بی اهمیتی به ارکسترها یعنی بی اهمیتی به امثال مرحوم - خورشیدفر -

- گروه فرهنگ و هنر- چراغ ارکسترها خاموش است و این خاموشی به خاموشی یکی از نوازندگان پیشکسوت ختم شده! این روزها مرگ سایه سنگین خود را بر روی موسیقی انداخته و گفته می شود بی اهمیتی به ارکسترها بی اهمیتی به تاریخ موسیقی و افرادی تاثیر گذار همچون مرحوم خورشیدفر است.

به گزارش CHN، علیرضا خورشید فر یکی از نوازندگان با سابقه و بازنشسته ارکستر سمفونیک تهران در سن 67 سالگی بر اثر سکته قلبی درگذشت. وی نوازندگی کنترباس انجام می داد و سال ها در ارکستر سمفونیک تهران خدمت کرد. اگرچه وی در هنگام تعطیلی ارکسترها بازنشست شده بود اما دوستان وی همگی از نگرانی های این پیشکسوت و تعلق خاطری که نسبت به فعالیت ارکسترها داشت، باخبر بوده اند و بر آن صحه گذاشته اند.

"خورشید فر" متولد اسفندماه سال 26 بود. وی دانش آموخته رشته موسیقی و دارای مدرک درجه یک هنری از شورای ارزشیابی هنرمندان کشور در سال 67 بود. این نوازنده باتجربه سال ها به تدریس در هنرستان موسیقی پسران و دختران، تدریس در دانشگاه های هنر، صدا و سیما و علمی کاربردی مشغول بود.

"خورشیدفر" در زمان حیات خود علاوه بر نوازندگی یرای ارکستر سمفونیک تهران و فعالیت مستمر در این ارکستر تا زمان بازنشستگی در موسیقی فیلم نیز با کارگردانان سینمای ایران همکاری داشت. همکاری او در فیلم های بوی پیراهن یوسف، از کرخه تا راین به آهنگسازی مجید انتظامی و سفر به چزابه کارگردانی مرحوم رسول ملاقلی پور و به آهنگسازی پیروز ارجمند از جمله کارهای ماندگار او در طول دوران زندگی اند.

"فرشید حفظی فرد" نوازنده ابوا ارکستر سمفونیک نیمه تعطیلی تهران در گفتگو با CHNدر مورد درگذشت خورشیدفر می گوید:« خورشیدفر مانند بسیاری از نوازندگانی که با آنها آشنا هستم ماخوذ به حیا بود. به ندرت فردی را پیدا می کنید که انتقادی به روحیات او داشته باشد. این مساله را به این خاطر که وی در حال حاضر زندگی را ترک کرده است نمی گویم بلکه این جزو خصوصیات اخلاقی و منش رفتاری او بود.»

نوازنده پیشکسوت ابوای ارکستر سمفونیک تهران می افزاید:« مرحوم خورشیدفر بسیار خوش مشرب بود، کوچکترین برخورد تنش زا با کسی نداشت و تمام عمر خود را برای موسیقی صرف کرد. »

وی معتقد است:« مرحوم خورشیدفر عاشق کارش بود و در عین حال فردی آرام و متفکر بود.»

"حفظی فرد" در پاسخ به این سوال که آیا مرحوم خورشیدفر از وضعیت تعطیلی و نیمه تعطیلی ارکسترها ناراحت بود یا خیر؟ می گوید:« اگرچه هیچگاه صبحت جنجالی در این مورد نکرد اما شخصا از اینکه وضعیت ارکسترها و موسیقی بین المللی و حتی ملی و ارکسترها به تعطیلی آنها انجامیده، موجب تاسف اش بود. »

وی در پایان می افزاید:« وضعیت فعلی ارکسترها باعث تاسف و نگرانی بسیاری از نوازندگان و مخاطبان موسیقی است. از درگذشت خورشیدفر خیلی متاسفم و امیدوارم خبرهای خوش فعالیت ارکسترها روح تازه ای به جامعه موسیقی بدمد.»

مجید اسماعیلی نوا��نده ویلنسل ارکستر سمفونیک تهران نیز در گفتگو با CHN می گوید:« افرادی مانند خورشیدفر سرمایه هایی این سرزمین اند. وقتی آنها را از دست می دهیم تازه می فهمیم که چه سرمایه هایی از کف مان رفتند. سالها طول می کشد تا فردی یا افرادی جایگزین شوند.»

نوازنده ویلنسل ارکستر سمفونیک تهران می افزاید:« تمام عمر مرحوم خورشیدفر صرف موسیقی شد. معتقدم می توانستند شرایطی پیش بیاورند که او و دیگران کمتر تحت فشار باشند.»

وی همچنین می گوید:« اینکه فردی از دنیا برود و تازه متوجه عمق فاجعه شویم رفتاری درست پیش نگرفته ایم. هنرمندان به خصوص افرادی که تاثیرات عمیقی بر جای گذاشته اند، سرمایه های این سرزمین اند بهتر است قدر آنها را در زمان حیات نیز بدانیم. اینکه بیایم و پس از مرگ آنها با القاب ریز و درشت، مویه آغاز کنیم ، راه به جایی نمی بریم.»

وی همچنین در مورد نگرانی های مرحوم خورشیدفر در زمان حیات برای تعطیلی ارکسترها می گوید:« اگرچه او در زمان تعطیلی ارکسترها بازنشسته شده بود اما می دانم که بسیار متاسف بوده. نوازندگی و موسیقی کاری اداری و خشک نیست بلکه با روان و روح آدمی در ارتباط است، ملی یا سمفونی فرقی نمی کند، بی اهمیتی به ارکسترها یعنی بی اهمیتی به تاریخ موسیقی و این مساله بوده که همه را ناراحت می کرد و مرحوم خورشیدفر هم از این قاعده مستثنی نبود.»

نظرات بییندگان :

بهترین مشاغل و خدمات شهر خود را ، در سایت نشونه پیدا کنید.

مشاهده سایت نشونه