برگه‌های معاینه‌فنی هنوز جعل می‌شوند

– گروه شهری – مسئولان شهرداری معتقدند معاینه‌فنی اصولی می‌تواند تا 20 درصد به کاهش آلودگی هوا کمک کند و بر انجام سالانه معاینه خودروها اصرار دارند. شهرداری تهران بر همین اساس مراکز متعددی برای معاینه‌فنی در نظر گرفته است که البته گویا به موازات آن شبکه‌های جعل برگه‌های معاینه‌فنی هم تشکیل شده است.

رحمت‌الله حافظی، رئیس کمیسیون سلامت و خدمات شهری شورای شهر تهران پیش از این بارها درباره شبکه‌های جعل معیانه‌فنی خودرو هشدار داده بود اما در گفتگو با CHN می‌گوید که هنوز هیچ اقدام قضایی و انتظامی برای جلوگیری از جعل این برگه‌ها انجام نشده است.

حافظی با اشاره به اینکه بارها درباره این موضوع مصاحبه کرده است، می‌پرسد آیا قوه قضاییه و نیروی انتظامی رصد نمی‌کنند؟ به گفته او به مجرد اینکه جایی کلمه‌ای درباره قوه قضاییه روی سایت‌ها و رسانه‌ها منتشر می‌شود اخبار آن رصد می‌شود و به اطلاع مسئولان قوه قضاییه می‌رسد اما اینکه چرا هنوز هیچ اقدامی صورت نگرفته است مشخص نیست.

رئیس کمیسیون سلامت و خدمات شهری شورای شهر تهران این‌بار تصمیم‌ گرفته است که «به صورت رسمی و کتبی» از پلیس و قوه‌قضاییه بخواهد که موضوع جعل برگه‌های معاینه‌فنی را دنبال کنند.

پیش از این هم حافظی راهکارهایی برای جلوگیری از جعل این برگه‌ّها پیشنهاد کرده بود. به عقیده او باید زیرساخت‌های صدور برگه معاینه‌فنی اصلاح شود و با یک بانک اطلاعاتی از خودروها مشخص شود کدام‌اشان معاینه فنی دارند و کدام ندارند تا دسترسی به این اطلاعات برای مسئولان فراهم شود و خودروها نتوانند برگه جعلی که در این بانک ثبت نشده است داشته باشند.

او همچنین ایجاد شبکه جامعی برای اتصال تمام مراکز معاینه‌فنی به یکدیگر را راهکار بعدی می‌داند. ضمن اینکه به عقیده رئیس کمیسیون سلامت شورای شهر تهران باید امکاناتی که این روزها در مرکز معاینه‌فنی بیهقی ایجاد شده در تمام مراکز معاینه‌فنی به کار گرفته شود. در این مرکز عکس خودرویی که معاینه شده است بر روی برگه معاینه‌فنی چاپ می‌شود.

کاهش آلودگی هوا نیازمند سیاست‌های پیشگیرانه‌ای است که در تمام طول سال اجرا شوند و با اقدام‌های مقطعی نمی‌توان از آلودگی هوا کاست. با اینکه مسئولان ایرانی همواره در سخنرانی‌ها و همایش‌ها به این موضوع اشاره می‌کنند اما در نهایت تب توجه به موضوع آلودگی هوا با شروع فصل سرما اوج می‌گیرد و در بهار و تابستان فروکش می‌کند. معاینه‌فنی خودروها هم یکی از همین راهکارها است که احتمالا تا چند ماه دیگر مسئولان بر لزوم اجرای آن تاکید خواهند کرد.

کلمات کلیدی :
نظرات بییندگان :

بهترین مشاغل و خدمات شهر خود را ، در سایت نشونه پیدا کنید.

مشاهده سایت نشونه