2.5 میلیون زایر ایرانی در کربلا

خبرگزای میراث فرهنگی – گردشگری- میرمسعود حسینیان سرکنسول جمهوری اسلامی در کربلا با بیان اینکه مراسم اربعین، یکی از مهترین یا مهمترین تجمع شیعیان جهان در سال به شمار می‌رود گفت: این تجمع عظیم، ‌علاوه بر جنبه‌های اعتقادی و معنوی، یک مانور بزرگ سیاسی اجتماعی نیز محسوب می‌شود واز این جهت، در سالهای اخیر که تکفیری‎ها در منطقه فعال شده‎اند، از حساسیت بیشتری برخوردار شده است.

حسینیان با اشاره به حضور 2 میلیونی زایران ایرانی در سال گذشته در آمارهای رسمی گفت: پیش بینی می شود که این آمار، امسال به حدود 2.5میلیون نفر افزایش یابد.

وی با بیان اینکه حضور میلیونی زایران ایرانی در موسم اربعین نیازمند تلاشها و تمهیدات لازم از سوی دو کشور ایران و عراق است گفت: این تلاشها با هدف تسهیل زایران صورت می گیرد و ما نیز توقع داریم زایران ایرانی، توصیه‌ها و نکات اعلام شده را مد نظر قرار دهند.

سرکنسول جمهوری اسلامی در کربلا، از زایران ایرانی خواست که از حرکتهای انفرادی پرهیز کنند و تصریح کرد: زایران، حتی الامکان از سامانه سماح که سازمان حج و زیارت به صورت رایگان در اختیار هموطنان قرار داده استفاده کنند که امتیازات خوبی برای زایران در نظر گرفته است و اولویت در اعزام نیز متعلق به افرادی است که از این طریق ثبت نام کرده‌اند.

وی با تاکید بر کاهش زمان زیارت اظهار کرد: خود عراقی‌ها پس از طی مسافت طولانی که برای رسیدن به کربلا طی می‌کنند، توقف کوتاهی داشته و به شهرهای خود باز می‌گردند‌ و با توجه به اینکه امکانات کربلا محدود است، کوتاهتر کردن دوره مسافرت، به زایران ایرانی توصیه می‌شود به ویژه اینکه بعد از اربعین، تمام امکانات مردمی جمع می‌شود.

حسینیان ادامه داد:‌ زایران گرامی، حتما نسبت به تهیه گذرنامه و اخذ روادید اقدام نمایند و تا کنون برنامه این است که از عبور افراد بدون گذرنامه و ویزا، جلوگیری شود.

وی داشتن امکانات اولیه را از دیگر توصیه ها به زایران اربعین دانست و گفت: با توجه به جمعیت بالا و محدودیت امکانات، زایران انتظارات خود را کم کنند و این پیش فرض را داشته باشند که ممکن است برخی کمبودها وجود داشته باشد.

سرکنسول جمهوری اسلامی ایران در کربلا بر اهمیت مسائل بهداشتی و درمانی تاکید کرد و گفت:‌ با توجه به حداقل 80 کیلومتر مسیر پیاده روی و جمعیت بالا و نیز احتمال بیماری‌های واگیردار، لازم است که زایران نکات بهداشتی را رعایت کرده و از خوردن و نوشیدن غذاها و آبهای متفرقه خودداری کنند.

وی به داشتن مدارک شناسایی اشاره کرد و گفت:‌بهتر است که مدارک شناسایی به صورت گردن آویز، همراه زایران باشد.

حسینیان در پایان خاطر نشان کرد: سفر اربعین، یک سفر زیارتی و معنوی است و معتقدیم که این سفر و این تجمع عظیم، با عنایت و لطف الهی شکل می گیرد و امیدواریم که با تلاش و همکاری زایران ، سفر پربار معنوی را شاهد باشیم.

کلمات کلیدی :
نظرات بییندگان :

بهترین مشاغل و خدمات شهر خود را ، در سایت نشونه پیدا کنید.

مشاهده سایت نشونه