صندلی وزیر علوم باز هم خالی ماند

– گروه مجلس: تدبیر دولت حسن روحانی باز هم نتوانست نمایندگان مجلس را قانع کند. امروز برای سومین بار وزیر پیشنهادی دولت نتوانست برای نشستن بر صندلی وزارت علوم از پارلمان رای اعتماد بگیرد.

صبح امروز محمود نیلی احمدی آبادی وزیر پیشنهادی دولت برای وزارت علوم همراه با حسن روحانی و تنی چند از وزرای کابینه دولت تدبیر و امید به میدان بهارستان رفتند تا بتوانند از نمایندگان مجلس رای اعتماد بگیرد.

پس از جعفر میلی‌منفرد این دومین نفری بود نتوانست برای وزارت علوم از مجلس رای اعتماد بگید. تنها رضا فرجی‌دانا توانسته بود از مجلس رای اعتماد بگیرد که او نیز پس از 10 ماه از سوی مجلس استیضاح و از وزارت خانه خارج شد.

دولت اهل لجبازی نیست

به گزارش CHN حسن روحانی رئیس جمهور در اظهاراتش در حمایت از وزیر پیشنهادی علوم گفت که «دولت اهل لجبازی نیست و در برابر تصمیم مجلس برای سوال و استیضاح از وزرا به رأی نمایندگان مجلس شورای اسلامی طبق قانون اساسی احترام می گذارد و منشأ مشروعیت حقوقی و سیاسی را آرای مردم و نظرات مردم دانسته و مشروعیت دینی و مذهبی را هم جدا از مقبولیت اجتماعی و مشروعیت سیاسی نمی بیند.»

او با اشاره به این موضوع که این سومین بار است که برای رای اعتماد به وزیر علوم در مجلس حاضر شده است، تصریح کرد: دانشگاههای ما امروز نیاز به یک فضای آرام دارد که یک مرکز اندیشه ، علم و تحلیل باشد و نمی خواهیم بگوییم دانشگاههای ما از سیاست فاصله داشته و از مسائل سیاسی بی خبر باشند اما نمی خواهیم دانشگاه، باشگاه سیاسی باشد.

روحانی با تاکید بر این که دولت به دنبال اعتدال و آرامش در دانشگاه است، گفت: فردی معتدل و دور از افراطی گری باید ریاست وزارت علوم را بر عهده گیرد. دولت ما نیز امروز فراجناحی است و از نمایندگان رای فراجناحی ملی درخواست دارم.

رئیس جمهور درباره وزیر پیشنهادی علوم، تحقیقات و فناوری، نیز گفت: آقای نیلی فردی اخلاقی و معتدل است و اینکه وزیر علوم ، اخلاق حسنه اسلامی را دارا باشد بسیار حائز اهمیت است تا با اعتدال بار مسئولیت را به مقصد برساند.

سوال درباره فتنه

پس از اظهارات روحانی نوبت به موافقان و مخالفان وزیر پیشنهادی رسید. عزیز اکبریان نماینده کرج در مجلس به عنوان اولین مخالف پشت تریبون قرار گرفت و با اشاره به اتفاق های پس از انتخابات سال 88 گفت: متاسفانه در وزارت علوم و در برخی سازمان ها صحبت از اطاعت از فرمایشات مقام معظم رهبری می شود اما در مقابل فتنه سکوت می شود بنابراین باید گفت که آقای نیلی چرا از فتنه تبری نمی جویید.

سید محمود نبویان نماینده تهران به عنوان دومین مخالف پشت تریبون رفت و از برخی بی توجهی ها به ارزش ها در دوران مدیریت نیلی اشاره کرد. او گفت: نیلی احمدآبادی در زمان ریاستش در پردیس دانشکده‌های فنی تهران به ارزش‌های اسلامی بی‌توجهی می‌کرد و یکی از معاونانش که خانم بود، نه تنها در آن زمان حجاب را رعایت نمی‌کرد، حتی با مردان نامحرم دست می‌داد.

وزیر پیشنهادی حاشیه سیاسی ندارد

پس از اظهارات مخالفان، نوبت موافقان وزیر پیشنهادی رسید. ابراهیم نکو نماینده مردم رباط کریم به عنوان اولین موافق پشت تریبون رفت و با اشاره به برنامه های پیشنهادی نیلی احمد آبادی گفت: این برنامه بسیاری از اظهارنظرهای مخالفان را نقش می کند. سوابق درخشان علمی و اجرایی ایشان بیانگر موفقیت های بسیار وی در جامعه دانشگاهی است. امروز اظهارنظر دانشجویان، اساتید و تشکل های دانشجویی بیانگر این موضوع است که آقای نیلی احمدآبادی حاشیه های سیاسی ندارد و این امر یکی از امتیازات ایشان است.

جلسه رای اعتماد یا محکومیت فتنه؟

در ادامه محمدقسیم عثمانی به عنوان دومین نماینده موافق وزیر علوم پشت تریبون قرار گرفت و از طرح موضوعات مربوط به فتنه در جلسه رای اعتماد انتقاد کرد. او در اظهاراتش گفت: جلسه، جلسه رأی اعتماد به وزیر علوم است،‌ اما آنچه از صحبت‌های مخالفان برداشت می‌شود این است که جلسه به جلسه محکومیت جریان فتنه تبدیل شده است.

نماینده مردم بوکان در ادامه اظهارتش گفت: مخالفان گفتند یک خانمی در زیرمجموعه مدیریتی نیلی احمدآبادی با یک آقا دست داده است؛ این موضوع چه ربطی به وی دارد، مگر در جاهای دیگر اینگونه اتفاقی نیفتاده است، اینکه بگوییم به دلیل اینکه در زمان ریاست وی در پردیس دانشکده‌های فنی تهران، خانمی تخلفی کرده است و الان ایشان را محاکمه کنیم در حالی که در زیرمجموعه همه آدم‌ها تخلف است، کار درستی نیست. اگر قرار باشد به خاطر تخلف یک نفر در زیرمجموعه یک مسئول را برکنار کنیم، کسی در کشور باقی نمی‌ماند.

این نماینده همچنین به برخی انتقاد ها درباره امضای نامه ای توسط وزیر پیشنهادی علوم به رهبر انقلاب اشاره کرد و گفت: برخی از دوستان به نامه نوشته شده به مقام معظم رهبری اشاره دارند، مگر در نامه چه نوشته شده که حساسیت ایجاد می‌کند؟ چرا متن نامه را نمی‌خوانید؟ در آنجا به برخورد خشن با دانشگاهیان اشاره شده، مگر برخورد خشن نشد؟ در نامه به حمله شبانه به خوابگاه اشاره شده، مگر به خوابگاه‌ها در شب حمله نشد؟ گفته شده لشگرکشی نیروهای غیردانشگاهی، مگر لشگرکشی نشد؟ آیا اینها به معنی فتنه نیست؟ منشأ فتنه همین‌ها بود.

نماینده مردم بوکان در مجلس ادامه داد: وزیر علوم، به جریان فتنه ربطی نداشته و ربط پیدا نخواهد کرد

عبدالکریم جمیری و الیاس نادران نیز از جمله دیگر مخالفان وزیر پیشنهادی برای وزارت علوم بودند. نادران نماینده تهران در اظهاراتش خطاب به نیلی گفت: آقای نیلی اگر شما گزینه اصلی هستید بفرمایید امتیازتان نسبت به فرجی دانا چیست و ‌آیا نسبت به وزیر قبلی مدیرتر، متدین تر و توانمندتر هستید و آیا دولت راست گویان این است.

همچنین مهرداد لاهوتی و جعفرزاده ایمن‌آبادی به عنوان موافق پشت تریبون مجلس رفتند. جعفرزاده در اظهاراتش گفت: رزومه ارائه شده از سوی وزیر پیشنهادی حاکی از ویژگی‌های مثبت وی است. او همچنین تاکید کرد: نیلی احمدآبادی از نیروهای ارزشی انقلاب بوده و سابقه فعالیت در سپاه و معاونت نیروی هوایی سپاه و شهید تهرانی را دارد. وی از جنس دانشگاه است و دانشگاهیان به او اعتماد دارند.

پس از اتمام اظهارات موافقان و مخالفان محمود نیلی احمدآبادی، وزیر پیشنهادی برای تصدی وزارت علوم برای دفاع از برنامه هایش پشت تریبون مجلس قرار گرفت. او در دفاع از سابقه اش گفت: رئیس دانشگاه تهران که با نظر بیش از دو هزار و صد عضو هیات علمی به این منصب به وزیر علوم پیشنهاد می شود نمی تواند سابقه مدیریتی ضعیفی داشته باشد.

وی همچنین با اشاره به موضوع نامه ای که از سوی برخی اساتید به مقام معظم رهبری نوشته شده بود، تاکید کرد: متاسفانه عده‌ای که پیشرفت این کشور را نمی‌خواهند و برخلاف مصالح قدم برمی‌دارند همواره به جوانان القا می‌کنند که مرجع و پناهگاه شما در خارج از مرزهای این کشور است و نامه ذکر شده به جوانان نشان داد که تنها پناهگاه رهبر معظم انقلاب است.

پس از اتمام اظهارات وزیر پیشنهادی دولت، صلاحیت نیلی به رای گذاشته شد، اما تنها 79 نفر از نمایندگان به او رای مثبت دادند. نیلی احمد آبادی با 160 رای مخالف و 7 رای ممتنع، نتوانست نمایندگان مجلس را برای حضور در دولت تدبیر و امید قانع کند.

کلمات کلیدی :
نظرات بییندگان :

بهترین مشاغل و خدمات شهر خود را ، در سایت نشونه پیدا کنید.

مشاهده سایت نشونه