تکمیل پروژه‌های غیرکارشناسی دولت قبل 13 سال طول می‌کشد

ـ صبح امروز مراسم بهره‌برداری و افتتاح باغ نمیر تفت با حضور رئیس سازمان میراث فرهنگی، استاندار یزد، امام جمع یزد و تعدادی زیادی از کارشناسان و مسئولان برگزار شد. مسعود سلطانی‌فر در این مراسم با با اشاره به پروژه‌های ناتمام و غیرکارشناسی دولت قبل بر بودجه عمومی (جاری و عمرانی) تاکید کرد و گفت: در سال جاری بودجه عمومی (جاری و عمرانی) 211 هزار میلیارد تومان است که به شرط تخصیص کامل، 20 درصد آن مربوط به بودجه عمرانی و تملک و دارایی می‌شود.

او افزود: در حال حاضر 40 هزار میلیارد تومان بودجه عمرانی داریم؛ اما در طول سال‌های قبل به قدری پروژه‌های بی‌حساب و کتاب کلنگ زده شده که اکنون 75 هزار پروژه نیمه‌تمام با برآورد مالی 417 هزار میلیارد تومان داریم. چنانکه اگر تا 10 سال دیگر هم ککار جدید شروع نکنیم، برای تکمیل این پروژه‌ها 13 سال زمان نیاز است.

رئیس سازمان میراث فرهنگی اشاره‌ای هم به حوزه گردشگری داشت و گفت: د رسال 92 با وجود تمام محدودیت‌ها، شاهد ورود 4.5 میلیون گردشگر به کشور بودیم و حداقل برآورد ما این است که از این تعداد گردشکگر، 5 میلیارد دلار نصیب اقتصاد کشور شده است. کشور ما با داشتن جاذبه‌های تاریخی و فرهنگی، در صورت برنامه‌ریزی و سرمایه‌گذاری می‌تواند درآمدی معادل درآمد نفت را از گردشگری کسب کند.

سلطانی‌فر در ادامه از وضعیت آثار و بناهایی که قرار است تملک شوند هم یادی کرد و افزود: در حال حاضر لازم است بناهایی که واجد ارزش تاریخی بوده و دارای ارزش فرامنطقه‌ای و فراملی هستند از بناهای دیگر جدا شده و با مشارکت بخش خصوصی احیا و مرمت شوند. یزد پیشگان این الگو در میان شهرها تاریخی بوده و ما باید این سیاست را در دیگر شهرها هم دنبال کنیم.

او در پایان یادآور شد که ضرورت دارد تا در هر استان یک نمانیدگی صندوق حفظ و احیا فعال باشد تا هر ساله تعداد قابل توجهی از بناها با مشارکت بخش خصوصی مرمت و احیا شده تا از تخریب آنها جلوگیری شود. چنانکه اکنون در باغ نمیر تفت 45 نفر مشغول به کار شده‌اند و این اتفاق بسیار مثبتی در حوزه میراث فرهنگی و گردشگری است.

کلمات کلیدی :
نظرات بییندگان :

بهترین مشاغل و خدمات شهر خود را ، در سایت نشونه پیدا کنید.

مشاهده سایت نشونه