فعالان غار پاک تقدیر می‌شوند

– گردشگری – چند سالی است که پاکسازی غارها تبدیل به یکی از مدهای محیط زیستی سال شده‌است. چنانکه هر سال بیش از گذشته مورد توجه قرار می‌گیرد. این توجه به گونه‌ایست که قرار است از فعالان غارشناسی تقدیر شود.

«جواد نظام‌دوست» رییس هیئت مدیره انجمن غار و غارشناسان دراین خصوص به خبرنگار CHN‌ گفت: «دوم بهمن ماه شاهد اتفاق خوبی خواهیم بود چنانکه بالاخره بعد از شش سال، مثلثی که در حوزه غارنوردی و غارشناسی فعالیت می‌کنند گردهم می‌آیند. در این راستا شاهد حضور فعالان این حوزه اعم از غارنوردان، غارشناسان، کارگروه غارنوردی و غارشناسی و 13 ارگان، نهاد و انجمنی خواهیم بود که در این حوزه فعال هستند.»

او با اشاره به حضور «معصومه ابتکار» رییس سازمان محیط زیست در این مراسم خاطرنشان کرد: «حضور بانوی محیط‌زیست در برنامه تقدیر از فعالان غارشناسی نشان از توجه محیط زیست به این بخش دارد.

به گزارش CHN، دوم مهرماه، روز غار پاک است که در تقویم جهانی نامگذاری شده‌است. امسال نیز غارنوردان و غارشناسان با همکاری سازمان میراث فرهنگی و سازمان محیط زیست موفق شدند تا بیش از 80 غار را در سطح کشور پاکسازی کنند. در این روند 2100 نفر در سراسر کشور شرکت داشتند. اینگونه است که پس از گذشت 4 ماه از آن مهم، فعالان غارنوردی کشور فردا دوم بهمن‌ماه تجلیل خواهند شد.

نظام دوست همچنین از برگزاری کارگاه‌های آموزشی در این برنامه خبر داد و گفت: «این کارگاه‌ها با همکاری معاونت آموزش حفاظت محیط زیست و کمیته پژوهش غارشناسی با موضوع‌های آشنایی با غارها و نحوه حفاظت از آنها‌، آسیب‌شناسی ژئوتوریسم غارها‌، تقسیم‌بندی‌ غارها و اولویت حفاظتی آنها و تنوع زیستی و دیرینه شناسی برگزار می‌شود. »

رئیس هیئت مدیره انجمن غار و غارشناسان ادامه داد: «آشنایی با غارها، نحوه پیدایش و دسته بندی آنها توسط «رضا قدری»، ژئوتوریسم غارها و نگاه جهانی توسط «رضا خوشرفتار» و ضرورت حفاظت از غارها و تبیین وظایف کارگروه کمیته‌های استانی و اهمیت طبقه بندی غارها برای حفاظت از آنها از جمله پنل‌های تخصصی است که برگزار می‌شود.»

همچنین قرار است از کسانی که پنج سال پیاپی در فرهنگ‌سازی غار موثر بودند تجلیل شود. این برنامه از 8 صبح تا 17 بعد از ظهر در سالن همایش سازمان محیط زیست برگزار می‌شود‌.

کلمات کلیدی :
نظرات بییندگان :

بهترین مشاغل و خدمات شهر خود را ، در سایت نشونه پیدا کنید.

مشاهده سایت نشونه