کشف غار باستانی در ارتفاعات شهرستان ماسال

- گردشگری - کارشناس ارشد باستان شناسی اداره کل میراث فرهنگی استان گیلان گفت: این غار دارای آثاری از یافته های فرهنگی مانند سفال و دست افزارهای سنگی مربوط به عصر آهن بوده و قدمتی بیش از سه هزار سال دارد.

مجید کوهی که به تازگی این غار را کشف کرده است افزود: دهانه این غار حدود دو تا سه متر قطر دارد و مساحت فضای داخلی آن نیز دارای بیش از یک صد و 50 متر تخمین زده می شود و ارتفاع فضای داخلی آن از سطح نهشته های باستانی (لایه های باستانی و فرهنگی) غار تا سقف آن بین سه تا 6 متر است.

کوهی خاطر نشان کرد: در قسمتی از نهشته های حفاری شده غیر مجاز این غار بیش از 10 لایه و لنز اعم از لایه های فرهنگی شامل خاکستر و بقایای آتش و ذغال و استخوان های حرارت دیده مشاهده شد. در این نهشته های مضطرب شده که پیش از این قسمتی از لایه های باستانی توسط حفاران غیرمجاز آسیب دیده بود، قطعه های استخوان حیوانی نیز مشاهده شد که ظاهرا بر روی آن عملیات خاص روتوش و صیقل دیده می شود ولی اکنون نمی توان درباره دوران ماقبل تاریخ یا دوران پارینه سنگی این غار نظر قطعی داد چون این کار به کاوش علمی نیاز دارد به همین علت در یک طرح پژوهشی و با اخذ مجوز از پژوهشکده باستان شناسی کشور و ورود متخصصان این دوره ماهیت حقیقی این ادوار اعلام و نتیجه آن در مقاله و گزارش علمی گزارش و اطلاع رسانی خواهد شد.

کارشناس امور پژوهشی میراث فرهنگی تالش با اشاره به اینکه در این غار باستانی لایه های تاریخی عصر آهن کاملا مشهود است افزود: جنس این غار از نوع آهکی و فضای داخلی غار دارای دالان های فرعی می باشد.

کلمات کلیدی :
نظرات بییندگان :

بهترین مشاغل و خدمات شهر خود را ، در سایت نشونه پیدا کنید.

مشاهده سایت نشونه