قطعه هنرمندان امامزاده طاهر چه سرنوشتی پیدا می‌کند؟

– گروه میراث فرهنگی – آخرین شنیده‌ها از امامزاده طاهر حاکی از آن است که بخش‌هایی از امامزاده طاهر در حال همسطح سازی است. این اقدامات اداره اوقاف باعث نگرانی بسیاری از دوستداران هنر و ادبیات ایران شده است.

امامزاده طاهر یکی از به نام‌ترین گورستان‌های کرج و تهران به شمار می‌رود. این گورستان محل دفن بسیاری از چهره‌های مشهور ادبیات، تاریخ و موسیقی ایران است. احمدشاملو، هوشنگ گلشیری، حسین قوامی، احمد محمود، محمد مختاری، بابک معصومی، غلامحسین بنان، حسن نراقی و ... است.

این در حالی است که گفت و گو با کارشناسان میراث فرهنگی کرج حاکی از آن است که این همسطح سازی در قطعه هنرمندان انجام نمی‌شود و نباید دوستداران هنر و علاقمندان به بزرگان این مرز و بوم دلمشغولی داشته باشند.

امامزاده طاهر در مسیر اتوبان کرج-قزوین بعد از پل مهرشهر واقع است و در قسمت شرقی شهرک دریا و شمال باغ سیب مهرشهر و در حریم شمالی راه‌آهن کرج – قزوین واقع شده و راه دسترسی به آن از حریم راه فرعی آزادراه قرار دارد. بخشی از بنای فوق متعلق به دوره صفویه و بخش دیگر آن مربوط به دوره معاصر است.

مساحت اراضی آن بالغ بر شش هکتار است که در آن ساختمان حرم، صحن، پارک و فضای سبز، پارک کودک، پارکینگ خودرو، قبرستان و وضوخانه و بلوار شمالی با آبنمایی زیبا احداث شده‌است. ساختمان قدیم بقعه به علت فرسودگی بنا و انفکاک دیوارها در سال 74 تخریب و ساختمان جدید با طرحی زیبا و درمساحت 1400 متر مربع بنا گردیده که دارای یک گنبد خانه، دو شبستان زنانه و مردانه، دو رواق شمالی و جنوبی، دو گلدسته و یک ایوان الحاقی زیبا است. ضریح جدید در سال 79 که به شکل سنتی ساخته شده نصب گردید. پارک و فضای بازی کودکان به مساحت شش هزار متر مربع در ضلع جنوبی حرم نمایی زیبا به آن بقعه بخشیده‌است.

گنبد بلند و نوساز و زیبایی دارد که مربوط به صحن و سرای امامزاده طاهر است. تاسیسات و بناهای قبلی امامزاده که کاملا تخریب شده بود توسط اداره اوقاف نوسازی شده‌است. مسئول امامزاده طاهر به نقل از اسناد و مدارک، نسبت امامزاده طاهر را به امام زین العابدین می‌داند ولی از سال دفن وی اظهار بی اطلاعی می‌کند.

نظرات بییندگان :

بهترین مشاغل و خدمات شهر خود را ، در سایت نشونه پیدا کنید.

مشاهده سایت نشونه