صندوق ملی محیط زیست دوباره دایر شد

ـ محیط زیست ـ رییس سازمان محیط زیست شبانگاه پنجشنبه در نشست خبری که درخراسان رضوی برگزار شد، گفت: این صندوق می‌تواند کمک‌هایی برای رفع نیازهای بخش‌های صنعت، تولید و تجارت باشد و به تصفیه خانه، فیلتراسیون و کاهندگی آلودگی کمک کند.

وی به احیای کشف رود با همکاری مناسب سازمان‌ها و ارگان‌های مرتبط اشاره کرد و افزود: در این راستا اقداماتی نظیر آزادسازی بخش عمده رودخانه از تصرفات در محدوده 16 کیلومتری حومه شهر مشهد است.

ابتکار گفت: گام مهمتر این است که با یک برنامه مطالعاتی برای شناسایی و کنترل آلایندگی، رفع تصرفات و آلودگی‌های ناشی از پسماندهای خانگی و صنعتی، اعتبار اختصاص دهیم.

معاون رییس جمهوری ادامه داد: طرح ساماندهی سگ‌ها و حیوانات ولگرد شهری بر عهده شهرداری است و سازمان محیط زیست نقش نظارتی دارد.

وی گفت: خط قرمز نمایندگان مجلس درباره اینکه اولویت فعالیت‌های این سازمان امور سیاسی است یا محیط زیست، باید اخلاق اسلامی و رعایت انصاف باشد.

ابتکار اضافه کرد: آمار مرکز پایش آلاینده‌های زیست محیطی نشان می‌دهد به رغم افزایش جمعیت و وسایل نقلیه و زائر، از سال 1392 تا 1394 با فعالیت‌های انجام شده، گرد و غبار و آلودگی روند رو به بهبودی را طی کرده است که البته هنوز با نقطه مطلوب فاصله دارد.

وی گفت: برنامه مدونی برای استان‌هایی نظیر خوزستان در دست اجراست که در آن آغاز عملیات مبارزه با گرد و غبار، تدوین و فصل مناسب برای کشت گونه‌های مقاوم در این استان تعیین شده است.

رییس سازمان حفاظت محیط زیست اظهار کرد: در چند ماه آینده این طرح آغاز خواهد شد اما شرایط اقلیمی خوزستان وخیم تر شده و کاهش بارندگی و رطوبت زمین، کانون‌های گرد و غبار را افزایش داده است.

ابتکار افزود: سؤال این است که چرا باید برنامه مبارزه با گرد و غبار در سال 94-1393 تدوین شود؛ در حالی که مشکل از سال 87 خود را به روشنی نشان داد.

وی گفت: در گذشته امکان آن بود که مشکلات کشور نظیر ریزگردها و بحران آب با 900 میلیارد دلار اعتبارات حل شود و این در حالی است که به دلیل نبود آزادی بیان، امکان مطرح کردن این موضوع در آن زمان نبود.

ابتکار ادامه داد: امروز مسؤولان در دولت یازدهم پاسخگویی درباره مشکلات را وظیفه خود می‌دانند و حال که برای این مشکل راهکار تهیه شده، گروهی که تا دیروز خاموش بودند، امروز 'دلواپسانه' انتقاد می کنند.

وی گفت: برای منشا گرد و غبار خارجی در عراق و عربستان سعودی اقدامی صورت نگرفته و اکنون نیز نمی‌توان اقدام خاصی صورت داد.

معاون رییس جمهوری افزود: تالاب هورالعظیم به علت بی‌توجهی‌های گذشته وضع مناسبی نداشت که با اقدام صورت گرفته، دارای شرایط مناسب‌تری شده که باید این روند ادامه پیدا کند و دانش آموزان، بسیج و دیگر ارگانها برای کاشت نهال در جهت تثبیت خاک همراهی خواهند کرد.

ابتکار گفت: دولت یازدهم با جدیت، اقداماتی را به منظور توسعه فضای سبز شهری دنبال می‌کند که ایجاد کمربند سبز برای جلوگیری از رشد بی‌رویه شهر از جمله آنهاست.

رییس سازمان محیط زیست گفت: دولت یازدهم با کمک استانداران و شهرداری‌ها مدیریت پسماندهای ویژه، بیمارستان‌ها و ساختمان‌ها را دنبال می کند.

وی افزود: آب دریاچه بزنگان مشهد از چشمه‌های کف دریاچه و نیز سیلاب‌ها تغذیه می‌شد که به دلیل خشکسالی از میزان هر دو منبع کاسته شده اما با پیگیری‌های انجام شده کشاورزان مازاد آب مصرفی خود را به سمت دریاچه هدایت کرده‌اند.

به گفته ابتکار، با تمهیدات دولت، قسمتی از آب روستای بزنگان نیز از طریق خط لوله به این دری��چه انتقال یافته که تأثیر بسزایی در احیای این دریاچه داشته است.

وی گفت: به علت سنگین بودن پروژه‌های محیط زیست، تصمیم گیری در مورد آنها در سطوح مختلف استانی و ملی صورت می گیرد اما در عین حال، در جلسه مشترک با استانداران تصمیم‌گیری درباره 23 مورد از 53 سرفصل‌های مرتبط با محیط زیست، به استانداری تفویض شده است.

ابتکار به آتش سوزی جنگل ها اشاره کرد و افزود: مساحت جنگل‌های آسیب دیده از آتش سوزی نسبت به سال گذشته حدود 40 درصد کاهش داشته که علت آن، برخورد منسجم، هماهنگی و مدیریت بین بخشی است.

وی گفت: با همکاری استانداران در استان‌های مختلف، ستادهای مبارزه با آتش شکل گرفت و در 14 استان مانور آتش سوزی برگزار شد تا آمادگی لازم برای پیشگیری حاصل شود که کاهش خسارات آتش سوزی جنگل گلستان از نتایج این مانورهاست.

کلمات کلیدی :
نظرات بییندگان :

بهترین مشاغل و خدمات شهر خود را ، در سایت نشونه پیدا کنید.

مشاهده سایت نشونه