راه‌اندازی خط دو مترو اصفهان نیاز به نظرات کارشناسی ملی و جهانی دارد

جوان ایرانی - معاون میراث‌فرهنگی کشور پس از جلساتی که درخصوص راه‌اندازی خط یک مترو اصفهان و مباحث مربوط به خط دو مترو با تعدادی از مسئولان شهری و کارشناسان میراث‌فرهنگی استان اصفهان برگزار کرد به این نتیجه رسید که راه اندازی خط دو مترو اصفهان نیاز به نظرات کارشناسی ملی و جهانی دارد.

«محمد حسن طالبیان» درخصوص آخرین وضعیت مترو یک و دو اصفهان به CHNگفت:« در رابطه با موضوعات مربوط به خط یک مترو اصفهان پیشتر شورای بین‌المللی بناهای تاریخی (ایکوموس) نظرات مختلفی را مطرح کرده بود و نحوه اجرا و راه‌اندازی این خط مورد اختلاف بسیاری از کارشناسان بود».

به‌گفته معاون میراث‌فرهنگی، اما هم‌اکنون یک هیاتی از پیشکسوتان میراث‌فرهنگی سازمان و مجموعه اداره میراث‌فرهنگی استان به‌همراه نماینده مترو و مدیر کل فنی استانداری تشکیل شده تا جزییات خط یک مترو با اقدامات مطالعاتی و پژوهشی پژوهشگران مورد بررسی قرار گیرد.

طابیان معتقد است، موضوعات مربوط به میراث‌جهانی باید یک روال منسجم و مناسبی را حفظ کند به‌گونه‌ای که هر تغییری در عرصه و حرایم میراث‌جهانی لازم است با استعلام از یونسکو و ایکوموس صورت بگیرد.

او گفت: در رابطه با راه‌اندازی خط دو مترو اصفهان نیز تاکید کرد، خط 2 مترو اصفهان باید فرآیند‌های قانونی خود را طی کند و فرآیند اجرای آن به یونسکو گزارش داده شود و قبل از ارائه طرح اجرایی باید نظر کارشناسی ملی و جهانی تایید شود چراکه هر تغییری بدون مشاوره با کارشناسان سبب می‌شود که آثار جهانی با مشکلات عدیده‌ای مواجه شوند.

سالهاست بحث عبور مترو در اصفهان در محور متقاطع شمالی ـ جنوبی و شرقی ـ غربی نظر و دیدگاه‌های متفاوتی را به‌دنبال داشته است. پیشتر کارشناسان شورای عالی ترافیک تاکید کرده بودند که میراث‌فرهنگی به جای جنجال‌سازی مسیر جایگزین پیشنهاد کند تا مانع از این اتفاق شود.

نظرات بییندگان :

بهترین مشاغل و خدمات شهر خود را ، در سایت نشونه پیدا کنید.

مشاهده سایت نشونه