسی اس ۵ بطور مفصل به آن‌ها پرداخت، بهره‌مند شوید. از آنجایی که پیش‌‌تر به طور کامل به این قابلیت‌ها پرداخته‌ایم در بررسی کی‌زوم به آن‌ها اشاره نمی‌کنیم و تمرکز خود را بر روی مقوله دوربین، که بخش مهمی از گلکسی کی‌زوم است، قرار می‌دهیم.

grey بررسی تلفن/دوربین گلکسی کی زوم سامسونگ (Galaxy K Zoom)

اپلیکیشن دوربین، به پیروی از باقی بخش‌های پرامکانات و متنوع رابط کاربری، قابلیت‌های بسیاری را در اختیار کاربر قرار می‌دهد. چه عکاس حرفه‌ای باشید یا چه یک علاقمند معمولی که چندان سر از تنظیمات دوربین عکاسی در نمی‌آورد، می‌توانید به کمک تنظیمات و Modeهای جور واجور و رنگارنگی که سامسونگ در گلکسی کی‌زوم مورد استفاده قرار داده است، به یک عکاس نیمه‌حرفه‌ای تبدیل شده و عکس‌های جالب و زیبایی را تهیه کنید.

البته این موضوع بیشتر Modeهای قرار داده شده توسط تکنیک‌های نرم‌افزاری همچون تغییر کنتراست، ترکیب چند تصویر و ثبت تصاویر مختلف با کنتراست‌ها و تنظیمات مختلف صورت می‌پذیرد و گاهی شاید از نظر بصری و خصوصا رنگ‌بندی، تفاوت‌هایی با تصاویر اصلی داشته باشد! ولی در کل این مدها باعث بهبود استفاده از دوربین شده و تصاویر با کیفیت‌تر و گاها جالب‌تری را برای شما ثبت می‌کنند.

grey بررسی تلفن/دوربین گلکسی کی زوم سامسونگ (Galaxy K Zoom)

یکی دیگر از مزیت‌های اپلیکیشن دوربین گلکسی کی‌زوم، آسانی و یادگیری سریع کارکرد آن است. در واقع شما نیازی به یادگیری تنظیمات پیچیده یا موضوع خاصی ندارید و همه چیز توسط Modeها و خود اپلیکیشن دوربین تنظیم می‌شوند. تنها کافی‌است Mode مورد نظر خود را انتخاب کرده و باقی موارد را به دوربین بسپارید. البته برای افرادی که علاقه بیشتری به یادگیری عکاسی و ثبت تصاویر با حالت دلخواه دارند، حالت دستی یا Manual نیز قرار داده شده است. در حالت دستی، شما دسترسی به تنظیماتی همچون میزان باز شدن دریچه نور، سرعت شاتر و ایزو را خواهید داشت.

grey بررسی تلفن/دوربین گلکسی کی زوم سامسونگ (Galaxy K Zoom)

نکته دیگری که در رابطه با اپلیکیشن دوربین نظر ما را به خود جلب نمود، سرعت خوب اجرای فرامین و ثبت تصاویر است. البته سرعت فرامین خارق العاده نیست ولی با این وجود در حین ثبت تصاویر معمولی یا در حالت‌های خاص همچون Night Mode یا HDR، سرعت تصویربرداری راضی کننده است. به طور میانگین برای ثبت و نمایش یک تصویر HDR تنها سه ثانیه زمان لازم است.

وجود راهنما در هنگام انتخاب همه مودها نیز نکته مثبت قابل اشاره دیگری است که باعث می‌شود در هنگام انتخاب یک حالت خاص بدانید که با چه چیزی سر و کار دارید. این راهنماها ساده و کوتاه هستند و شما را به خوبی در فهم کاربرد هر مود یاری می‌دهند.

در کل، علاوه بر کیفیت دوربین که بخش مهمی از قابلیت‌های گلکسی کی‌زوم را تشکیل می‌دهد، اپلیکیشن دوربین نیز به خوبی توانسته تا بعضی نقاط ضعف سنسور دوربین را بپوشاند و استفاده از دوربین گلکسی کی‌زوم را خصوصا برای کسانی که آشنایی چندانی با عکاسی ندارند، ساده نماید.

ویرایش عکس

سامسونگ برای ادیت و تغییر تصاویر ثبت شده نیز برنامه‌های بسیاری دارد. یک ادیتور ساده ولی با امکانات مناسب که در اپلیکیشن گالری قرار دارد و به کمک آن می‌توانید تغییرات بسیاری را با کمک افکت‌ها بر روی عکس صورت دهید و آن‌ها را به شکل‌های دلخواه در بیاورید.

grey بررسی تلفن/دوربین گلکسی کی زوم سامسونگ (Galaxy K Zoom)

اپلیکیشن دیگری که برای تغییر تصاویر وجود دارد، اپلیکیشن Studio است. این اپلیکیشن علاوه بر یک ادیتور بسیار قدرتمند و مملو از امکانات برای تغییر تصاویر، دارای کاربردهای دیگری همچون برش فیلم‌ها و ساخت گالری‌های تصویری جذاب از عکس‌های شما است. ادیتور موجود در این اپلیکیشن جزو کامل‌ترین اپلیکیشن‌های اصلاح تصویر به شمار می‌رود. تنظیماتی همچون تنظیم گرمی رنگ‌ها، تغییر میزان سه رنگ اصلی RGB، قابلیت کراپ و چرخاندن در زاویه دلخواه به همراه تغییرات کنتراست و پانزده افکت آماده بر روی تصویر سبب شده تا این اپلیکیشن به یک ادیتور مناسب و کامل تبدیل شود. همچنین می‌توانید برای ایجاد هر تغییر در عکس، نواحی دلخواه را انتخاب کرده و باقی بخش‌ها را دست نخورده باقی بگذارید.

عمر باطری

باتری در گلکسی کی از نکات مثبت آن تلقی می‌شود. در بررسی‌های صورت پذیرفته، استفاده از گلکسی کی در کنار انداختن تصاویر بسیار می‌توانید تقریبا یک روز کامل دوام بیاورد. البته این زمان بستگی به حالت‌های عکاسی و پردازش‌هایی که در هنگام عکاسی انجام می‌شود، دارد. مثلا اگر پشت سر هم بخواهید ده‌ها عکس ۳۶۰ درجه که نیازمند ترکیب تصاویر است بیندازید عمر باتری به حدود ۲ ساعت می‌رسد.

ما آزمایش معمول زومیت را نیز برای تست باتری این محصول انجام دادیم. در این آزمایش یک فیلم ۷۲۰p را در شرایطی که شبکه‌های بی‌سیم خاموش بودند و نور صفحه نمایش نیز روی ۵۰ درصد تنظیم شده بود، آنقدر پخش کردیم تا تلفن خاموش شود. در این حالت باتری گلکسی کی ۱۰ ساعت و ۵۰ دقیقه دوام آورد که زمان بسیار خوبی محسوب می‌شود.

مقایسه Galaxy K Zoom با Galaxy S4 Zoom:

حالا که بررسی جامعی از تلفن-دوربین گلکسی کی داشته‌ایم، وقت آن رسیده است تا مقایسه‌ای از این محصول با گلکسی S4 زوم که نسل قبل این محصول محسوب می‌شود داشته باشیم تا ببینم که سامسونگ در مقایسه با نسل قبلی این محصول چه اقداماتی انجام داده و آیا این اقدامات در راه درست بوده‌اند یا خیر؟ شاید این مقایسه خود امیدی باشد نسبت به بهبود هر چه بیشتر نسل بعدی این محصول!

بیایید از ضخامت و وزن دو دستگاه شروع کنیم. نسل قبلی دوربین-تلفن سامسونگ ۲۰۸ گرم وزن داشته است، بنابراین گلکسی کی حدودا ۸ گرم نسبت به نسل قبلی خود وزن کم کرده و در سمت ایده‌آل قدم برداشته است. با توجه به افزایش قدرت زوم و تغییر لنز و … که در نسل جدید شاهدش بوده‌ایم، ضخامت گلکسی کی‌‌زوم نسبت به نسل قبلی افزایش ۱٫۲ میلی‌متر داشته است، چرا که این تلفن/دوربین اکنون ۱۶٫۶ میلی‌متر ضخامت دارد و این در حالی است که گلکسی اس ‌۴ زوم ۱۵٫۲ میلی‌متر ضخامت داشت. حالا سری به دوربین خواهیم زد. از نظر سنسور دوربین، هر دو نسل تقریبا در یک سطح هستند. در اس ۴ زوم شاهد یک سنسور ۱/۲٫۳ اینچی با پیکسل‌های ۱٫۳۴ میکرونی بودیم و در کی‌زوم نیز سنسور همان ۱/۲٫۳ اینچ است با این تفاوت که ابعاد پیکسل‌ها کوچک‌تر شده است تا تعداد پیکسل‌ها به ۲۰ مگاپیکسل افزایش یابد! هر دو محصول دارای زوم اپتیکال ۱۰ برابری به همراه فلاش زنون هستند.

به لحاظ سخت‌افزاری،‌ گلکسی کی زوم طبیعتا با نسل قبلی چه از نظر تراشه به کار رفته و چه در خصوص میزان حافظه RAM‌ ارتقاء یافته است. این موضوع سبب شده تا گلکسی کی‌زوم، سریع‌تر از اس ۴ زوم عمل کند، مخصوصا اگر اهل استفاده از حالت‌های از پیش‌تعریف شده‌ی عکاسی باشید. از نظر باتری نیز کی‌زوم کمی نسبت به اس ۴ زوم قوی‌تر شده است که چندان اهمیت ندارد.

Samsung Galaxy S4 Zoom Samsung Galaxy K Zoom
CMOS Resolution 16.3MP 20.7MP
CMOS Format 1/2.3″, ۱٫۳۴ micron pixels 1/2.3″, ۱٫۱۲ micron pixels
Optical System Focal Length: 4.3 – ۴۳mm (35mm equiv: 24-240 mm) F/3.1-F/6.3 aperture 10x zoom + OIS Focal Length: 4.4 – ۴۴mm (35mm equiv: 24-240 mm) F/3.1-F/6.3 aperture 10x zoom + OIS
Dimensions 125.5 x 63.5 x 15.4 mm, 208g 137.5 x 70.8 x 16.6mm (20.2mm max), 200g
Video Recording 1080p30 max 1080p60 max
Display 4.3” ۹۶۰ x 540 Super AMOLED 4.8″ ۱۲۸۰×۷۲۰ Super AMOLED
SoC 1.5 GHz Exynos 4212 1.7GHz/1.3GHz Exynos 5 Hexa (5260)
Storage 8GB + MicroSD 8GB + MicroSD
Battery 2330 mAh (8.85Whr) 2430 mAh (9.23Whr)
OS Android 4.2.2 Android 4.4
Connectivity 2G / 3G (Intel XMM6262) 802.11a/b/g/n, NFC, BT 4.0, GPS/GNSS 2G / 3G / 4G LTE (Intel XMM7160 Category 4 LTE) 802.11a/b/g/n, NFC, BT 4.0, GPS/GNSS

همانطور که می‌بینید، هر چند از نظر ظاهری تفاوت‌هایی بین دو نسل از تلفن -دوربین‌های سامسونگ دیده می‌شود، ولی از نظر باطنی و سخت افزاری تغییرات به مقدار کم‌تری دیده می‌شود و دوربین-تلفن گلکسی کی را در رده محصولات میان رده در بین تلفن‌های هوشمند و حتی دوربین‌های پوینت اند شوت جدید قرار می‌دهد.

جمع بندی

نسل اول تلفن‌-دوربین‌ِ گلکسی S4 زوم، حضور چندان درخشانی را تجربه نکرد. حالا شاهد دومین حضور سامسونگ در بازار تلفن-دوربین‌ها هستیم که در آن بعضی ایرادات نسل قبلی برطرف شده و برخی دیگر از آن‌ها همچنان به قوت خود باقی هستند. گلکسی کی‌زوم می‌تواند برای آن‌هایی که بدنبال یک دوربین کامپکت با قابلیت‌های مشابه تلفن‌های هوشمند هستند، جالب باشد. به کمک این محصول نه تنها می‌توانید تماس تلفنی برقرار کنید، اپلیکیشن‌های اندرویدی را اجرا کنید، صدها بازی اندرویدی را تجربه کنید، بلکه می‌توانید تصاویر گرفته شده با دوربین را به سادگی ویرایش نموده و در شبکه‌های اجتماعی به اشتراک بگذارید. قیمت ۱٫۴۰۰٫۰۰ تومانی این محصول نیز می‌تواند برای بسیاری جذاب باشد. اما نکته مایوس کننده در باره‌ی کی‌زوم، کیفیت تصویر برداری نه چندان بالای آن است. کسی که تن به خرید تلفنی با این ضخامت می‌دهد انتظار دارد که کیفیت تصویر برداری دوربینش به مراتب بالاتر از تلفن‌های هوشمند باشد، اما در عمل اینطور نیست و تقریبا می‌توان این تلفن را از نظر تصویر برداری در حد تلفن‌های پرچمداران حال حاضر اندروید دانست و حتی در برخی شرایط نیز کی‌زوم در جایگاه پایین‌تری قرار می‌گیرد. با این حال کی‌زوم یک مزیت بزرگ نسبت به تلفن‌های هوشمند دارد و آن چیزی نیست جز لنز با قابلیت بزرگنمایی اپتیکال ۱۰ برابر، قابلیتی که تلفن‌های هوشمند از آن بی‌بهره هستند و هرچند همین لنز باعث ضخیم شدن کی‌زوم شده، اما شاید برای بسیاری از کاربران حائز اهمیت باشد.

grey بررسی تلفن/دوربین گلکسی کی زوم سامسونگ (Galaxy K Zoom)

سامسونگ در کی‌زوم سعی نموده تا طراحی اس ۴ زوم را بهبود بخشد و در همین راستا لبه‌ها انحنای بهتری پیدا کرده‌اند، وزن دستگاه کاهش یافته و در کل ارگونومی آن بهتر شده است؛ اما به هر حال طراحی این محصول همچنان جای تفکر و ایده‌پردازی‌های بیشتری دارد؛ ضخامت دستگاه هنوز زیاد است و این موضوع در کنار وزن نه چندان مناسب، راحتی در حمل و استفاده از گلکسی کی را مشکل می‌کند. در طرف دیگر، دوربین گلکسی کی‌زوم هر چند در مقایسه با دوربین‌های خوبِ کامپکت بازار شاید کمی‌ضعیف‌تر باشد و در رده متوسط قرار گیرد، ولی امکانات نرم‌افزاری بسیار زیادی دارد که می‌تواند تجربه لذت‌بخشی از عکاسی را برایتان فراهم آورد.

در کل، این دومین سری از محصولات این شاخه است و هنوز جا برای تکامل و تغییر در نسل‌های بعدی وجود دارد. آن هم بازاری که با نام شرکتی به بزرگی سامسونگ آغاز شده که می‌تواند با نیروی تبلیغات کوهی را از جای خود بردارد. حالا نظر شما در باره این محصول چیست؟ آیا با وجود تلفن‌های هوشمند با دوربین‌های با کیفیت بسیار بالا که در بازار با قیمت‌های کمی بالاتر از کی‌زوم یافت می‌شوند، این محصول می‌تواند حضور پررنگی داشته باشد؟

نقاط قوت

  • زوم اپتیکال ۱۰ برابر
  • قابلیت‌های متنوع نرم‌افزاری
  • صفحه نمایش امولد با کیفیت بسیار خوب
  • باتری قابل تعویض به همراه قابلیت اتصال کارت حافظه

نقاط ضعف

  • کیفیت تصویر برداری کی‌زوم با تلفن‌های هوشمند چندان تفاوت نمی‌کند
  • سنگین و ضخیم برای استفاده به عنوان تلفن هوشمند

منبع : زومیت

نظرات بییندگان :

بهترین مشاغل و خدمات شهر خود را ، در سایت نشونه پیدا کنید.

مشاهده سایت نشونه