تداوم قصه گویی برای کودکان در موزه‌های تهران

خبرگزاری میراث فرهنگی ـ گروه میراث فرهنگی ـ یکی از طرح های موفقدر زمینه قصه گویی برای کودکان، طرح باغ قصه های موزه ملک است که بااستفاده از قصه های شیرین مولانا و نگاه زیبای این عارف و فیلسوف ایرانی بهدنیا که آن را به باغی تشبیه کرده و انسان ها به مانند طوطیانی که درآرزوی پرواز در باغ زیبای هستی چند صباحی را در قفس تن اسیرند ، به تصویرکشیده است ، اجرا می شود.


فضای زیبای قصه گویی با استفاده از تصاویر نگار گری ایرانی که در متون کهنموجودند آراسته شده است. کودکانی که در این بازدید ویژه شرکت می کنند از سردر زیبای باغ ملی سفر خود را با راهنمایی طوطی که گم شده آغاز می کنند.


این طوطی متعلق به حاج آقا ملک بوده که ماجرا های شیرینی دارد و کودکان رابا خود به بازدید موزه می برد. روش های خلاقانه ای همچون طرح باغ موزه هامی تواند مخاطبان بیشتری را به موزه ها بیاورد. این طرح هر دوشنبه از ساعت 9تا 12 در موزه ملک اجرا می شود.
موزه مقدم نیز با توجه به داشتن فضایی خیال انگیز و زیبا در یکی از شلوغترین و پر هیاهو ترین خیابان های تهران طرح زیبای قصه گویی را در روز هایپنج شنبه برای کودکان و خانواده هایشان اجرا می کند.


موزه مقدم با داشتن معماری زیبا و کاشی های خیال انگیزی که دارد زمینهبسیار مناسبی برای خلق قصه های افسانه ای همچون بهرام گور و آزاده و قصههای شاهنامه دارد. چرا که نقش های زیبایی از این داستان ها بر روی کاشی هایهنر نمایی می کند و وقتی یک اثر هنری تبدیل به روایت می شود در ذهن مخاطبماندگار تر می شود.


از دیگر قصه های موزه مقدم می توان به این همه تلق و ملق اشاره کردکه فضاییسنتی و مطابق با فرهنگ ایرانی دارد که برای کودکان بسیار دوست داشتنی وملموس است. این برنامه هر پنج شنبه از ساعت 9 تا 12 اجرا می شود.


موزه فرش نیز در همین زمینه در ایام دهه فجر قصه گویی و نمایش خلاق برایکودکان ارایه خواهدکرد. در این فعالیت داستان سه تار(نخ) از قالی روایت میشوند که قالی شان را گم کرده اند و در پی یافتن آن روانه موزه می شوند.


این داستان با تعامل با کودکان اجرا می شوند و کودکان وارد داستان شده خود از عوامل اجرا خواهند بود.


بدیهی است این شکل از روایت هم به زنده ماندن هنر زیبای قصه گویی کمک میکند و هم شکل تازه از از بازدید موزه ها را به مردم معرفی می کند و باعثروآوردن هرچه بیشتر گردشگران به موزه ها خواهد شد. این برنامه نیز در ایامدهه فجر از ساعت 10 الی 13 همه روزه اجرا خواهد شد.


دفتر کودک و نوجوان پژوهشگاه میراث فرهنگی و گردشگری به مناسبت های گوناگوندر موزه ها که یکی از جذاب ترین مکان های بازدید در حوزه میراث فرهنگی هستند قصه گویی خلاق اجرا کرده است. یکی از برجسته ترین این فعالیت ها طرحهفت موزه –هفت قصه بود که در هفته کتاب و کتاب خوانی در آبان ماه امسال درهفت موزه شهر تهران برگزار شد. هدف از این طرح استفاده از هنر قصه گویی درجذب مخاطب برای بازدید از موزه ها بود که موفقیت های بسیاری را در پی داشت.

کلمات کلیدی :
نظرات بییندگان :

بهترین مشاغل و خدمات شهر خود را ، در سایت نشونه پیدا کنید.

مشاهده سایت نشونه