تلاش می کنیم - ارکسترها - به جشنواره موسیقی فجر برسند

- گروه فرهنگ و هنر- خاموشی 4 ساله ارکسترهای پایتخت که از دولت دهم شروع شد و دامنه آن به دولت یازدهم نیز کشیده شد اگرچه با دلایل مختلفی از سوی مسوولان پاسخ داده شد اما در نهایت خروجی آن، تعطیلی و تعطیلی و چند اجرا شد، اجراهایی گسسته که آخرین آنها همکاری 38 نفره اعضای ارکسترها با آهنگساز ژاپنی؛ کیتارو بود. به گفته مدیر کل دفتر موسیقی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی؛ مسوولان تلاش می کنند تا ارکسترها در جشنواره سی ام موسیقی فجر اجرا داشته باشند.

به گزارش CHN، به دنبال خاموشی 4 ساله ارکسترهای پایتخت و دستور مستقیم حسن روحانی رییس جمهور دولت یازدهم برای بازگشایی مجدد آنها، بودجه 4 میلیاردی مختص ارکسترها از سوی سازمان برنامه و بودجه درنظر گرفته شده و با تصویب آن و پرداخت از سوی سازمان، وزارت فرهنگ وعده های خود را برای راه اندازی مجدد ارکسترها و تمرینات مستمر آنها عملی می کند. گفته می شود در صورت پرداخت بودجه، طی 2 هفته تمرینات شروع می شود و شنیده ها حاکی از احتمال اجرای ارکسترها در جشنواره سی ام موسیقی فجر است.

پیروز ارجمند مدیر کل دفتر موسیقی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی در گفتگوی کوتاه تلفنی با CHN، در مورد امکان حضور ارکسترهای ملی و ارکستر سمفونیک تهران در جشنواره موسیقی فجر امسال، می گوید: « تمام تلاشمان این است که ارکسترهای ملی و ارکستر سمفونیک تهران برای اجرا در جشنواره موسیقی فجر حاضر باشند و اما در این مورد ذکر نکته ای قابل تامل است، با پرداخت بودجه ای که به دستور مستقیم ریاست جمهوری ابلاغ شده، تمرینات از سر گرفته می شوند.»

مدیر کل دفتر موسیقی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی در تشریح فعالیت های این دفتر برای بازگشایی مجدد ارکسترها و برنامه ریزی برای تمرینات مستمر آنها می گوید: «بودجه دفتر موسیقی نسبت به سایر نهادهای زیرمجموعه وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی و سایر بخش های هنری رقمی ناچیز است. بودجه ای که برای دفتر موسیقی در نظر گرفته اند بودجه ای 2 میلیاردی در سال است که با توجه به حجم فعالیت های این دفتر، این رقم بسیار ناچیز است.»

به گفته این مقام مسوول؛ برنامه ریزی های فعلی دفتر موسیقی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی دارای ضعف هایی است که باید مدیریت شود. وی می گوید: «دستور کار دفتر موسیقی طوری برنامه ریزی شده که باید با بودجه 2 میلیاردی، جشنواره ها، هزینه های نظارتی، مشورتی، ارکسترها و .... را مدیریت کنیم و این رقم پاسخگوی همه درخواست ها و وظایف تعیین شده نیستند.»

وی تاکید می کند:« در مقایسه با بودجه ای که به دیگر هنرها اختصاص یافته، بودجه موسیقی رقم ناچیزی است. »

ارجمند با مقایسه موسیقی و سینما و نگاهی که به این 2 هنر در دیدگاه های کلان وجود دارد می گوید: « بودجه موسیقی یک پنجاهم (2درصد) بودجه سینماست و اینها در حالی است که موسیقی هنری فراگیرتر نسبت به سینماست.»

موسیقی بالاترین مصرف هنری را دارد و بودجه اش اما ناکافی است
مدیر کل دفتر موسیقی که در عین حال عضو و سخنگوی شورای مرکزی کانون آهنگسازان خانه سینما نیز هست می گوید: «موسیقی بالاترین مصرف هنری را دارد و در عین حال بودجه ای کم را به خود اختصاص داده است.»

وی می افزاید: « به دستور مستقیم ریاست محترم جمهوری، بودجه ای 4 میلیاردی برای ارکسترها درنظر گرفته اند که این بودجه توسط سازمان برنامه و بودجه ابلاغ شده است. در حال حاضر نیز در انتظار گرفتن بودجه مصوب هستیم. »

پیروز ارجمند ادامه می دهد: « این مبلغ مصوب سازمان برنامه و بودجه است و در مرحله پرداخت قرار دارد. به محض پرداخت و در طی یک تا 2 هفته، فعالیت های ارکسترها از سر گرفته می شود. »

وی در پایان تاکید می کند: « تمام تلاش خود را می کنیم تا در سی امین جشنواره بین المللی موسیقی فجر، ارکستر ملی و ارکستر سمفونیک تهران اجرا داشته باشند.»

نظرات بییندگان :

بهترین مشاغل و خدمات شهر خود را ، در سایت نشونه پیدا کنید.

مشاهده سایت نشونه