حذف نشدن عوامل تطبیق استانداردسازی تا تاثیر مذاکرات هسته ای بر گردشگری

– گردشگری-گردشگری در هفته گذشته با برگزاری نشست هماهنگی دست اندرکاران صنعت هتلداران و مسئولان سازمان میراث و گردشگری آغاز و به تبع آن مملو از خبرهایی شد که به هتلداران ارتباط دارد.

هتلداران در این نشست خواستار حذف واسطه بین هتلها و سازمان متولی(عوامل تطبیق) و ابلاغ ضوابط استاندارسازی مربوطه شدند و نامه ای خطاب به سلطانی فر ارائه دادند.

در این نامه آمده:

«با احترام به استحضار می رساند اینجانبان امضا کنندگان ذیل نامه، روسای جوامع و اتحادیه های هتلداران استان ها ضمن سپاسگزاری فراوان بابت تابیر و تلاش های انجام گرفته در جهت توسعه صنعت گردشگری کشور وبا احترام و تاکید بر اصل موضوع استانداردسازی هتل ها، نسبت به روش اجرای فرآیند استانداردسازی و شفاف سازی کامل آن، ابهامات و ایراداتی را وارد می دانیم.

بر این اساس خواهشمند است دستور فرمایید در خصوص حذف واسطه بین هتلها و سازمان متولی(عوامل تطبیق) و سپردن امور به دست هتلداران با نظارت عالیه سازمان میراث فرهگی صنایع دستی و گردشگری اقدام لازم انجام گیرد.

در این راستا پیشنهاد می شود ضوابط استاندارد سازی مربوطه به هتلها ابلاغ شود تا مدیریت هر یک از هتلها بر اساس صلاحدید خود نسبت به این امر اقدام نموده و سازمان اقدام به درجه بندی هتل و طرح در کمیسیون درجه بندی نماید. در این صورت مدیریت هر یک از هتلها مختار است نسبت به بهره گیری از مشاورین ذی صلاح اقدام نماید و وجود اجبار از بین می رود.»

به گزارش CHN، این نامه به امضای حدود 18 نفر از رئسای اتحادیه های هتلداری استان ها رسیده است که می توان نام محمد قانعی رییس اتحادیه هتلداران خراسان، کامیار اسکندریان رییس جامعه هتلداران زنجان، عبدالحمید حرمتی رییس اتحادیه هتلداران خوزستان، سیروس گل عنبر نائب رییس اتحادیه هتلداران کرمانشاه، غلامحسین محدی زاده رییس جامعه هتلداران سمنان، مهرور اصلی رییس جامعه هتلداران گیلان، جمشید حمزه زاده رییس جامعه هتلداران ایران و ایرانپور رییس هتلداران مازندران را در میان آنها دید.

تعارضات قانونی مانع واسپاری استاندارسازی به هتلداران است

اما"مرتضی رحمانی موحد" معاون گردشگری در گفت و گو با CHN آب پاکی تحقق نیافتن چنین امری را تا زمان اصلاح قوانین بر دست هتلداران ریخت.

رحمانی موحد با اشاره به آنکه هتلداران پیشنهاد داده اند تا ضوابط استاندارد سازی مربوطه به هتلها ابلاغ شود تا مدیریت هر یک از هتلها بر اساس صلاحدید خود نسبت به این امر اقدام نموده و سازمان اقدام به درجه بندی هتل و طرح در کمیسیون درجه بندی نماید گفت: «هر کسی که بخواهد در زمینه ای معرفی شود قطعا ضوابطی را باید در نظر بگیرد. هتلداران ن نیز از چنین ضوابطی مستثنی نیستند.هنگامی که این قاعده حاکم می شود و ضوابطی برای درجه بندی و استاندارد تعیین می شود مرکزی باید این استانداردها را با موجود بودن آن تطبیق کند؛ نمی توان خود اظهاری را مبنا قرار داد چراکه سیستم کشور ما به نوعی نیست که بگوییم هتلدار خود را ارزیابی و به خود نمره دهد و چنین ارزیابی مبنای امر شود. چراکه چنین امری در قانون در نظر گرفته نشده است.»

داشتن تشکل قدرتمند، شرط واگذاری تصدی‌گری در نرخ‌گذاری‌ هتل‌ها

البته شیرکوند نیز با اعتقاد برآنکه اگر جامعه هتلداران ایران یک جامعه قدرتمند باشد به تبع آن مسئولان دولتی ملزم به پیروی از خواسته های آنها می شوند ادامه داد: «بهتر است هتلداران با استراتژی و در نظر گرفتند مسائل خود جامعه ای قوی تشکیل دهندن و هر چه این جامعه قوی تر باشد ما ناچار به تمکین خواهیم شد. هیچ کسی جز جامعه نمی تواند آبروی هتلداران را حفظ کند.»

«مرتضی رحمانی موحد» معاون گردشگری کشور نیز از جامعه هتلداران ایران به عنوان تشکلی منسجم و علاقه مند نام برد و ادامه داد: «هرچند قوانین موجود در حوزه گردشگری را قوانین کاملی نمی دانم و باید تجدیدنظر و بازبینی شود اما نظرات موجود قابل تفکیک است وجایگاه سازمان در دو بخش حمایتی و نظارتی مشخص می شود.»

او همچنین به استاندارسازی اشاره کرد و گفت: «همه درخصوص استاندارد موافق هستند اما مشکل بر سر «سازی» است. اما بالاخره باید جوابگوی انتقادات و پیشنهادات مردم نیز باشیم. این درحالی است که نکته ای که درخصوص استانداردسازی مطرح است نکات فیزیکی است که یکی از نواقص ضوابط موجود است و باید بخش های مختلف دراین حوزه مورد توجه قرار گیرد. البته نحوه اجرای استانداردسازی بر طبق نظری است که در سازمان میراث و گردشگری تصمیم گیری شده است.»

معاون گردشگری همچنین به بیگانه بودن نام خانه های استیجاری در عرصه گردشگر اشاره کرد وگفت: «آنچه در استانداردهای دنیا وجود دارد خانه مسافر است. ما نیز در صدد ساماندهی این بخش هستیم و آنچه درحال حاضر در تهران، اصفهان و سایر شهرها در حال وقوع است مورد تایید ما نیست و سواستفاده هایی در این خصوص صورت گرفته که به صورت سیار عمل می کنند و قابل دستگیری نیستند و باید ساماندهی شود.»

عوارض غیر قانونی شهرداری های سمنان، اهواز، رشت و قم برای هتلداران

وقتی خبر دریافت عوارض غیر قانونی توسط شهرداری ها از هتلداران منتشر شد مسئولان گردشگری و نمایندگان مجلس خواستار رسیدگی به این امر شدند. این درحالی است که شهرداری ها در رشت، قم ، اهواز و سمنان به هر بهانه ای از هتلداران عوراض می گیرند.

گردشگری مثل گوشت قربانی شده است

در ادامه نیز رییس سازمان میراث و گردشگری با تاکید برآنکه در بخش گردشگری تصمیم‌گیری و تمرکز وجود ندارد از چند تکه شدن این حوزه خبر داد و بر لزوم توجه به مشکلات گردشگر در برنامه توسعه ششم تاکید کرد.

وزارت نفت، مناطق آزاد و استانداران به جمع میراث و گردشگری می پیوندند

مدیرکل حوزه ریاست سازمان میراث فرهنگی با اشاره به آنکه 7 تفاهم نامه دیگر آماده امضا است ادامه داد: «تفاهم نامه هایی با وزارت نفت، وزارت تعاون ، کار و امور اجتماعی، دبیرخانه شورای هماهنگی مناطق آزاد، سازمان بسیج مستضعفین ، استانداران سراسر کشور، پژوهشگاه علوم انسانی و مطالعات فرهنگی و دانشگاه علامه طباطبایی به زودی به امضا خواهند رسید.»

موفقیت در مذاکرات هسته ای گردشگری ایران را از انزوا خارج می کند

طی هفته گذشته با ادامه روندن مذاکرات هسته ای تاثیر موفقیت در این مذاکرات بر رشد گردشگری نیز مورد توجه قرار گرفت چنانکه رئیس فراکسیون تاریخ و توسعه گردشگری معتقد است انجام مذاکرات و نتیجه مثبت این مذاکرات می تواند در بحث گردشگری هم منجر به خروج ایران از انزوا شود. او می گوید: بسیاری از مردم دنیا مشتاق هستند ایران را ببینند و حرف ما را بشنوند. حتی بسیاری مشتاق هستند محوطه های تاریخی ما را از نزدیک ببینند.

حضور سرمایه گذاران خارجی در گردشگری ایران منوط به لغو تحریم ها

حتاگفته شد، درحالی که گردشگری نیازمند توسعه زیرساخت ها و حضور برندهای معتبر جهانی است و درخواست های بسیاری از سوی سرمایه گذاران خارجی وجود دارد اما حضور آنها در گرو لغو تحریم های اقتصادی ایران است.

آرامش در حوزه بین الملل باعث توسعه گردشگری می شود

معاون گردشگری کشور نیز با اشاره به روند مذاکرات هسته ای تاکید کرد که به نتیجه رسیدن مذاکرات و شرایط امن و آرام در حوزه بین الملل باعث پیشرفت گردشگری ایران می شود.

بدهی چند صد میلیون تومانی گردشگری به شبکه‌های خارجی

تبلیغات و حضور در رسانه‌های خارجی یکی از راهکارهای جذب گردشگران است. در این میان به گفته معاون گردشگری پخش تبلیغات در رسانه‌های خارجی راهکارها و برنامه‌ریزی‌های خاصی دارد که باید مورد توجه قرار گیرد. در عین حال حوزه گردشگری بدهی چند صد میلیون تومانی به شبکه‌های خارجی دارد.

آغاز همکاری معاونت گردشگری با سازمان اردویی راهیان نور و گردشگری بسیج

در نهایت نیز همزمان با هفته بسیج آغاز همکاری معاونت گردشگری سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری با سازمان اردویی راهیان نور و گردشگری بسیج در راستای تقویت گردشگری دفاع مقدس محقق شد.

شکایت اتریشی‌ها از رفتار گردشگران عرب

البته گردشگری با اخبار دیگری نیز همراه بود چنانکه، دو شهر اتریشی با انتشار راهنمای آداب گردشگری اتریش برای توریست‌های عرب ، از آن‌ها خواستند برای درهتل روی زمین غذا نخورند ،چانه نزنند و مقررات رانندگی را رعایت کنند.

توسعه طرح ویزای الکترونیک درکشورآذربایجان

بااصلاحیه تازه طرح صدور ویزای الکترونیک، کشورآذربایجان امکانات و تسهیلات درخواست و صدور ویزای الکترونیک را افزایش داد.

کمپین' توالت تمیز' در تایلند

وزارت گردشگری تایلند همزمان با روز جهانی توالت وبا هدف ارتقای سطح آگاهی عمومی نسبت به اهمیت توالت تمیز در جذب گردشگر، کمپین سراسری 'توالت تمیز' برگزار می‌کند.

توسعه توریسم زیر سایه تروریسم

باوجود حضور دائمی شبه نظامیان داعش درچندمتری 'کارکمیش' ترکیه این سایت باستان شناسی معروف کتاب مقدس را به روی گردشگران گشود.

نظرات بییندگان :

بهترین مشاغل و خدمات شهر خود را ، در سایت نشونه پیدا کنید.

مشاهده سایت نشونه