دومین نشست علمی موزه ملی ایران با بررسی ارتباط انسان و جانوران برگزار شد

جوان ایرانی - دومین نشست علمی موزه ملی ایران با عنوان بررسی ارتباط انسان و جانوران از نگاه باستان‌شناسی و تنوع زیستی با چهار سخنرانی و پخش کلیپی درباره یوز ایرانی و یک مستند درباره پارک ملی گلستان در موزه ملی ایران برگزار شد. این نشست با حضور جمعی از باستان‌شناسان، پژوهشگران عرصه محیط‌زیست، تاریخ هنر و در ارتباط با نمایشگاه نشانه‌هایی از دویست هزار سال همبودی انسان و جانوران در ایران‌زمین برپا شد.

چنانچه در ابتدای همایش «مهناز گرجی»، رئیس موزه ملی پس از خوشامد‌گویی از پژوهشگران علاقمند دعوت کرد تا نتایج مطالعات جدید خود درباره ارتباط انسان و جانوران را از نگاه باستان شناسی و تنوع زیستی در همایش‌های آتی موزه ملی ارایه کنند.


«صادق ملک شهمیرزادی» یکی از پیشکسوتان باستان‌شناسی ایران و استاد بازنشسته دانشگاه تهران، به نتایج پژوهشهای اخیر خود درباره نقوش جانوری سفالینه‌های سیلک در دوران مس سنگی و اوایل مفرغ و بازسازی محیط زیست سیلک را تحت‌عنوان؛ پوشش حیوانی دشت کاشان در 5500 سال پیش بر اساس نقوش سفال‌های به دست آمده از سیلک در "طرح بازنگری سیلک" ارایه کرد.

این درحالی بود که «امیر‌ابراهیمی»، هنرمند نقاش به پاس قدردانی از یک عمر پژوهش‌های باستان‌شناسی دکتر ملک شهمیرزادی، تابلویی از آثار خود را که متاثر از نقوش انسانی در یک ظرف سفالی پیش از تاریخی از تل جری فارس بود را به وی اهدا کرد. این هنرمند همچنین شماری از آثار خود را که با الهام از نقوش سفالینه های پیش از تاریخ ایران خلق شده بود را به نمایش گذاشت.

«علی گلشن» نویسنده کتاب‌های گربه‌سانان ایران و سگ‌سانان ایران در گفتاری با عنوان "شیر ایرانی، خاستگاه، پراکنش و انقراض" درباره شیر ایرانی و ویژگیهای طبیعی و تاثیر آن بر فرهنگ ساکنان ایران زمین از دوران پیش از تاریخ تا سده بیستم به سخرانی پرداخت.

آنطور که گلشن در این نشست مطرح کرد:« با توجه به اینکه بیش از یک صد سال از انقراض شیر ایرانی می گذرد و تنها جمعیت باقیمانده از آن تنها در شبه قاره هند باقیمانده، به احتمال قوی به‌زودی شاهد تغییر نام علمی آن از لئوپرسیکا به لئوایندیکا خواهیم بود. اتفاقی که در سایه تلاش‌های اخیر سازمان محیط زیست و گروههای فعال محیط‌زیست سبب شد تا بین گربه‌سانان یوز ایرانی سرنوشتی متفاوت از شیر ایرانی پیدا کند».

«محمد کرمی» دانش‌آموخته دانشگاه توبینگن آلمان در بخش دیگری با عنوان "رابطه نقوش حیوانی با فازهای فرهنگی و اقتصاد معیشتی هزاره‌ی پنجم پیش از میلاد فارس" درباره سبک ایجاد نقوش حیوانی به‌عنوان شاخصی مهم در تحولات گاه نگاری هزاره‌ی پنجم پیش از میلاد در فارس به سخنرانی پرداخت.

همچنین «محمدرضا رکنی»، عضو کارگروه رسمی نقشه باستان‌شناسی ایران در پژوهشکده باستان‌شناسی مقاله خود را با عنوان " بررسی تنوع جانوری دشت هفت‌تپه در اواسط هزاره دوم پیش از میلاد" به گونه‌شناسی آثار جانوری به‌دست‌آمده از مهم‌ترین محوطه‌های باستان‌شناختی دشت هفت تپه خوزستان و تطبیق آن با رفتارشناسی جانوران نسبت به تعامل زیستی انسان و حیوان در اواسط هزاره دوم پیش از میلاد پرداخت. این درحالی است که کشف رد پای حیواناتی چون سگ، گربه، شتر روی آجرهای معبد ایلامی چغازنبیل و گردآوردی اطلاعات جالبی درباره محیط طبیعی معبد در زمان ساخت و اعتقادات سازندگان آن از یافته‌های بسیار مهمی بود که در این سخنرانی مورد بحث قرار گرفت.

آنطور که رییس موزه ملی ایران می‌گوید:«این سلسله همایش‌ها همزمان با نمایشگاه نشانه‌هایی از دویست هزار سال همبودی انسان و جانوران در ایران زمین سبب می‌شود، آخرین نتایج پژوهش‌های جدید باستان‌شناسان و متخصصین حیات وحش و تنوع زیستی درباره پیشینه و وضعیت فعلی ارتباط انسان و سایر جانوران مورد بررسی قرار گیرد».

به‌گزارش chn، موزه ملی ایران با همکاری سازمان حفاظت محیط‌زیست و به مناسبت پاسداشت یکمین سال فعالیت دولت یازدهم در هفته دولت به برگزاری نمایشگاهی از آثار موزة ملی ایران با عنوان «نشانه‌هایی از دویست هزار سال همبودی انسان و جانوران در ایران‌زمین» و نمایشگاهی از آثار موزة تاریخ طبیعی و ذخائر ژنتیکی سازمان حفاظت محیط‌زیست کشور با عنوان «تنوع زیستی جانوری در ایران» پرداخت.

در نمایشگاه «نشانه‌هایی از دویست هزار سال همبودی انسان و جانوران در ایران‌زمین» بیش از سیصد و پنجاه اثر از آثار موزه ملی شامل سنگوارة حیوانات منقرض‌شده‌ای چون خرس غار با قدمت بیش از دویست هزار سال، ابزارهای سنگی عصر سنگ ، ظروف و اشیا منقوش و پیکرک‌های جانوری از دوره‌های گوناگون پیش‌ازتاریخ، تاریخی و اسلامی و همچنین مهر، سکه، گل‌نبشته، متون کهن و مینیاتور و همچنین اشیاء زرین و سیمین مانند جام حسنلو و جام زندگی مارلیک به نمایش درآمده است. این نمایشگاه در 8 شهریور افتتاح و تاکنون مورد استقبال فراوانی از سوی بازدیدگنندگان و رسانه های مختلف شده است. این نمایشگاه تا 8 مهر ماه در محل نمایشگاه‌های موزة ملی ایران در خیابان امام خمینی، نبش خیابان سی تیر آمادة بازدید علاقه‌مندان است.

نظرات بییندگان :

بهترین مشاغل و خدمات شهر خود را ، در سایت نشونه پیدا کنید.

مشاهده سایت نشونه