سازه فلزی صحنه اصلی تئاتر شهر فرو ریخت+عکس

– فرهنگ و هنر- بخشی از سازه فلزی بالای صحنه ( پیشانی ) تالار اصلی مجموعه تئاتر شهر به دلیل فرسودگی بکسل‌های مهار کننده و تغییر اندازه دهنه تالار برای نصب دکور نمایش « ترور» روز شنبه 25 مهر ماه فرو ریخت. گفته میشود وزن دکوری که قرار بوده نصب شود حدود 10 تن بوده است.

علی مرادخانی، معاون هنری وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی که به همراه مهدی شفیعی، مدیرکل هنرهای نمایشی پس از این اتفاق به تئاترشهر آمده بودند، درباره نمایش «ترور» که قرار بود از 12 آبان در تئاتر شهر به صحنه رود گفت: اگر قرار باشد تعطیلی برای این سالن اتفاق بیفتد باید این نکته را در نظر داشته باشیم که علاقه‌مند نیستیم در شرایط ناامن، فعالیتی صورت گیرد؛ به همین دلیل باید اجازه دهیم یک گروه کارشناس، فردا 26 مهرماه بررسی‌های خود را آغاز کند تا بتوانیم نسبت به این موضوع دقیق‌تر اظهارنظر کنیم.

مراد خانی در خصوص هزینه بازسازی و مشکلات اداری برسر راه بازسازی تئاتر شهر اظهار کرد: ما معتقدیم تعطیلی درمان تئاترشهر نیست. اگر تعطیلی هم رخ دهد‌، نسبت به آن موضع داریم، چون دوست نداریم در این شرایط در این سالن کار شود. مساله این است که باید این سالن را از هر نظر امن کرد مخصوصا که فکر می‌کنم تا شب گذشته در تالار اصلی برنامه نمایشنامه‌خوانی اجرا می‌شد و ممکن بود اتفاق دیگری رخ دهد.

وی ضمن ابراز خرسندی از اینکه این حادثه تلفات جانی در پی نداشته است، افزود: بازسازی در تئاترشهر باید خیلی پیش‌تر از این‌ها شروع می‌شود و حالا به جایی رسیده است که نشان می‌دهد حرفی که می‌زنیم واقعیت دارد. البته در این بین تالار وحدت و موزه هنرهای معاصر هم مشکلات کمتری ندارند.

مهدی شفیعی مدیرکل هنرهای نمایشی درباره حادثه تئاتر شهر گفت: مشکل اصلی فرسودگی ماشینری سالن اصلی مجموعه تئاتر شهر است که قرار بود در ابتدا بازسازی مجموعه، از سالن اصلی شروع شود. سال‌های متمادی است که این ماشینری فرسوده است و هیچ اقدام لازمی در این خصوص انجام نشده است.

وی ادامه داد: ضمن اینکه یکی دیگر از مشکلات موجود، نبود تیمی متخصص برای نگهداری تجهیزات و امکانات سالن‌های مجموعه تئاتر شهر است. اگر تیمی متخصص که به صورت مداوم وظیفه نگهداری و بررسی امکانات و تجهیزات مجموعه را بر عهده داشتند، شاید چنین اتفاقی رخ نمی‌داد.

مسعود معمار سرپرست دفتر طرح‌های عمرانی وزارت ارشاد نیز با بیان اینکه کارشناس تعیین شده روز یکشنبه 26 مهرماه با تیم کارشناسی، نتیجه تعطیل شدن یا نشدن سالن اصلی مجموعه تئاتر شهر را اعلام می‌کند، اظهار کرد: اگر کارشناس مدنظر اعلام کند که خطری گروه نمایشی را تهدید نخواهد کرد، شرایط به گونه‌ای مهیا می‌شود که سالن اصلی میزبان گروه نمایشی باشد اما اگر ضریب ایمنی لازم وجود نداشته باشد، سالن تعطیل می‌شود.

در این حادثه سید بهزاد خلخالی مدیر واحد صحنه دچار آسیب دیدگی شد که بلافاصله به بیمارستان منتقل شد و تحت مراقبت‌های درمانی قرار گرفت، البته طبق اطلاعات رسیده از بیمارستان حال عمومی وی مساعد است .

قرار بود نمایش «ترور» به کارگردانی حمیدرضا نعیمی از 12 آبان در این سالن روی صحنه برود. دیشب آخرین نوبت نمایشنامه خوانی «روز واقعه» به کارگردانی محمد رحمانیان در این سالن اجرا شد.

کلمات کلیدی :
نظرات بییندگان :

بهترین مشاغل و خدمات شهر خود را ، در سایت نشونه پیدا کنید.

مشاهده سایت نشونه