گنبدعالی ابرکوه، اولین بنای ثبتی شهر بادگیرهاست

– گروه میراث فرهنگی - فهرست آثار میراث فرهنگی شهر بادگیرها به 1548 رسید. آثاری که اکنون باید در پناه قوانین میراث فرهنگی روزگار بگذرانند. هر چند که سال‌های گذشته روزگار سپری شده چندان خوبی را در کتاب خاطراتشان ثبت نکرده‌اند.

با این وجود، مدیرکل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری یزد می‌گوید: از این تعداد بنای ثبتی، 26 اثر متعلق به سال جاری به ثبت رسیده که از این تعداد 24 اثر غیرمنقول و 2 اثر معنوی (ناملموس) است و حدود 50 پرونده ثبتی نیز آماده و جهت ثبت به دفتر ثبت آثار فرهنگی ـ تاریخی سازمان میراث فرهنگی کشور ارسال شده است.

شرافت نوع مستندسازی، رولوه، عکس‌ها و اطلاعات موجود در این پرونده ها را از جمله عواملی عنوان می‌کند که در جهت بالا بردن کیفیت پرونده های ثبتی استان مؤثر بوده‌اند.

او درباره تعداد بناهای ثبتی شهرستانهای استان می‌گوید:«در شهرستان یزد 571 اثر، شهرستان میبد 258 اثر، شهرستان اردکان 239 اثر، شهرستان ابرکوه 119 اثر، شهرستان مهریز 98 اثر، شهرستان تفت 93 اثر، شهرستان اشکذر 60 اثر، شهرستان خاتم 54 اثر، شهرستان بافق 38 اثر و شهرستان بهاباد 19 اثر ثبتی وجود دارد.»

بافت تاریخی شهر یزد بزرگترین و مهمترین اثر ثبتی یزد به شمار می‌آید که به شماره 15000 در فهرست آثار ملی کشور به ثبت رسیده است.

اولین اثر ثبتی یزد گنبدعالی شهرستان ابرکوه است که در تاریخ نهم مرداد سال 1312 به شماره 195 در فهرست آثار ملی کشو به ثبت رسیده.

کلمات کلیدی :
نظرات بییندگان :

بهترین مشاغل و خدمات شهر خود را ، در سایت نشونه پیدا کنید.

مشاهده سایت نشونه