دریافت پایان‌کار در صورت اجرای ضوابط نما امکان‌پذیر می‌شود

– گروه شهری – گسترش سریع و بی‌ضابطه تهران در دهه‌های گذشته نه فقط باعث کندی توسعه زیرساخت‌هایی مانند مترو و فاضلاب شده بلکه هویت تاریخی این شهر را هم از بین برده است. ناهماهنگی ساختمان‌های جدید با معیارهای معماری ایرانی و آشفتگی در نمای ساختمان‌ها تهران را به یک شهر بی‌هویت تبدیل کرده است.

ارائه ضوابط نمای ساختمان برای ساماندهی به این آشفتگی است. محمدمهدی تندگویان در گفتگو با CHN درباره سرنوشت این طرح می‌گوید «مغایرت‌های اجرایی لایحه نمای ساختمان استخراج شده است» و این مغایرت‌ها در کمیسیون شهرسازی و با حضور معاونان شهرسازی مناطق 22گانه تهران بررسی شده‌اند و قرار بر این شده «مواردی که قابل اجرا نیستند» مشخص شود چرا که به اعتقاد برخی معاونان شهرسازی تعدادی از موارد این دستورالعمل قابلیت اجرایی ندارند.

به گفته این عضو کمیسیون معماری و شهرسازی شورای شهر تهران این مغایرت‌ها بررسی می‌شوند تا این ضوابط «در نهایت به یک تدوین نهایی برسد» و برای ابلاغ آماده شود. تندگویان تاثیر این ضوابط بر نمای ساختمان‌های شهر را فوری نمی‌داند و می‌گوید اینطور نیست که در طول 2 ماه تاثیر اجرای این ضوابط مشخص شود اما «از این پس در هر ساخت و سازی باید ضوابط نمای ساختمان را رعایت شود».

معیارهای درنظر گرفته شده در این ضوابط به گفته تندگویان شامل چند بخش می‌شود. اول مواد و مصالحی است که در نما از آنها استفاده می‌شود، یعنی اینکه چه مصالحی نباید در نما استفاده شود و یا اینکه با چه درصدی باید استفاده شود که «این موضوع شفاف‌ترین قسمت این ضوابط است».

این عضو کمیسیون معماری و شهرسازی شورای شهر اما المان‌ها و عناصر دیگر نمای ساختمان را بحث‌برانگیز می‌داند و می‌گوید «مدیریت شهری می‌تواند عناصری که ممنوع است را استخراج و ابلاغ کند اما نمی‌توان یک معمار را محدود کرد که از چه المان‌هایی استفاده کند».

تندگویان این طرح را «طرحی سنگین و دارای تبعات» ارزیابی می‌کند و امیدوار است که به درستی اجرایی شود. به گفته او با اجرای این ضوابط از این به بعد «نقشه و طرح نما باید در شهرداری مناطق بررسی شود و شورای معماری آن را بررسی کند تا یکنواختی با محیط پیرامون» تایید شود. ساختمان‌ها تنها با رعایت این ضوابط می‌توانند پایان‌کار دریافت کنند.

کلمات کلیدی :
نظرات بییندگان :

بهترین مشاغل و خدمات شهر خود را ، در سایت نشونه پیدا کنید.

مشاهده سایت نشونه