روستای رویین اسفراین با قدمتی۵۰۰ ساله

روستای رویین اسفراین با قدمتی500 ساله
روستای رویین اسفراین با قدمتی۵۰۰ ساله، و تپه‌های باستانی جزو برترین روستاهای پلکانی ایران و پرگردشگرترین آنها قرار گیرد.

کوچه‌های پیچ در پیچ، بافت قدیمی خانه‌ها و شیب کوچه به کوچه نظر هر تازه واردی را در این روستا به خود جلب می‌کند.

سرپرست اداره کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری خراسان شمالی گفت: تاریخی وتوریستی رویین اسفران در خراسان شمالی با تکمیل زیرساخت‌های گردشگری پذیرای گردشگران شده است.

نوراللهی افزود: یک میلیارد و۵۰۰میلیون ریال ازاعتبارات تملک دارایی ملی اداره کل در سال ۹۲ برای تکمیل است.

وی گفت: از محل اعتبارات ملی سال ۱۳۹۱، مبلغ یک میلیارد و ۳۰۰میلیون ریال نیز جهت اجرای زیر ساخت به روستای هدف و منطقه نمونه گردشگری روئین تخصیص یافت.

روستای پلکانی رویین در ۲۴ کیلومتری شمال اسفراین و ۵۲ کیلومتری جنوب شرقی بجنورد در یکی از دره‌های دامنه جنوبی کوه آلاداغ که به روستای شکوفه‌های سیب شهرت دارد، در میان کوه‌های سر به فلک کشیده آلاداغ، زیبایی مسحورکننده این روستا در کنار خانه‌های پلکانی، باغ‌های انبوه میوه و دره‌های آن ، زیبایی رویین را دوچندان کرده است.

در ارتفاع قرار گرفتن این روستا و همچنین عبور رودخانه‌ای که از آن می‌گذرد و دلیل سرسبزی آن می‌شود، سبب شده روستای زیبای اسفراین به رویین نام بگیرد.

رویین روستایی توریستی و ارزشمند است به همین دلیل، در فهرست آثار ملی به ثبت رسیده است.

۲۰۰ خانواراز مردم این روستا به بافتن نساجی سنتی مشغول هستندکه رشته چادر شب بافی یا نساجی سنتی رویین، مهر اصالت یونسکو را دریافت کرده واین افتخار بسیار بزرگی برای مردم این منطقه است

وجود بارگاه امام زاده اسحاق و تپه های باستانی وطبیعت سرسبز این منطقه زیبایی این روستا را چندبرابر کرده است.

نظرات بییندگان :

بهترین مشاغل و خدمات شهر خود را ، در سایت نشونه پیدا کنید.

مشاهده سایت نشونه