جوایز سمپوزیم هفتم در جیب هنرمندان خارجی

ـ فرهنگ و هنرـ اختتامیه هفتمین سمپوزیوم بین‌المللی مجسمه‌سازی شامگاه جمعه 24 مهر با حضور احمد مسجدجامعی ،عضو شورای شهر تهران،‌ علی مرادخانی، معاون امور هنری وزارت ارشاد، سیدمحمدجواد شوشتری، مشاور و مدیرکل دفتر شهرداری تهران‌، باقر صاد، معاونت خدمات شهری‌، عیسی علیزاده‌، رئیس سازمان زیباسازی شهرداری تهران‌ و برزین ضرغامی، مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی تهران برگزار شد.

در آغاز مراسم باقرصاد خطاب به هنرمندان گفت: هنر موهبتی است که خداوند در وجود انسان قرار می‌دهد تا با پشتکار و تلاش آنرا به منصه ظهور برساند. شما در این سمپوزیوم با ساخت مجسمههای سنگی و آهنی، هنرتان را برای مردم به یادگار گذاشتهاید تا برای همیشه در تاریخ باقی بماند.

معاون خدمات شهری و محیط زیست شهرداری تهران افزود: امیدوارم فعالیت‌های هنرمندان و دانشجویان مجسمه‌ساز فقط به سمپوزیوم‌ها محدود نشود، بلکه در طول سال و به ‌صورت دائمی با راه‌اندازی کارگاه‌هایی، این افراد به هنرنمایی بپردازند.

سید مجتبی موسوی دبیر هفتمین سمپوزیوم بین‌المللی مجسمه سازی تهران با ابراز خرسندی از اینکه سمپوزیوم تهران جزو 30 سمپوزیوم کلان دنیا شناخته شده است، بیان داشت: سمپوزیوم تهران از سال 90 توسط سازمان زیباسازی آغاز شد و پس از آن به جریانی تثبیت شده تبدیل شد. به طوری که اکنون به برند مهم هنری در تهران و سطح بین‌المللی تبدیل شده است.

وی استفاده همزمان از دو متریال سنگ و آهن را مهم‌ترین تفاوت سمپوزیوم هفتم با دوره‌های پیش دانست و گفت: با تصمیم شورای سیاست‌گذاری در این دوره از 2 متریال سنگ و آهن استفاده کردیم و به اذعان برگزارکنندگان با این کار 2 سمپوزیوم را در دل یک سمپوزیوم برپا کردیم.

موسوی با اشاره به آغاز کار دبیرخانه دوره بعد سمپوزیوم مجسمه‌سازی تقریبا بلافاصله پس از اتمام کار هفتمین دوره گفت: در کمتر از یک سال دیگر و در نیمه اول سال آینده، شاهد برگزاری دوره هشتم سمپوزیوم خواهیم بود.

دبیر سمپوزیوم درباره ترکیب هنرمندان شرکت کننده نیز عنوان کرد: در بخش اصلی 23 هنرمند و در بخش دانشجویی 10 هنرمند شرکت کردند. در بخش اصلی 14 هنرمند خارجی و 9 هنرمند ایرانی حضور یافتند. بر این اساس در بخش سنگ 9 هنرمند خارجی و 5 هنرمند ایرانی و در بخش آهن 5 هنرمند خارجی و 4 هنرمند ایرانی حضور یافتند.

در بخش دیگری از این مراسم، احمد مسجدجامعی با بیان این‌که فضای شهری تهران از نظر مجسمه، فقیر است، گفت: از مدیران شهری و مسؤولان می‌خواهم تا فضاهای باغ‌مانندی را به‌عنوان باغ مجسمه در نظر بگیرند تا در آن‌ها مجسمه‌ها بهتر دیده شوند.

این عضور شورای شهر تهران در ادامه به پیشینه ایران در مجسمه سازی با متریال آهن و سنگ اشاره و نمادهای تراشیده‌شده روی تخت جمشید را در این خصوص مثال زد و افزود: بزودی موزه علی اکبر صنعتی به همت شهرداری در میدان امام خمینی به بهره برداری می‌رسد تا در کنار موزه دیگر وی در کرمان شاهد به نمایش درآمدن آثار این هنرمند در این موزه باشیم.

در این مراسم از نفرات برگزیده توسط هیئت داوران تقدیر شد. در بخش اثر برگزیده از نگاه مردمی این سمپوزیم نیز فرزین هدایت‌زاده توانست بیشترین رای را کسب کند.

در بخش سنگ از شهریار رضایی تقدیر شد و مشترکا مهدی سیفی‌ و استافانو گراتارولا از ایتالیا موفق به کسب مقام دوم این دوره از سمپوزیوم مجسمه سازی شدند. همچنین مقام اول این بخش به سودونگ چو از کره جنوبی و مینگ شنگ وو از تایوان رسید.

جایزه نخست بخش آهن به شرکت‌کننده اهل پرو - پل گیولن رسید. امیر وفایی رتبه دوم را کسب کرد و رتبه سوم برگزیده ای نداشت. هیئت داوران در بخش آهن، آثار آنتونیا فدخولنا از کشور روسیه و تیری فریرا از پرتغال را شایسته تقدیر معرفی کردند.

اکثم عبدالحمید، کوروش گلناری و محمدرضا یزدی داوران این دوره از سمپوزیوم مجسمه‌سازی بودند.

کلمات کلیدی :
نظرات بییندگان :

بهترین مشاغل و خدمات شهر خود را ، در سایت نشونه پیدا کنید.

مشاهده سایت نشونه