سوال از قالیباف وزن‌اش را از دست داده بود

– گروه شهری – شورای چهارم شهر تهران از همین ماه‌های ابتدایی نظارت بر عملکرد شهرداری را جدی‌تر از شوراهای قبل آغاز کرده است. در شورای سوم محمدباقر قالیباف چند بار با سوال اعضای شورا مواجه شد اما همه آنها از پاسخ‌ها قانع شدند و سوال‌های خود را پیگیری نکردند.

همراهی شورای دوم و سوم با قالیباف و نحوه اداره‌شدن این شوراها که همواره با مصلحت‌اندیشی همراه بود اجازه رویارویی جدی شورا و شهردار را نداد. اما سوال رحمت‌الله حافظی از شهردار تهران نشان از تغییر رویه شورا داشت. حتی زمانیکه اعضای شورا از احمد مسجدجامعی، رئیس شورا خواستند با «کدخدامنشی» موضوع را حل کند او به صراحت اعلام کرد «رویه شورای چهارم با شورای سوم فرق دارد و فضای دوره چهارم برای ارائه نظر باز است».

سوال حافظی از شهردار تهران در نهایت با پادرمیانی اعضای شورا پیگیری نشد. این رویه‌ای بود که در شوراهای قبل هم دنبال شده است. آیا این همان مصلحت‌اندیشانه سیاسی است که در شوراهای قبل هم دنبای می‌شد؟ اقبال شاکری، عضو اصولگرای شورا در گفتگو با CHN می‌گوید سوال به این دلیل که وزن خود را از دست داده بود پیگیری نشد.

این عضو شورای شهر با اشاره به اینکه درباره سوالی که مطرح شده بود کار کارشناسی شد و جوانب‌اش باز شد، ادامه می‌دهد: سوالی که مطرح می‌شود حین پاسخ و بحث‌ها و گفتگوهای بین اعضا شفاف‌تر می‌شود. در این بین کل شورا به این نتیجه رسید که مساله‌ای که پیگری می‌شد به علت روشن‌شدن اطلاعات و حواشی‌اش وزن خود را از دست داده است.

به گفته شاکری مهم‌ترین بحث این بود که وقتی قانونی به شهرداری ابلاغ می‌شود باید یک مرجعی این را ابلاغ کند تا شهرداری اجرا کند. اگر آن مرجع قانون را ابلاغ کرد اما شهرداری اجرا نکرد قصور تلقی می‌شود و باید درباره‌اش از شهردار سوال کرد. اما این موضوع در جلسه شورا احراز نشد که چنین اتفاقی افتاده است.

با اینکه طراح سوال از پاسخ‌های شهردار تهران قانع نشد و به نظر می‌رسد تحت فشار همکاران‌اش موضوع را پیگیری نکرده است با این حال شاکری معتقد است حافظی درباره اینکه «چه تاریخی مصوبه شورا به فرمانداری رفته و برگشته و اینکه آیا ارسال با ابلاغ یکی محسوب می‌شود» قانع نشده است و در باقی موارد قانع شده است.

عضو شورای شهر تهران می‌گوید به هر حال رئیس کمیسیون سلامت شورا باز هم می‌تواند نظر خود را پیگیری کند اما در نهایت شورا به یک جمع‌بندی رسید و اعلام کرد، اینکه خوب است یا بد به خود فرد سوال‌کننده بازمی‌گردد.

برخی از رای‌دهندگان به قالیباف در این ماه‌ها نشان دادند که به راحتی و بدون نظارت در کنار او نخواهند بود اما گویا همچنان جریان حامی قالیباف در شورای شهر این توان را دارد که از او در بزنگاه‌های مهم حمایت کند. آنها یک بار توانستند شهردار تهران را از استیضاح رها کنند ولی به نظر می‌رسد آینده کاری قالیباف با این شورا سخت و طاقت‌فرسا خواهد بود.

کلمات کلیدی :
نظرات بییندگان :

بهترین مشاغل و خدمات شهر خود را ، در سایت نشونه پیدا کنید.

مشاهده سایت نشونه