گردشگری نجات دهنده مشکلات صدور نفت و اشتغالزایی است

ـ گردشگری ـ اولین همایش اکو توریسم غارها به منظور بهره برداری پایدار با مشارکت جوامع محلی صبح امروز (4 مهرماه)، در محوطه غار نخجیر که به عنوان نمونه برای برگزاری روز غار پاک انتخاب شده بود برگزار شد.

به گزارش CHN، سید حسین حسینی مدیر کل میراث و گردشگری استان مرکزی نخستین سخنران این همایش بود که از غار نخجیر به عنوان یک موهبت در استان مرکزی یاد کرد و گفت: «به نظر من غار نخجیر زیباترین غار کشور است. در این میان سمیع‌اله حسینی مکارم معاون توسعه مدیریت سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری پیشنهاد داد که خیلی به فکر افزایش تعداد بازدیدکنندگان ازغار نخجیر نباشیم چرا که هر مجموع ظرفیتی برای حضور تعداد مشخصی از بازدید کنندگان دارد .

او افزود: امروز شاهد برگزاری حرکت نمادین پاکسازی غارها در غار نخجیر هستیم . همزمان با این پاکسازی 100 بار دیگر نیز در استانها پاکسازی خواهند شد.

به گزارش CHN، با وجود آن که مسئولان تاکید دارند 100 غار در روز غار پاک سال جاری پاکسازی می شود.اما در واقع نام 80 غار در لیست پاکسازی انجمن غار نوردی و غارشناسی ایران وجود دارد.

البته این تنها تاکیدی نبود که حسینی عنوان کرد چرا که او از برابر شدن تعداد گردشگران ورودی و خروجی کشور نیز خبر داشت و گفت: این روزها با توجه به سیاستهایی که در دولت یازدهم اخذ شده شاهد آن هستیم که گردشگران ورودی و خروجی با یکدیگر برابری می کنند امیدواریم تا پایان سال تعداد گردشگران ورودی کشور بیش ار خروجی شود.

جواد نظام دوست رئیس انجمن غارنوردی و غارشناسی ایرانیان دیگر سخنران این همایش بود که به عمر 5 ساله ی انجمن اشاره کرد که ریاستش را بر عهده دارد گفت: این انجمن از بطن جامعه جوشیده است و با تلاش هایی که صورت گرفته موفق شدیم ایران را در سال گذشته پس از 70 سال عضو جامعه جهانی غارشناسی کنیم.

او در ادامه به روز جهانی غار پاک اشاره کرد و گفت: غار نخجیر امسال به عنوان نمونه پاکسازی غارها انتخاب شد نمی توانیم بگوییم که که غار نخجیر پاک ترین و زیباترین غار کشور است چراکه همه غارها برای ما زیبا هستند و باید در حفظ و پاک نگاه داشتن آن بکوشیم.

نظام دوست از غارها به عنوان بخش از سرچشمه آب شیرین مناطق یاد کرد و گفت: با توجه به آن که در کشور با کمبود آب روبرو هستیم می توانیم با حفظ غارها در صدد نگهداری از این منابع ملی برآئیم. اگر گردشگران زباله های خود را در غار نریزند می توان در سالم نگاه داشتن آبهای زیرزمینی کوشید.

مهدی زندیه وکیلی معاون عمرانی استانداری استان مرکزی نیز به درگیر شدن بخشی از بدنه استان در کارگروه کارشناسی اشاره کرد و گفت: 75 غار در استان مرکزی وجود دارد که نیازمند حفظ و نگهداری هستند.غار نخجیر از لحاظ زمین شناسی و موارد تخصصی دارای ویژگی های خاصی است چراکه از یک سو به قطب جمعیت 5 میلیون نفری نزدیک است که می تواند توسعه گردشگری را به همراه داشته باشد و از دیگر سو در کنار مناطق تاریخی و قدیمی همچون نراق قرار گرفته و باغ های اطراف آن نیز سایر جاذبه هایی هستند که می تواند توسعه گردشگری را به همراه داشته باشد.

زندیه وکیلی با اعتقاد بر آن که توسعه گردشگری با حفظ میراث فرهنگی تعارض ندارد اظهار کرد: می توان با انجام برنامه ریزی صحیح توسعه گردشگری را طوری مشخص کرد که در مداری قرار گیرد که بتوان از موهبت های موجود استفاده کرد. نباید در ها را به سوی گردشگران ببندیم و تنها یک بخش دانشگاهی را پذیرا باشیم چراکه در غیر این صورت هدف ما محقق نمی شود.اگر بخواهیم بدون برنامه حرکت کنیم اهداف محقق نخواهد شد این در حالی است که اگر بهره برداری مناسب انجام شود اشتغال در منطقه با توسعه همراه خواهد شد جوامع محلی می توانند از این موهبت بهره مند شوند

سمیع الله حسینی مکارم معاون توسعه نیز دیگر سخنران این همایش بود که به گردشگری و توسعه ای که می تواند به همراه داشته باشد اشاره کرد و گفت: بیش از 50 کشور جهان گردشگری را سرلوحه توسعه خود قرار دادند چراکه درآمدی که از گردشگری حاصل می شود به اندازه ای است که این کشورها را برآن داشته تا به این صنعت توجه بیشتری نشان دهند در واقع حدود 10 درصد از تولید ناخالص داخلی جهان از گردشگری است و 11 درصدمشاغل نیز در حوزه گردشگری است.

به گفته او، توسعه گردشکری نه تنها در مسائل فرهنگی تاثیرگذار است بلکه در حوزه سیاسی موثر خواهد بود چنانکه بسیاری از کشوها به این نتیجه رسیدند که باید توسعه گردشگری را در برنامه خود قرار دهند.

حسینی مکارم با اشاره به آن که در دولت یازدهم توجه بیشتری به گردشگری شده گفت:در جامعه ای که بر صدور نفت و همچنین در بخش اشتغال با مشکل روبرو هستیم و تحصیل کرده هایمان دچار بحران هستند می توان با توسعه گردشگری این مسائل را رفع کرد.

او در ادامه به طبیعت گردی و رشد 30 درصدی آن در دنیا اشاره کردو گفت: حدود 13 درصد گردشگران ورودی ما طبیعت گرد هستند این در حالی است که ما پتانسیل های بسیاری از سواحل وسیع گرفته تا کویر ، غار و سایر ظزفیت های طبیعی را دارا هستیم همه این عوامل سبب شد تا کمیته ملی طبیعت گردی که در دولت هشتم مصوب شده بود باید در دولت یازدهم احیا کنیم.

کلمات کلیدی :
نظرات بییندگان :

بهترین مشاغل و خدمات شهر خود را ، در سایت نشونه پیدا کنید.

مشاهده سایت نشونه