یکی از قدیمی‌ترین کارخانه‌های نوشابه هنوز تولید می کند + عکس

– گروه میراث فرهنگی- می‌گویند، ریشه نوشابه‌ها به زمان باستان برمی‌گردد و در دیر باز نیز از نوشیدنی های گازدار استفاده می‌شده است. هرچند اسناد و مدارکی در این زمینه منتشر نشده ولی به هر حال این حدس و گمانی است که برخی از باستان شناسان می‌زنند.

یکی از قدیمی‌ترین کارخانه‌های نوشابه هنوز تولید می کند + عکس - تصویر 1
تصاویری از یکی از قدیمی‌ترین کارخانه‌های تولید نوشابه در ایران

اما اینکه ریشه تولید نوشابه از کجا آمده، گفته می‌شود که در اواخر دهه 1700 اروپایی‌ها و آمریکایی‌ها شروع به نوشیدن آب معدنی گازدار کردند چرا که به خاطر خواص درمانی شان مشهور بودند. حق امتیاز اولین آب معدنی ساخته شده در آمریکا در سال 1809 ثبت شد که به آن آب گازدار هم گفته می‌شده است و دارای آب، بیکربنات سدیم مخلوط با اسید بوده است که به آن گاز افزوده می‌شد.

یکی از قدیمی‌ترین کارخانه‌های نوشابه هنوز تولید می کند + عکس - تصویر 2
برخی قدمت مصرف نوشابه‌گازدار را به دوران باستان نسبت می‌دهند

داروسازان در آمریکا و اروپا هزاران عنصر را آزمایش کردند و آرزو داشتند که درمان‌های جدیدی را برای بیماری‌های مختلف بیابند. امروزه از بعضی نوشابه‌های مزه‌دار به عنوان مواد نیروبخش و مقوی یاد می‌شود که برای درمان سردردها و دردهای عصبی به کار می‌روند.

یکی از قدیمی‌ترین کارخانه‌های نوشابه هنوز تولید می کند + عکس - تصویر 3
در ابتدا ایرانی‌ها چندان نسبت به نوشابه اقبال نشان نمی‌دانند

این بازار تا دهه 1830 گسترش یافت تا زمانی که آب گازدار اولین بار در بطری‌های شیشه‌ای فروخته شدند. پر کردن و در گذاشتن برای مایع گازدار در ظروف فرآیند مشکلی تا سال 1850 بود زمانی که ماشین پر کردن و چوب پنبه گذاشتن بطور موفقیت آمیزی طراحی شد. اصطلاح نوشابه پاپ از اوایل دهه 1860 منشا گرفته است که صدای پاپی که می‌داد به خ��طر فرار گاز از نوشابه گازداری بود که باز شده بود.

یکی از قدیمی‌ترین کارخانه‌های نوشابه هنوز تولید می کند + عکس - تصویر 4
کارخانه ساسان برای نخستین بار در سال 1336 افتتاح شد

ظهور وسایل موتوردار باعث رشد بیشتر صنعت نوشابه سازی شد. ماشین‌های وندینگ (vending) نوشابه‌ها را در ظرف هایشان قرار می‌دادند. در اواخر دهه 1950، قوطی‌های نوشیدنی آلومینیومی معرفی شدند. بطری‌های پلاستیکی سبک وزن و مقاوم به شکستن در دهه 1970 مورد استفاده قرار گرفت اما تا سال 1991 طول کشید تا صنعت نوشابه سازی از PET پلاستیکی در مقیاسی وسیع استفاده شد.

یکی از قدیمی‌ترین کارخانه‌های نوشابه هنوز تولید می کند + عکس - تصویر 5
تولید نوشابه همچنان در این کارخانه ادامه دارد

سابقه نوشابه سازی در ایران به شیوه نوین به سال 1331 بر می گردد . در ابتدا تطبیق نوشابه با ذائقه مردم و ماهیت و وابستگی تولید کنندگان و حکم تحریم مصرف نوشابه از گسترش بازار مصرف این کالا جلوگیری کرد .

یکی از قدیمی‌ترین کارخانه‌های نوشابه هنوز تولید می کند + عکس - تصویر 6
شرکت زمزم برای نخستین بار پپسی کولا را به بازار ایران عرضه کرد

در این سال شرکت زمزم محصول تولیدی خود را با نام پپسی کولا به بازار عرضه کرد . قبل از این تاریخ نوشابه های گازدار سنتی نظیر لیموناد اغلب بصورت غیر بهداشتی تهیه و به بازار عرضه می شد .

یکی از قدیمی‌ترین کارخانه‌های نوشابه هنوز تولید می کند + عکس - تصویر 7
تولید نوشابه در ایران

اولین کارخانه تولیدکننده ی نوشابه از نوع کولاشرکت زمزم بود که در سال 1334 تأسیس شد و فعالیت این کارخانه تحت کنترل پپسی کولا بین المللی بوده و نام این نوشابه را در ایران پپسی کولا گذاشته اند.

یکی از قدیمی‌ترین کارخانه‌های نوشابه هنوز تولید می کند + عکس - تصویر 8
یکی از بناهای قدیمی کارخانه ساسان

در سال 1336 شرکت ساسان تأسیس شد و امتیاز تولید نوشابه کانادا درای را بخود اختصاص داد. این نوشابه بعلت داشتن طعم پرتقالی بزودی رشد کرده و از بازار خوبی برخوردار شد.

یکی از قدیمی‌ترین کارخانه‌های نوشابه هنوز تولید می کند + عکس - تصویر 9
هر روز بیش از 44 هزار نوشابه خانواده در ایران تولید می شود

کارخانه ساسان، یکی از قدیمی‌ترین کارخانه‌های تولید نوشایه در ایران است. این کارخانه در سال 1336 ساخته شده و هنوز به فعالیت خود ادامه می‌دهد.

گفته می‌شود این کارخانه در سال 1389 یکبار ورشکسته شده و به بخش خصوصی واگذار شده است.

عکس: فاطمه علی اصغر

کلمات کلیدی :
نظرات بییندگان :

بهترین مشاغل و خدمات شهر خود را ، در سایت نشونه پیدا کنید.

مشاهده سایت نشونه