نمایش نقاشی های با موضوع حضرت مسیح (ع) در کاخ نیاوران

- گروه فرهنگ و هنر - این 3 تابلو نقاشی که با عنوان ایکن شناخته می شوند متعلق به مخزن کاخ اختصاصی نیاوران بوده و به مناسبت میلاد حضرت عیسی (ع) در معرض دید قرار گرفته اند.

ایکن نگاری از ریشه یونانی Eikonگرفته شده و در فرهنگ فارسی به معنای تمثال، تندیس، پیکر، مجسمه و تشبیه تصویر حضرت مریم و مسیح یا مقدسان مسیحی و شمایل اولیاء می باشد.

از خصوصیات عمومی ایکنها عدم وجود پرسپکتیو همانند مینیاتور ایرانی بوده و اغلب سوژه اصلی بزرگتر و مرکزیت بیشتری را به خود جذب می کند؛ نکات اصلی در پس زمینه جای گرفته و به نقاش اجازه می دهد از واقعه پرده برداری کند؛ شبیه به آنچه در پرده خوانی در ایران وجود دارد.

همچنین در ایکن نگاری منبع نور طبیعی وجود نداشته و سایه ها ترسیم نمی شود و تنها منبع روشنایی، نور وجودی چهره ها و اشکال مقدس و نور حلقه روحانی دور چهره ها می باشد. در ایکن نگاری یا تنها پرتره قدیسین نمایش داده می شود و یا داستانی روایی را نمایش می دهد که شکل مستمر نام دارد.

از دیگر ویژگیهای ایکنها سادگی، روشنی، وضوح، تناسبات خاص، تقارن و رنگ آمیزی نمادین است.

نحوه ولادت حضرت عیسی(ع)

حضرت عیسی بن مریم(ع) پیامبر بزرگ الهی و اولوالعزم، در روز 25 دسامبر سال اول میلادی، 622 سال قبل از هجرت پیامبر بزرگ اسلام(ص)، در بیت لحم واقع در سرزمین فلسطین به دنیا آمد.

مادرش حضرت مریم علیها السلام دختر عمران از بانوان فرزانه و از شخصیت‌های برجسته بنی اسرائیل بود، پدر مریم علیها السلام به نام عمران از نسل حضرت سلیمان(ع) بود و از علمای برجسته و پارسا و عابد بنی اسرائیل به شمار میآمد. بنابراین عیسی(ع) پیامبر و نبی الهی به فرمان خداوند، به گونه‏‌ای اعجازآمیز از مادری باکره و مقدس متولد شد و سپس در گهواره شروع به سخن گفتن کرد و پیامبری خود را بشارت داد.

حضرت مریم (س) که مادر بزرگوار جناب عیسی (ع) است، از زنان بسیار با فضیلت تاریخ است که قرآن کریم در 12 سوره و 34 آیه از ایشان نام برده است. به گونه‌ای که بیشترین اسمی که در رابطه با زنان در قرآن کریم آمده است نام حضرت مریم (س) است. از حضرت مریم (س) در قرآن کریم به عنوان صدیقه یاد شده است و همچنین در سوره آل عمران اشاره‌ای به ارتباط ایشان با ملائکه شده است و لذا به آن زن با فضیلت، محدّثه نیز گفته می‌شود. ایشان روزها روزه می‌گرفت و شب‌ها شب زنده داری می‌نمودند.

حضرت عیسی(ع) در 30 سالگی مبعوث به رسالت شد، سرانجام مورد تهدید بزرگان یهود واقع شد و آنان تصمیم به قتل وی گرفتند. زیرا سران یهودی از این‏که مردم به عیسی(ع) علاقه‏‌مند می‏‌شدند، احساس نگرانی نموده و می‏‌دانستند اگر او را آزاد بگذارند، همه مردم به او ایمان می‏‌آورند. روی گردانی یهودیان از بزرگان خود باعث شد تا سران یهود به این نتیجه برسند که باید عیسی(ع) را برای حفظ قوم خود، قربانی نمایند. در آن حالْ، چون خواستند آن حضرت را از میان بردارند، خداوند مسیح(ع) را به آسمان‏‌ها برد و یهودیان فردی شبیه به عیسی(ع) را به صلیب کشیدند.

حضرت عیسی دارای معجزات فراوان از جمله درمان نمودن بیماریهای ناعلاج، و زنده کردن مردگان بود. کتاب انجیل بر او نازل شد، و دارای شریعت مستقل بود، و بنی اسرائیل را به سوی خدای یکتا و بیهمتا دعوت میکرد، و بر اثر شرایط خاصّ زندگی و اجبار به سفرهای متعدد برای تبلیغ دین خدا، ازدواج نکرد و ناگزیر بود که به طور مجرّد زندگی کند.

در قرآن کریم در سوره نساء آیه 157 تاکید شده است که "نه عیسی علیه‏‌السلام را کشتند، و نه به دار آویختند، ولی امر به آنها مشتبه شد." بنابراین آن حضرت 33 سال عمر کرد،‌ یهودیان او را دستگیر کردند تا بکشند، خداوند او را از دست آنها نجات داد و به آسمان برد اما در جامعه منعکس شد که عیسی علیه‏‌السلام اعدام شد، حتی مسیحیان همین عقیده را دارند و شعار صلیب که در تمام شئون زندگی مسیحیان دیده می‏‌شود، بر اساس این اعتقاد که عیسی(ع) مصلوب شد یعنی به دار آویخته شد و به شهادت رسید. ایشان در روزهای آخر عمر، شمعون را وصی و جانشین خود نمود. حضرت یحیی(ع) نیز او را تصدیق کرد و از مبلّغان آیین او گردید. آیین او تا بعثت پیامبر اسلام (610 سال) ادامه یافت، و اکنون تعداد پیروان حضرت مسیح (ع) در دنیا از تعداد همه پیروان ادیان دیگر بیشتر است، که به عنوان مسیحی خوانده میشوند. در روایات اسلامی و شیعی، بازگشت عیسی مسیح(ع) در زمان ظهور حضرت مهدی موعود(عج) تصریح شده و به نمازگزاردن آن حضرت پشت سر امام عصر اشاره شده است.

روابط عمومی مجموعه فرهنگی تاریخی نیاوران نیز ولادت با سعادت حضرت عیسی بن مریم(ع) را به تمامی مردم دنیا به ویژه هموطنان مسیحی کشورمان تبریک می‌گوید.

علاقه مندان جهت دیدن این آثار می توانند تا 15 دی ماه همه روزه (به جز سه شنبه ها) از ساعت 9 تا 16 به کاخ اختصاصی مجموعه فرهنگی تاریخی نیاوران واقع در میدان شهید باهنر (نیاوران) مراجعه کنند و این مجموعه تا ساعت 17 فعال است.

نظرات بییندگان :

بهترین مشاغل و خدمات شهر خود را ، در سایت نشونه پیدا کنید.

مشاهده سایت نشونه