کاوش ساختمان شماره ۱ و ۱۵ دهانه غلامان قطعی شد

خبرگزاری میارث‌فرهنگی ـ هیات باستان‌شناسی شهر سوخته و دهانه غلامان امسال در کنار کاوش‌های شهر سوخته به دهانه غلامان نیز می‌روند. آنطور که سرپرست هیات باستان‌شناسی دهانه غلامان می‌گوید قرار است ساختمان 1 و 15 این سایت هخامنشی مورد حفاری قرار گیرد.

« سید منصور سجادی» سرپرست هیات باستان‌شناسی شهر سوخته و دهانه غلامان با اشاره بر اینکه بخشی از فعالیت‌های باستان‌شناسی امسال به دهانه غلامان مربوط می‌شود می‌گوید: یک بخش از اقدامات ما به مربوط به حفاری دهانه غلامان می‌شود چراکه معتقدیم این سایت باستانی نیز بسیار مهجور واقع شده است. بنابراین امسال با استفاده از تجربیات تیم جدید امیدواریم حفاری در ساختمان شماره 15 به اتمام برسد و کاوش یک بخشی از ساختمان شماره 1 را آغاز بکنیم.

به‌گفته او، اگر زمان حفاری در سایت باستانی دهانه غلامان کافی باشد یک بخش از ساختمانی که پیشتر کوروش محمدخانی در آن قسمت فعالیت کرده بود و موسوم است به پادگانه سونداژی زده شود تا برخی احتمالات که در محاسبات ژئوفیزیک به دلیل شرایط آب و هوایی استان سیستان ممکن است بوجود آید برطرف شود.

به‌گفته سجادی، درحال‌حاضر نقشه‌هایی که توسط متخصصان ژئوفیزیک در اختیار تیم باستان‌شناسی دهانه غلامان گذاشته شده بسیار دقیق است اما باز هم وجود لایه‌های نمکی در خاک احتمال خطای دستگاه ژئوفیزیک را افزایش می‌دهد که باید مورد بررسی قرار بگیرد. چنانچه اگر هیچ خطایی مشاهده نشود آن بخش از محوطه که مطالعات ژئوفیزیک در آن صورت گرفته کاوش می‌شود.

این باستان‌شناس پیشکسوت معتقد است که دهانه غلامان از ویژگی‌های منحصربه‌فردی برخوردار است. داشتن نقشه و رعایت اصول شهرسازی، وجود خانه‌های مردم شخصی در کنار شهری هخامنشی و استفاده از مصالح خشتی که سبب شده با دیگر شهرهای هخامنشی که از سنگ بنا شده‌اند تفاوت داشته باشد. از جمله مواردی که این شهر باستانی را از اهمیت بسیاری برخوردار کرده اما همچنان که مشاهده می‌کنید مهجور باقیمانده است.

دهانه غلامان تنها شهر باقیمانده از دوره هخامنشی است که دارای ساختمانهای اداری، مذهبی، مسکونی و صنعتی در کنار هم می باشد که تا به امروز در کل سرزمین هخامنشی کشف شده است.

با این حال، وجود چاه‌نیمه‌ها در اطراف دهانه غلامان یکی از معضلاتی است که این سایت باستانی را به‌شدت مورد تهدید قرار داده است. پیشتر باستان‌شناسان اعلام کردند که احداث چاه‌نیمه شماره 4 در قسمت غربی محوطه دهانه غلامان بخشی از ساختارهای سایت محوطه باستانی دهانه غلامان را از بین برد. هر چند که بسیاری از باستان‌شناسان با احداث چاه‌نیمه‌ها به‌دلیل خشکسالی و بی‌آبی منطقه مخالفتی ندارند اما چند گمانه مختصر در غرب محوطه و عدم کشف آثار و سپس ساخت چاه نیمه در این بخش سبب شد 10 کیلومتر از کانال 11 کیلومتری هخامنشی به‌زیر آب رود.

کلمات کلیدی :
نظرات بییندگان :

بهترین مشاغل و خدمات شهر خود را ، در سایت نشونه پیدا کنید.

مشاهده سایت نشونه